Raste opasnost na frontu: Vojne trupe iz Severne Koreje već u borbenim zonama Ukrajine
Prema rečima dva zapadna obaveštajna zvaničnika, mali broj vojnika iz Severne Koreje već se nalazi u Ukrajini, a očekuje se da će taj broj rasti dok se Severnokorejci obučavaju u istočnoj Rusiji i kreću ka frontu rata.
Prisutnost severnokorejskih vojnika unutar Ukrajine nadmašuje ono što su NATO i Pentagon potvrdili u ponedeljak, a to je da se otprilike 10.000 severnokorejskih vojnika obučava u istočnoj Rusiji, pri čemu neki idu ka ruskoj oblasti Kursk. Ukrajinske snage drže teritoriju unutar Kurska od avgusta.
- Izgleda da je dobar broj njih već u akciji - rekao je jedan od zvaničnika u utorak, misleći na Severnokorejce. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je prošle nedelje da je ukrajinska obaveštajna služba procenila da će vojnici početi da ulaze u borbene zone u nedelju.
Jedan američki zvaničnik rekao je da SAD još ne mogu da potvrde izveštaje o tome da su severnokorejski vojnici već u Ukrajini. Međutim, SAD su zaostajale kada je reč o raspoređivanju severnokorejskih trupa - američki zvaničnici nisu javno potvrdili da su vojnici u Rusiji sve do nedelja dana nakon što je Južna Koreja prvi put to tvrdila.
Diplomatski i vojni zvaničnici SAD i Južne Koreje sastaju se ove nedelje u Vašingtonu kako bi razgovarali o raspoređivanju i širenju odnosa Severne Koreje s Rusijom, rekao je portparol Stejt departmenta Metju Miler u ponedeljak.
Odvojeno, visoki ukrajinski zvaničnik Andrij Jermak nalazi se u američkoj prestonici u utorak na sastancima s savetnikom za nacionalnu bezbednost Džejkom Salivenom i državnim sekretarom Entonijem Blinkenom. Jermak je rekao da su on i Saliven razgovarali o "severnokorejskim vojnicima koje Rusija priprema za rat".
Zvaničnici iz Južne Koreje takođe su u ponedeljak otputovali u NATO glavno sedište i izvestili saveznike o raspoređivanju severnokorejskih trupa. Saveznici NATO-a nadaju se da će obaveštajni podaci podstaći Južnu Koreju da počne sa pružanjem vojne pomoći Ukrajini, što bi bilo u suprotnosti sa dugogodišnjom politikom Južne Koreje o neoružavanju zemalja u ratu. Međutim, predsednik Južne Koreje je signalizirao otvorenost za promenu te politike.
- Iako smo zadržali naš princip da direktno ne snabdevamo smrtonosnim oružjem, možemo takođe fleksibilnije razmotriti naš stav, u zavisnosti od nivoa vojnih aktivnosti Severne Koreje - rekao je predsednik Južne Koreje Jun Suk Jol prošle nedelje.
Još uvek nije jasno koliko će severnokorejski vojnici biti od pomoći Rusima na bojnom polju. Mnogi od raspoređenih trupa su specijalne snage, rekli su izvori, a obaveštajne procene sugerišu da severnokorejska vlada veruje da njihove trupe imaju veću borbenu moć od običnih ruskih vojnika jer su bolje obučene i specijalizovane, rekli su zvaničnici.
Međutim, vojska Severne Koreje nije se borila u stvarnom ratu više od 70 godina, a obaveštajni zvaničnici veruju da su ih poslali delimično da steknu borbeno iskustvo.
Zvaničnici takođe očekuju da će barem neki od vojnika dezertirati iz svojih jedinica kada stignu na bojno polje i da će jezička barijera s Rusima predstavljati značajnu prepreku za nesmetano izvođenje operacija. Rusi su obučavali severnokorejske vojnike osnovnim ruskim komandama tokom obuke, poput "vatra" i "na položaju", izjavili su južnokorejski zakonodavci novinarima u utorak.
Neki ruski vojnici već su izrazili zabrinutost oko toga kako će severnokorejski vojnici biti komandovani i snabdevani municijom i vojnim opremama, pitajući se "šta da radimo s njima", prema audio snimcima koje je ukrajinska Odbrambena obaveštajna služba presrela 23. oktobra iz šifrovanih ruskih komunikacionih kanala.
Preslušani snimci takođe otkrivaju planove za jednog prevodioca i tri višegodišnja oficira na svakih 30 severnokorejskih vojnika, izvestio je CNN.
Broj bi se mogao povećati
Južnokorejska obaveštajna služba procenjuje da se trenutno unutar Rusije nalazi oko 13.000 severnokorejskih vojnika, što je više od procena SAD i Velike Britanije. Taj broj bi mogao dodatno da poraste - SAD su već povećale svoju procenu u odnosu na prošlu nedelju, kada je Bela kuća procenila da se u Rusiji nalazi samo oko 3.000 severnokorejskih vojnika.
- Broj se može povećati - rekao je treći zapadni zvaničnik. "Saveznici i partneri širom sveta prate situaciju, konsultuju se i proaktivno dele obaveštajne informacije o tome kako to utiče na bezbednost Euroatlantskog i Indo-Pacifičkog regiona i šire."
Pored vojnog osoblja, Severna Koreja je od prošle godine obezbedila Moskvi 11.000 kontejnera municije, uključujući oko 2 miliona artiljerijskih granata, rekao je jedan visoki NATO zvaničnik za CNN ranije ovog meseca.
SAD takođe pozivaju Kinu, koja održava odnos s Pjongjangom, da interveniše i izvrši pritisak na Severnu Koreju da se povuče, rekli su zvaničnici.
Saliven je "uputio američku vladu da se angažuje s NR Kinom i da organizuje napore da i druge zemlje kontaktiraju NR Kinu zbog naših zabrinutosti o slanju trupa DPRK u Rusiju i implikacijama toga", rekao je jedan američki zvaničnik za CNN, misleći na Kinu.
- Komunicirali smo s NR Kinom o ovoj temi kako bismo jasno stavili do znanja da smo zabrinuti zbog toga i da bi oni takođe trebali biti zabrinuti zbog ove destabilizujuće akcije dva njihova suseda, Rusije i Severne Koreje - rekao je Miler.
Međutim, zapadni zvaničnici nisu optimistični u pogledu toga da će Kina intervenisati u planove Severne Koreje, rekli su izvori. Kina je nastavila da bude "ključni omogućavač" ruskih ratnih napora, prema NATO zvaničniku, i dalje obezbeđuje ruskoj odbrambenoj industriji značajne količine dobara dvostruke upotrebe, poput mikroelektronike i mašinskih alata koji se mogu koristiti za izradu oružja.