ПУТИН ИЗДАО СПЕЦИЈАЛНУ НАРЕДБУ! Русија почиње производњу новог СУПЕРЛОВЦА: Верно служио Совјетима са преко 200 примерака (ВИДЕО)
Московска ваздухопловна компанија Јаковлев Дизајн Биро, која је део највеће руске и државне одбрамбене компаније Унитед Аирцрафт Цорпоратион (УАЦ), недавно је објавила како је спремна да настави програм развоја ловца пете генерације.
Авиони компаније ће имати могућности вертикалног полетања и слетања (ВТОЛ), према руским изворима.
Конструкторски биро Јаковљева је годинама развијао авионе са таквим способностима да могу слетати и пратити ратне бродове совјетске, а касније руске морнарице. Прикладни примери су Јак-36, Јак-38 и Јак-141.
Наравно, Јак-36 никада није био масовно произведен, баш као и Јак-141 чији је програм прекинут 1992. године због недовољног финансирања. Од ова три авиона само је Јак-38 произведен у значајним количинама.
Данас се чини да су Руси спремни да „наставе” развој старог Јак-141, који ће реинкарнирати у виду најсавременијег ловца пете генерације. Постоји могућност да је овај амбициозни ловац повезан са гласинама да Русија планира нову флоту носача авиона за своју морнарицу.
У 2019. години у руској штампи су се поново појавили извештаји о томе да дотична руска компанија разматра могућност да настави рад на развојном програму Јак-141.
Наравно, нови ловац пете генерације који ће компанија дизајнирати неће се звати Јак-141, пошто се радило о потпуно новом авиону пете генерације, који ће, наравно, делити неколико заједничких елемената из дизајна авиона Јак-141.
Совјетски Савез је прво створио Јаковљев Јак-36 са четири прототипа. Јак-38 је на крају ушао у производњу и служио је совјетској морнарици са преко 200 примерака.
Први лет се догодио 9. марта 1987. године, а прво лебдење успешно је покушано две године касније, 29. децембра 1989. године.
Дана 13. јуна 1990. последњи прототип је постигао први потпуни прелазак са вертикалног на брзи лет и назад на вертикално слетање. Коначно, прво вертикално слетање на носачу извршено је 26. септембра 1991. на носачу авиона Адмирал Горшков.
Авион је показао одличне борбене маневре, висок одзив и кинематичке перформансе за борбени авион свог времена. Могао је да достигне максималну брзину од 1,4 маха.
Његова максимална висина лета прелазила је знатно изнад 50.000 хиљада стопа, док је његова стопа пењања била 48.215 стопа у минути.
Јак-141 је имао дужину од 18,3 метра, распон крила 10 метара и могао је да полети са максималном тежином од 20 тона. Могао је да лети максималном брзином од 1.800 км/х на максималној висини од 11 км и имао је борбени радијус од 900 км.
Такође, могао је да носи оружје максималне тежине 2,6 тона, а његово наоружање би се састојало од различитог оружја, укључујући ракете ваздух-ваздух и ваздух-земља као и разне тада актуелне бомбе.
Извор: Србија Данас/Оружје Online