PUTIN NAPRAVIO NAJSMRTONOSNIJU ZAMKU DO SADA Potez koji Ukrajince vodi u propast - nakon pada Bahmuta ovo je ključno
Iako zvanični Kijev to i dalje odbija da prizna, čini se da je bitka za grad Bahmut na istoku Ukrajine okončana nakon skoro deset meseci.
Pobedu u "najkrvavijoj borbi" ovog rata koji je pre više od godinu dana praktično paralisao svet, čini se, odnela je Rusija, tačnije paravojna formacija Vagner koju predvodi Jevgenij Prigožin. Njegove snage su zauzele centar Bahmuta, dok se Ukrajinci nalaze na obodima grada. Pitanje koje se sada postavlja jeste šta je naredni cilj zaraćenih strana, imajući u vidu da Bahmut predstavlja jednu od najvećih prekretnica rata u Ukrajini.
Vojni analitičari su ocenili da je bitka za Bahmut dosta oslabila rusku vojsku i pokazala nesposobnost predsednika te zemlje Vladimira Putina da istovremeno organizuje borbu na više frontova. U međuvremenu, Ukrajina formira nove trupe, ima veliku pomoć u vidu oružja i vojne opreme sa Zapada i priprema se za dugoočekivanu prolećnu kontraofanzivu.
Ovo sve dovodi Rusiju u nezgodnu poziciju, sa izmorenom vojskom koja gradi utvrđenja, spremajući se za sledeću fazu rata.
VISOKI DIPLOMATA EU OTKRIO SVE DO DETALJA: Evo koliko oružja Ukrajina traži, NEVEROVATNA brojka
PRESRETNUTA KOMUNIKACIJA?! Američki zvaničnici otkrili ko stoji iza napada dronovima na Kremlj
PUTIN U OPASNOSTI! Poznati obaveštajac otkriva da spremaju LIKVIDACIJU ruskog šefa države, ali to nije sve
- Verovatno ćemo videti više lokalizovanih taktičkih napada. Ali, Rusija će verovatno da se fokusira na odbranu i pripremu za kontraofanzivu - rekao je vojni analitičar u Institutu za spoljnu politiku Rob Li, komentarišići rusku vojsku.
Ruske snage provele su veći deo zime i proleća pripremajući se za napad Ukrajine, iako su neke jedinice nastavile da napadaju u oblastima kao što su Kremina, severno od Bahmuta i Avdijevka na jugu. Ti napadi nisu mnogo pomogli Rusima. Umesto rezultata, desetkovali su naseljene centre i samo dodatno iscrpeli vojsku.
Na jugu, tačnije na području za koje vojni analitičari navode da će biti fokus ukrajinske kontraofanzive, ruske snage su napravile svoje utvrđenja – liniju rovova i minska polja, ne bi li osujetili bilo kakvo ukrajinsko napredovanje.
Analitičari smatraju da će, ukoliko Ukrajina uspe da povrati teritoriju, to dati šansu Rusiji da ojača svoje vazdušne snage. Ovo može predstavljati veoma opasnu situaciju za Ukrajince, koji pripremaju kontraofanzivu. Naime, ako ona zaista bude usmerena na poluostrvo Krim, koje je Rusija anektirala 2014. godine – Ukrajinci će možda uleteti direktno u Putinovu zamku. Jer, Ukrajina nema sistem protivvazdušne odbrane na Krimu još od pomenute 2014. godine, već je ta teritorija potpuno pod kontrolom Rusije. Samim tim, snage Kijeva nemaju potrebne resurse da napadaju i da se brane na području oko i na samom Krimu, za razliku od Rusije koja može da iskoristi svoju moćnu avijaciju i potpuno pomrsi konce Ukrajini.
Dalje prema jugozapadu, Ukrajina kontroliše Herson, koji je nakon više meseci pod okupacijom oslobođen u novembru prošle godine. Međutim, imajući u vidu da reka Dnjepar predstavlja prirodnu granicu, ruske artiljerijske jedinice mogu da granatiraju grad sa istočne strane, i to uz minimalan rizik da budu napadnute sa kopna, obzirom da je napad preko mora veliki poduhvat.
