PUTIN IZDAO SPECIJALNU NAREDBU! Rusija počinje proizvodnju novog SUPERLOVCA: Verno služio Sovjetima sa preko 200 primeraka (VIDEO)
Moskovska vazduhoplovna kompanija Jakovlev Dizajn Biro, koja je deo najveće ruske i državne odbrambene kompanije United Aircraft Corporation (UAC), nedavno je objavila kako je spremna da nastavi program razvoja lovca pete generacije.
Avioni kompanije će imati mogućnosti vertikalnog poletanja i sletanja (VTOL), prema ruskim izvorima.
Konstruktorski biro Jakovljeva je godinama razvijao avione sa takvim sposobnostima da mogu sletati i pratiti ratne brodove sovjetske, a kasnije ruske mornarice. Prikladni primeri su Jak-36, Jak-38 i Jak-141.
Naravno, Jak-36 nikada nije bio masovno proizveden, baš kao i Jak-141 čiji je program prekinut 1992. godine zbog nedovoljnog finansiranja. Od ova tri aviona samo je Jak-38 proizveden u značajnim količinama.
Danas se čini da su Rusi spremni da „nastave” razvoj starog Jak-141, koji će reinkarnirati u vidu najsavremenijeg lovca pete generacije. Postoji mogućnost da je ovaj ambiciozni lovac povezan sa glasinama da Rusija planira novu flotu nosača aviona za svoju mornaricu.
U 2019. godini u ruskoj štampi su se ponovo pojavili izveštaji o tome da dotična ruska kompanija razmatra mogućnost da nastavi rad na razvojnom programu Jak-141.
Naravno, novi lovac pete generacije koji će kompanija dizajnirati neće se zvati Jak-141, pošto se radilo o potpuno novom avionu pete generacije, koji će, naravno, deliti nekoliko zajedničkih elemenata iz dizajna aviona Jak-141.
Sovjetski Savez je prvo stvorio Jakovljev Jak-36 sa četiri prototipa. Jak-38 je na kraju ušao u proizvodnju i služio je sovjetskoj mornarici sa preko 200 primeraka.
Prvi let se dogodio 9. marta 1987. godine, a prvo lebdenje uspešno je pokušano dve godine kasnije, 29. decembra 1989. godine.
Dana 13. juna 1990. poslednji prototip je postigao prvi potpuni prelazak sa vertikalnog na brzi let i nazad na vertikalno sletanje. Konačno, prvo vertikalno sletanje na nosaču izvršeno je 26. septembra 1991. na nosaču aviona Admiral Gorškov.
Avion je pokazao odlične borbene manevre, visok odziv i kinematičke performanse za borbeni avion svog vremena. Mogao je da dostigne maksimalnu brzinu od 1,4 maha.
Njegova maksimalna visina leta prelazila je znatno iznad 50.000 hiljada stopa, dok je njegova stopa penjanja bila 48.215 stopa u minuti.
Jak-141 je imao dužinu od 18,3 metra, raspon krila 10 metara i mogao je da poleti sa maksimalnom težinom od 20 tona. Mogao je da leti maksimalnom brzinom od 1.800 km/h na maksimalnoj visini od 11 km i imao je borbeni radijus od 900 km.
Takođe, mogao je da nosi oružje maksimalne težine 2,6 tona, a njegovo naoružanje bi se sastojalo od različitog oružja, uključujući rakete vazduh-vazduh i vazduh-zemlja kao i razne tada aktuelne bombe.
Izvor: Srbija Danas/Oružje Online