Расте опасност на фронту: Војне трупе из Северне Кореје већ у борбеним зонама Украјине
Према речима два западна обавештајна званичника, мали број војника из Северне Кореје већ се налази у Украјини, а очекује се да ће тај број расти док се Севернокорејци обучавају у источној Русији и крећу ка фронту рата.
Присутност севернокорејских војника унутар Украјине надмашује оно што су НАТО и Пентагон потврдили у понедељак, а то је да се отприлике 10.000 севернокорејских војника обучава у источној Русији, при чему неки иду ка руској области Курск. Украјинске снаге држе територију унутар Курска од августа.
- Изгледа да је добар број њих већ у акцији - рекао је један од званичника у уторак, мислећи на Севернокорејце. Украјински председник Володимир Зеленски рекао је прошле недеље да је украјинска обавештајна служба проценила да ће војници почети да улазе у борбене зоне у недељу.
Један амерички званичник рекао је да САД још не могу да потврде извештаје о томе да су севернокорејски војници већ у Украјини. Међутим, САД су заостајале када је реч о распоређивању севернокорејских трупа - амерички званичници нису јавно потврдили да су војници у Русији све до недеља дана након што је Јужна Кореја први пут то тврдила.
Дипломатски и војни званичници САД и Јужне Кореје састају се ове недеље у Вашингтону како би разговарали о распоређивању и ширењу односа Северне Кореје с Русијом, рекао је портпарол Стејт департмента Метју Милер у понедељак.
Одвојено, високи украјински званичник Андриј Јермак налази се у америчкој престоници у уторак на састанцима с саветником за националну безбедност Џејком Саливеном и државним секретаром Ентонијем Блинкеном. Јермак је рекао да су он и Саливен разговарали о "севернокорејским војницима које Русија припрема за рат".
Званичници из Јужне Кореје такође су у понедељак отпутовали у НАТО главно седиште и известили савезнике о распоређивању севернокорејских трупа. Савезници НАТО-а надају се да ће обавештајни подаци подстаћи Јужну Кореју да почне са пружањем војне помоћи Украјини, што би било у супротности са дугогодишњом политиком Јужне Кореје о неоружавању земаља у рату. Међутим, председник Јужне Кореје је сигнализирао отвореност за промену те политике.
- Иако смо задржали наш принцип да директно не снабдевамо смртоносним оружјем, можемо такође флексибилније размотрити наш став, у зависности од нивоа војних активности Северне Кореје - рекао је председник Јужне Кореје Јун Сук Јол прошле недеље.
Још увек није јасно колико ће севернокорејски војници бити од помоћи Русима на бојном пољу. Многи од распоређених трупа су специјалне снаге, рекли су извори, а обавештајне процене сугеришу да севернокорејска влада верује да њихове трупе имају већу борбену моћ од обичних руских војника јер су боље обучене и специјализоване, рекли су званичници.
Међутим, војска Северне Кореје није се борила у стварном рату више од 70 година, а обавештајни званичници верују да су их послали делимично да стекну борбено искуство.
Званичници такође очекују да ће барем неки од војника дезертирати из својих јединица када стигну на бојно поље и да ће језичка баријера с Русима представљати значајну препреку за несметано извођење операција. Руси су обучавали севернокорејске војнике основним руским командама током обуке, попут "ватра" и "на положају", изјавили су јужнокорејски законодавци новинарима у уторак.
Неки руски војници већ су изразили забринутост око тога како ће севернокорејски војници бити командовани и снабдевани муницијом и војним опремама, питајући се "шта да радимо с њима", према аудио снимцима које је украјинска Одбрамбена обавештајна служба пресрела 23. октобра из шифрованих руских комуникационих канала.
Преслушани снимци такође откривају планове за једног преводиоца и три вишегодишња официра на сваких 30 севернокорејских војника, известио је CNN.
Број би се могао повећати
Јужнокорејска обавештајна служба процењује да се тренутно унутар Русије налази око 13.000 севернокорејских војника, што је више од процена САД и Велике Британије. Тај број би могао додатно да порасте - САД су већ повећале своју процену у односу на прошлу недељу, када је Бела кућа проценила да се у Русији налази само око 3.000 севернокорејских војника.
- Број се може повећати - рекао је трећи западни званичник. "Савезници и партнери широм света прате ситуацију, консултују се и проактивно деле обавештајне информације о томе како то утиче на безбедност Еуроатлантског и Индо-Пацифичког региона и шире."
Поред војног особља, Северна Кореја је од прошле године обезбедила Москви 11.000 контејнера муниције, укључујући око 2 милиона артиљеријских граната, рекао је један високи НАТО званичник за CNN раније овог месеца.
САД такође позивају Кину, која одржава однос с Пјонгјангом, да интервенише и изврши притисак на Северну Кореју да се повуче, рекли су званичници.
Саливен је "упутио америчку владу да се ангажује с НР Кином и да организује напоре да и друге земље контактирају НР Кину због наших забринутости о слању трупа ДПРК у Русију и импликацијама тога", рекао је један амерички званичник за CNN, мислећи на Кину.
- Комуницирали смо с НР Кином о овој теми како бисмо јасно ставили до знања да смо забринути због тога и да би они такође требали бити забринути због ове дестабилизујуће акције два њихова суседа, Русије и Северне Кореје - рекао је Милер.
Међутим, западни званичници нису оптимистични у погледу тога да ће Кина интервенисати у планове Северне Кореје, рекли су извори. Кина је наставила да буде "кључни омогућавач" руских ратних напора, према НАТО званичнику, и даље обезбеђује руској одбрамбеној индустрији значајне количине добара двоструке употребе, попут микроелектронике и машинских алата који се могу користити за израду оружја.