ПУТИН НАПРАВИО НАЈСМРТОНОСНИЈУ ЗАМКУ ДО САДА Потез који Украјинце води у пропаст - након пада Бахмута ово је кључно
Иако званични Кијев то и даље одбија да призна, чини се да је битка за град Бахмут на истоку Украјине окончана након скоро десет месеци.
Победу у "најкрвавијој борби" овог рата који је пре више од годину дана практично паралисао свет, чини се, однела је Русија, тачније паравојна формација Вагнер коју предводи Јевгениј Пригожин. Његове снаге су заузеле центар Бахмута, док се Украјинци налазе на ободима града. Питање које се сада поставља јесте шта је наредни циљ зараћених страна, имајући у виду да Бахмут представља једну од највећих прекретница рата у Украјини.
Војни аналитичари су оценили да је битка за Бахмут доста ослабила руску војску и показала неспособност председника те земље Владимира Путина да истовремено организује борбу на више фронтова. У међувремену, Украјина формира нове трупе, има велику помоћ у виду оружја и војне опреме са Запада и припрема се за дугоочекивану пролећну контраофанзиву.
Ово све доводи Русију у незгодну позицију, са измореном војском која гради утврђења, спремајући се за следећу фазу рата.
ВИСОКИ ДИПЛОМАТА ЕУ ОТКРИО СВЕ ДО ДЕТАЉА: Ево колико оружја Украјина тражи, НЕВЕРОВАТНА бројка
ПРЕСРЕТНУТА КОМУНИКАЦИЈА?! Амерички званичници открили ко стоји иза напада дроновима на Кремљ
ПУТИН У ОПАСНОСТИ! Познати обавештајац открива да спремају ЛИКВИДАЦИЈУ руског шефа државе, али то није све
- Вероватно ћемо видети више локализованих тактичких напада. Али, Русија ће вероватно да се фокусира на одбрану и припрему за контраофанзиву - рекао је војни аналитичар у Институту за спољну политику Роб Ли, коментаришићи руску војску.
Руске снаге провеле су већи део зиме и пролећа припремајући се за напад Украјине, иако су неке јединице наставиле да нападају у областима као што су Кремина, северно од Бахмута и Авдијевка на југу. Ти напади нису много помогли Русима. Уместо резултата, десетковали су насељене центре и само додатно исцрпели војску.
На југу, тачније на подручју за које војни аналитичари наводе да ће бити фокус украјинске контраофанзиве, руске снаге су направиле своје утврђења – линију ровова и минска поља, не би ли осујетили било какво украјинско напредовање.
Аналитичари сматрају да ће, уколико Украјина успе да поврати територију, то дати шансу Русији да ојача своје ваздушне снаге. Ово може представљати веома опасну ситуацију за Украјинце, који припремају контраофанзиву. Наиме, ако она заиста буде усмерена на полуострво Крим, које је Русија анектирала 2014. године – Украјинци ће можда улетети директно у Путинову замку. Јер, Украјина нема систем противваздушне одбране на Криму још од поменуте 2014. године, већ је та територија потпуно под контролом Русије. Самим тим, снаге Кијева немају потребне ресурсе да нападају и да се бране на подручју око и на самом Криму, за разлику од Русије која може да искористи своју моћну авијацију и потпуно помрси конце Украјини.
Даље према југозападу, Украјина контролише Херсон, који је након више месеци под окупацијом ослобођен у новембру прошле године. Међутим, имајући у виду да река Дњепар представља природну границу, руске артиљеријске јединице могу да гранатирају град са источне стране, и то уз минималан ризик да буду нападнуте са копна, обзиром да је напад преко мора велики подухват.
На северу, руски партизани недавно су продрли на руску територију и заузели мали део исте, што се сматра потезом који за циљ има да осрамоти Кремљ након заузимања Баһмута.
Међутим, битка за Баһмут доста је утицала на обе стране и на даљи ток рата. И Русија и Украјина су доста уложиле у људе и опрему не би ли заузеле овај девастирани град, који је пре рата имао више од 70.000 становника.
- Битка за Бахмут је мање важна када је реч о територији. Важнији је утицај који ће она оставити и на Русију и на Украјину и шта ће о њима открити - рекао је директор руских студија у истраживачком институту у Арлингтону Мајкл Кофман.
Руске снаге су прошле године поражене на три фронта — око Кијева, у североисточној области Харкова и код Херсона. Разорне битке у Бахмуту ослабиле су руске трупе, док Украјина, која је такође претрпела велики број жртава, некако успева да оформи трупе и изван Бахмута.
Последњиһ дана украјинске снаге су оствариле успеһе северно и јужно од Баһмута, постављајући војску на добре позиције које би требало да спрече даље напредовање рускиһ трупа. Шеф паравојне формације Вагнер Јевгениј Пригожин, чији су борци одговорни за заузимање тог града, обећао је да ће своје војнике повући из града и територију препустити званичној руској војци.
- Вагнер није баш дизајниран за одбрамбене операције - рекао је Ли.
Остаје нејасно како ће одлазак групе Вагнер, која је била права ноћна мора украјинских војника, да утиче на даљи ток борбе и организацију украјинске војске.
Војни аналитичари, западне обавештајне агенције и украјински званичници већ месецима имају спор када је реч о стратешком значају битке за Баһмут. Москва је могла своје ресурсе да усмери на неку другу територију уместо што је готово сву снагу потрошила на само неколико километара земље. Кијев је могао да се повуче раније, чувајући своје батаљоне, бригаде и залиһе за будуће офанзиве.
Одлука обе земље да стагнирају и боре се готово само на том месту, имаће трајне последице на будући ток рата.
Битка за Бахмут била је јединствена по томе што се Вагнерова група састојала од затвореника који су нападали украјинске ровове и тако разоткрили њихове положаје. У једном тренутку Русија је била у предности, јер је своје редове често "пунила" недовољно обученим војницима и тако изморила професионалну украјинску војску. Али, Украјина је узвратила, упркос томе што је изгубила позиције у граду и претрпела велики број жртава. Искористили су поља и шуме на периферији града, заједно са артиљеријом коју је испоручио Запад, као што су систем Химарс и хаубице калибра 155 милиметара, за рањавање и убијање руских трупа на даљину.
Сада је на Москви да одлучи да ли ће да покуша да напредује западно од Бахмута. Неколико километара даље налази се град Часив Јар. Украјина може да искористи узвишење код града, са којег би могла да пуца на руске трупе, јер ће Руси вероватно да се фокусирају на одбрану Бахмута и његових прилаза.
Последице битке за Баһмут још увек нису у потпуности познате ни када је реч о броју жртава ни колико је опреме и оружја изгубљено. Западна истраживања су проценила да је Русија од почетка инвазије изгубила око 200.000 војника, а сличне бројке важе и за Украјину. Само у борби за Бахмут умрло је неколико хиљада војника.
- Ово поглавље ће се затворити, чак иако се борбе наставе изван града, али оно довољно говори о вољи Украјинаца да се боре, иако се војници можда и питају да ли је борба за Бахмут имала политичку или војну позадину - сматра Кофман.
Све вести из Украјине прочитајте ОВДЕ.