Na severu, ruski partizani nedavno su prodrli na rusku teritoriju i zauzeli mali deo iste, što se smatra potezom koji za cilj ima da osramoti Kremlj nakon zauzimanja Baһmuta.
Međutim, bitka za Baһmut dosta je uticala na obe strane i na dalji tok rata. I Rusija i Ukrajina su dosta uložile u ljude i opremu ne bi li zauzele ovaj devastirani grad, koji je pre rata imao više od 70.000 stanovnika.
- Bitka za Bahmut je manje važna kada je reč o teritoriji. Važniji je uticaj koji će ona ostaviti i na Rusiju i na Ukrajinu i šta će o njima otkriti - rekao je direktor ruskih studija u istraživačkom institutu u Arlingtonu Majkl Kofman.
Ruske snage su prošle godine poražene na tri fronta — oko Kijeva, u severoistočnoj oblasti Harkova i kod Hersona. Razorne bitke u Bahmutu oslabile su ruske trupe, dok Ukrajina, koja je takođe pretrpela veliki broj žrtava, nekako uspeva da oformi trupe i izvan Bahmuta.
Poslednjiһ dana ukrajinske snage su ostvarile uspeһe severno i južno od Baһmuta, postavljajući vojsku na dobre pozicije koje bi trebalo da spreče dalje napredovanje ruskiһ trupa. Šef paravojne formacije Vagner Jevgenij Prigožin, čiji su borci odgovorni za zauzimanje tog grada, obećao je da će svoje vojnike povući iz grada i teritoriju prepustiti zvaničnoj ruskoj vojci.
- Vagner nije baš dizajniran za odbrambene operacije - rekao je Li.
Ostaje nejasno kako će odlazak grupe Vagner, koja je bila prava noćna mora ukrajinskih vojnika, da utiče na dalji tok borbe i organizaciju ukrajinske vojske.
Vojni analitičari, zapadne obaveštajne agencije i ukrajinski zvaničnici već mesecima imaju spor kada je reč o strateškom značaju bitke za Baһmut. Moskva je mogla svoje resurse da usmeri na neku drugu teritoriju umesto što je gotovo svu snagu potrošila na samo nekoliko kilometara zemlje. Kijev je mogao da se povuče ranije, čuvajući svoje bataljone, brigade i zaliһe za buduće ofanzive.
Odluka obe zemlje da stagniraju i bore se gotovo samo na tom mestu, imaće trajne posledice na budući tok rata.
Bitka za Bahmut bila je jedinstvena po tome što se Vagnerova grupa sastojala od zatvorenika koji su napadali ukrajinske rovove i tako razotkrili njihove položaje. U jednom trenutku Rusija je bila u prednosti, jer je svoje redove često "punila" nedovoljno obučenim vojnicima i tako izmorila profesionalnu ukrajinsku vojsku. Ali, Ukrajina je uzvratila, uprkos tome što je izgubila pozicije u gradu i pretrpela veliki broj žrtava. Iskoristili su polja i šume na periferiji grada, zajedno sa artiljerijom koju je isporučio Zapad, kao što su sistem Himars i haubice kalibra 155 milimetara, za ranjavanje i ubijanje ruskih trupa na daljinu.
Sada je na Moskvi da odluči da li će da pokuša da napreduje zapadno od Bahmuta. Nekoliko kilometara dalje nalazi se grad Časiv Jar. Ukrajina može da iskoristi uzvišenje kod grada, sa kojeg bi mogla da puca na ruske trupe, jer će Rusi verovatno da se fokusiraju na odbranu Bahmuta i njegovih prilaza.
Posledice bitke za Baһmut još uvek nisu u potpunosti poznate ni kada je reč o broju žrtava ni koliko je opreme i oružja izgubljeno. Zapadna istraživanja su procenila da je Rusija od početka invazije izgubila oko 200.000 vojnika, a slične brojke važe i za Ukrajinu. Samo u borbi za Bahmut umrlo je nekoliko hiljada vojnika.
- Ovo poglavlje će se zatvoriti, čak iako se borbe nastave izvan grada, ali ono dovoljno govori o volji Ukrajinaca da se bore, iako se vojnici možda i pitaju da li je borba za Bahmut imala političku ili vojnu pozadinu - smatra Kofman.
Sve vesti iz Ukrajine pročitajte OVDE.