Прекретница за мир или "Пандорина кутија"? Шолц позвао Путина због страха од Трамповог потеза - Украјина остаје без подршке Запада у рату?
Лидери Русије и Немачке одржали су прве разговоре за скоро две године док се западне земље припремају за долазак администрације Доналда Трампа, која је наговестила своју намеру да оконча рат у Украјини.
Немачки канцелар Олаф Шолц иницирао је у петак телефонски разговор са руским председником Владимиром Путином. Разговор је, према извештајима, трајао око сат времена и фокусирао се на различите аспекте рата у Украјини.
Шолц, који се суочава са превременим изборима у фебруару након распада коалиционе владе, позвао је Путина да преговара са Украјином како би се постигао "праведан и трајни мир", рекао је портпарол владе Штефен Хебестрајт.
Он је такође изразио подршку Немачке Украјини "колико год је потребно", осудио руске нападе на украјинску инфраструктуру и упозорио да би размештање хиљада севернокорејских војника на руском тлу ради одбијања украјинске офанзиве на Курск представљало ескалацију.
Путин је навео да је актуелна криза директан резултат агресивне политике НАТО-а. Кремљ је разговор описао као "детаљну и искрену размену мишљења".
Могући споразуми морају узети у обзир интересе Руске Федерације у области безбедности, поћи од нових територијалних реалности и, што је најважније, уклонити основне узроке сукоба“, рекао је руски председник.
Путин и Шолц су, како се извештава, такође разговарали о билатералним односима, при чему је Путин напоменуо да Москва остаје спремна на "обострано корисну сарадњу", укључујући трговину енергијом, ако Берлин дели исто мишљење.
Позив је, наравно, веома значајан и представља извесну прекретницу у рату, али и политици Запада, који се до сада стриктно држао изолације руског председника. Шолц је то сада зауставио, а Зеленски упозорава да је тиме отворио „Пандорину кутију”.
Шолц је, како тврде из Берлина, заузео чврст став о подршци Украјини, али сама чињеница да је иницирао разговор са Путином довољно говори. Наравно, спрема се и за предстојеће изборе и свестан је да велики број Немаца не подржава наставак рата у Украјини. Шолц се спрема и за долазак Трампа, са којим је разговарао о Украјини крајем прошле недеље.
Сам позив неће битно утицати на динамику рата, али свакако наговештава извесну промену која се осећа од 5. новембра, односно откако је Трамп остварио снажну победу на председничким изборима.
Трампова победа на прошлонедељним председничким изборима у САД изазвала је забринутост да би он могао да повуче значајну подршку Вашингтона Украјини након повратка у Белу кућу. Шолц, који је у недељу разговарао са Трампом телефоном, рекао је јуче за лист Зидојче цајтунг да је његов разговор са новоизабраним председником био „можда изненађујуће, веома детаљан и добар разговор”. Упитан да ли ће Трамп склопити договор заобилазећи Украјинце, Шолц је рекао да Трамп није дао „никаква назнака“ да ће то учинити. Немачка, са своје стране, не би прихватила „мир по диктату“, додао је Шолц.
Србија Данас/Адванце.хр