Prekretnica za mir ili "Pandorina kutija"? Šolc pozvao Putina zbog straha od Trampovog poteza - Ukrajina ostaje bez podrške Zapada u ratu?
Lideri Rusije i Nemačke održali su prve razgovore za skoro dve godine dok se zapadne zemlje pripremaju za dolazak administracije Donalda Trampa, koja je nagovestila svoju nameru da okonča rat u Ukrajini.
Nemački kancelar Olaf Šolc inicirao je u petak telefonski razgovor sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom. Razgovor je, prema izveštajima, trajao oko sat vremena i fokusirao se na različite aspekte rata u Ukrajini.
Šolc, koji se suočava sa prevremenim izborima u februaru nakon raspada koalicione vlade, pozvao je Putina da pregovara sa Ukrajinom kako bi se postigao "pravedan i trajni mir", rekao je portparol vlade Štefen Hebestrajt.
On je takođe izrazio podršku Nemačke Ukrajini "koliko god je potrebno", osudio ruske napade na ukrajinsku infrastrukturu i upozorio da bi razmeštanje hiljada severnokorejskih vojnika na ruskom tlu radi odbijanja ukrajinske ofanzive na Kursk predstavljalo eskalaciju.
Putin je naveo da je aktuelna kriza direktan rezultat agresivne politike NATO-a. Kremlj je razgovor opisao kao "detaljnu i iskrenu razmenu mišljenja".
Mogući sporazumi moraju uzeti u obzir interese Ruske Federacije u oblasti bezbednosti, poći od novih teritorijalnih realnosti i, što je najvažnije, ukloniti osnovne uzroke sukoba“, rekao je ruski predsednik.
Putin i Šolc su, kako se izveštava, takođe razgovarali o bilateralnim odnosima, pri čemu je Putin napomenuo da Moskva ostaje spremna na "obostrano korisnu saradnju", uključujući trgovinu energijom, ako Berlin deli isto mišljenje.
Poziv je, naravno, veoma značajan i predstavlja izvesnu prekretnicu u ratu, ali i politici Zapada, koji se do sada striktno držao izolacije ruskog predsednika. Šolc je to sada zaustavio, a Zelenski upozorava da je time otvorio „Pandorinu kutiju”.
Šolc je, kako tvrde iz Berlina, zauzeo čvrst stav o podršci Ukrajini, ali sama činjenica da je inicirao razgovor sa Putinom dovoljno govori. Naravno, sprema se i za predstojeće izbore i svestan je da veliki broj Nemaca ne podržava nastavak rata u Ukrajini. Šolc se sprema i za dolazak Trampa, sa kojim je razgovarao o Ukrajini krajem prošle nedelje.
Sam poziv neće bitno uticati na dinamiku rata, ali svakako nagoveštava izvesnu promenu koja se oseća od 5. novembra, odnosno otkako je Tramp ostvario snažnu pobedu na predsedničkim izborima.
Trampova pobeda na prošlonedeljnim predsedničkim izborima u SAD izazvala je zabrinutost da bi on mogao da povuče značajnu podršku Vašingtona Ukrajini nakon povratka u Belu kuću. Šolc, koji je u nedelju razgovarao sa Trampom telefonom, rekao je juče za list Zidojče cajtung da je njegov razgovor sa novoizabranim predsednikom bio „možda iznenađujuće, veoma detaljan i dobar razgovor”. Upitan da li će Tramp sklopiti dogovor zaobilazeći Ukrajince, Šolc je rekao da Tramp nije dao „nikakva naznaka“ da će to učiniti. Nemačka, sa svoje strane, ne bi prihvatila „mir po diktatu“, dodao je Šolc.
Srbija Danas/Advance.hr