ZAŠTO SU UKRAJINI POTREBNI AVIONI? Saveznici odbili zahtev, ali Zelenski ne odustaje: "Svi znamo da prvi odgovor bude ne..."
Nemački kancelar Olaf Šolc i američki predsednik Džo Bajden su jasno poručili da Berlin i Vašington neće obezbediti borbene avione za podršku ukrajinskim ratnim naporima samo nekoliko dana nakon što su pristali da pošalju borbene tenkove u Кijev.
Govoreći u intervjuu objavljenom u nedelju, Šolc je rekao da je fokusiran na isporuku obećanih tenkova.
- Pitanje borbenih aviona se čak i ne postavlja. Mogu samo savetovati da ne ulazite u stalni rat nadmetanja kada su u pitanju sistemi naoružanja - rekao je.
USKORO PREGOVORI UKRAJINE I RUSIJE? Oglasila se Moskva - "Spremni smo"
ZRAK SMRTI POKOSIO RUSKU PEŠADIJU! Mrežama kruži stravičan snimak - osakaćeni lutaju i traže pomoć! (VIDEO)
RUSI STEŽU OBRUČ OKO UGLJEDARA: Vagnerovci prodiru sa svih strana (VIDEO)
Кancelar je takođe rekao da debata o borbenim avionima "izgleda neozbiljna" kada je zemlja tek u sredu odlučila da pošalje 80 tenkova "leopard 2" u Ukrajinu. Takođe je omogućila drugim evropskim državama da pošalju sopstvene zalihe tenkova nemačke proizvodnje u Ukrajinu.
Andrij Jermak, šef kabineta predsednika Volodimira Zelenskog, rekao je da je odluka Nemačke da snabdeva tenkove dobrodošao "prvi korak", ali da je fokus okrenut ka povećanju broja vojnih aviona za odbranu od ruske invazije, koja se približava svojoj godišnjici.
U ponedeljak je stigao hladan tuš i iz Vašingtona - Bajden je izjavio da Vašington neće slati borbene avione F16 Ukrajini. Prošle nedelje, zapadni mediji su objavili da grupa vojnih zvaničnika "u tišini" nagovara Pentagon da pošalje avione F16 Kijevu, nakon što je administracija Zelenskog uputila apel za njihovo slanje.
Zašto su Ukrajini potrebni borbeni avioni?
Ukrajina se trenutno oslanja na svoje borbene avione iz sovjetske ere, koji su napravljeni pre nego što je Кijev proglasio nezavisnost od Sovjetskog Saveza pre više od 31 godine. Ove letelice su nadjačali ruski teški mlaznjaci koji mogu da ispaljuju rakete sa velikog dometa bez ulaska u ukrajinski vazdušni prostor.
Zamenik ukrajinskog ministra spoljnih poslova Andrij Melnik zatražio je od savezničkih zemalja da stvore "koaliciju borbenih aviona" koja bi mogla da odgovori na ono što Rusi imaju na raspolaganju. Time bi Ukrajina bila opremljena avionima "F-16" i "F-35" iz Amerike, Jurofajter avionima razvijenim u kooperaciji Velike Britanije, Nemačke, Španije i Italike, francuskim "rafalima" i švedskim "gripenima".
Avion koji je prvi na ukrajinskoj listi želja, "F-16", prvi put je razvijen 1970-ih godina. To je visoko manevarski borbeni avion, sposoban da pod svojim krilima nosi šest projektila vazduh-vazduh ili vazduh-zemlja. Amerika ga više ne kupuje, ali nove iteracije i dalje kupuju zemlje poput Bahreina i Jordana.
Ukrajinski apeli za "F-16" se barem delimično mogu shvatiti kao oportunizam, piše CNN, jer je Ukrajina sigurno videla priliku da se dočepa aviona koje evropske zemlje povlače u korist novijeg "F-35", pre nego što ponovo budu prodati nekom drugom.
Za ukrajinsku vojsku, ruska aneksija Кrima 2014. i podrška istočnim separatistima započeli su neumoljivu tranziciju od sovjetskog oružja ka modernijoj zapadnoj opremi. Postoji široko shvatanje da će, dugoročno gledano, Ukrajina u nekom momentu preći na zapadne avione sa svojih sadašnjih "MiG-29" i "suhoj SU-27" iz sovjetske ere.
Zašto saveznici oklevaju?
Međutim, mnoge zemlje i dalje oklevaju. Mihail Podoljak, savetnik Zelenskog, rekao je da se razgovori o borbenim avionima vode sa saveznicima, ali da su neki imali "konzervativan stav" za koji je rekao da je nastao zbog "straha od promena u međunarodnoj arhitekturi".
Podoljak nije izdvojio Nemačku, za koju se od početka rata smatra da nerado naoružava Ukrajinu, kao ni Ameriku, koja je predvodila vojnu pomoć Ukrajini, ali je podvukla crtu kod aviona.
Portparol Pentagona opisao je potencijalno slanje aviona kao "malo povećanje sposobnosti" i to dobro sumira stav Amerike prema ovom pitanju. Vašington od početka sukova preferira pomoć u vidu artiljerije, oklopnih vozila i kopnenih sistema protivvazdušne odbrane.
Bajdenova administracija se odupirala pozivima da isporuči teže oružje u prošlosti, zbog straha da bi je takav potez doveo u konfrontaciju sa Rusijom.
Кoje zemlje će prve popustiti?
Veliki broj zapadnih vojnih zvaničnika i diplomata potvrdilo je anonimno medijima da su debate o borbenim avionima u toku u njihovim zemljama. Trenutno najveća podrška postoji u baltičkim državama, koje su među najvatrenijim zapadnim podržavaocima Кijeva.
Nakon rampe iz Berlina i Vašingtona, Kijev se okrenuo Francuskoj. Ukrajinski ministar odbrane Aleksij Reznikov sastaje se u Parizu sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom i očekuje se da će mu tražiti da pošalje borbene avione u Ukrajinu.
Makron i ranijim izjavama nije isključio slanje aviona, ali uz određene uslove. Makron je naglasio da potencijalno slanje borbenih aviona u Ukrajinu zavisi od nekoliko faktora: potrebe da se izbegne eskalacija i uveravanja da borbeni avioni "neće dodirnuti rusko tlo".
U međuvremenu, poljski premijer Mateuš Moravjecki takođe nije isključio moguću isporuku "F-16" susednoj Ukrajini, kao odgovor na pitanje novinara pre nego što je Bajden dao svoju izjavu.
Moravjecki je rekao u komentarima objavljenim na njegovoj veb stranici da će se svaki takav transfer odvijati "u potpunoj koordinaciji" sa zemljama NATO-a. Jermak je takođe dodao da je primetio "pozitivne signale" iz Poljske.
Poljska je još u martu raspravljala o slanju svoje flote sovjetskih "MiG-ova 29", poznatih ukrajinskim pilotima – ali je dogovor poništen nakon što ga je stopirala Amerika. Izveštaji u Poljskoj sugerišu da je Varšava umesto toga obezbedila rezervne delove.
Iz Holandije su nedavno poručili da "nema tabua" kada je u pitanju vojna podrška Ukrajini, što je izazvalo negodovanje u pojedinim zemljama saveznicama. Holandiji su ostala 24 "F-16" aviona, ali planira da ih se reši do sledeće godine, pošto pređe na sledeću generaciju "F-35".
Britanski ministar odbrane Ben Volas ironično je prokomentarisao debate o slanju borbenih aviona: "Ono što svi znamo o ovim zahtevima je da prvi odgovor bude 'ne', a onda bude 'da'".