ЗАШТО СУ УКРАЈИНИ ПОТРЕБНИ АВИОНИ? Савезници одбили захтев, али Зеленски не одустаје: "Сви знамо да први одговор буде не..."
Немачки канцелар Олаф Шолц и амерички председник Џо Бајден су јасно поручили да Берлин и Вашингтон неће обезбедити борбене авионе за подршку украјинским ратним напорима само неколико дана након што су пристали да пошаљу борбене тенкове у Кијев.
Говорећи у интервјуу објављеном у недељу, Шолц је рекао да је фокусиран на испоруку обећаних тенкова.
- Питање борбених авиона се чак и не поставља. Могу само саветовати да не улазите у стални рат надметања када су у питању системи наоружања - рекао је.
УСКОРО ПРЕГОВОРИ УКРАЈИНЕ И РУСИЈЕ? Огласила се Москва - "Спремни смо"
ЗРАК СМРТИ ПОКОСИО РУСКУ ПЕШАДИЈУ! Мрежама кружи стравичан снимак - осакаћени лутају и траже помоћ! (ВИДЕО)
РУСИ СТЕЖУ ОБРУЧ ОКО УГЉЕДАРА: Вагнеровци продиру са свих страна (ВИДЕО)
Канцелар је такође рекао да дебата о борбеним авионима "изгледа неозбиљна" када је земља тек у среду одлучила да пошаље 80 тенкова "леопард 2" у Украјину. Такође је омогућила другим европским државама да пошаљу сопствене залихе тенкова немачке производње у Украјину.
Андриј Јермак, шеф кабинета председника Володимира Зеленског, рекао је да је одлука Немачке да снабдева тенкове добродошао "први корак", али да је фокус окренут ка повећању броја војних авиона за одбрану од руске инвазије, која се приближава својој годишњици.
У понедељак је стигао хладан туш и из Вашингтона - Бајден је изјавио да Вашингтон неће слати борбене авионе Ф16 Украјини. Прошле недеље, западни медији су објавили да група војних званичника "у тишини" наговара Пентагон да пошаље авионе Ф16 Кијеву, након што је администрација Зеленског упутила апел за њихово слање.
Зашто су Украјини потребни борбени авиони?
Украјина се тренутно ослања на своје борбене авионе из совјетске ере, који су направљени пре него што је Кијев прогласио независност од Совјетског Савеза пре више од 31 године. Ове летелице су надјачали руски тешки млазњаци који могу да испаљују ракете са великог домета без уласка у украјински ваздушни простор.
Заменик украјинског министра спољних послова Андриј Мелник затражио је од савезничких земаља да створе "коалицију борбених авиона" која би могла да одговори на оно што Руси имају на располагању. Тиме би Украјина била опремљена авионима "Ф-16" и "Ф-35" из Америке, Јурофајтер авионима развијеним у кооперацији Велике Британије, Немачке, Шпаније и Италике, француским "рафалима" и шведским "грипенима".
Авион који је први на украјинској листи жеља, "Ф-16", први пут је развијен 1970-их година. То је високо маневарски борбени авион, способан да под својим крилима носи шест пројектила ваздух-ваздух или ваздух-земља. Америка га више не купује, али нове итерације и даље купују земље попут Бахреина и Јордана.
Украјински апели за "Ф-16" се барем делимично могу схватити као опортунизам, пише CNN, јер је Украјина сигурно видела прилику да се дочепа авиона које европске земље повлаче у корист новијег "Ф-35", пре него што поново буду продати неком другом.
За украјинску војску, руска анексија Крима 2014. и подршка источним сепаратистима започели су неумољиву транзицију од совјетског оружја ка модернијој западној опреми. Постоји широко схватање да ће, дугорочно гледано, Украјина у неком моменту прећи на западне авионе са својих садашњих "МиГ-29" и "сухој СУ-27" из совјетске ере.
Зашто савезници оклевају?
Међутим, многе земље и даље оклевају. Михаил Подољак, саветник Зеленског, рекао је да се разговори о борбеним авионима воде са савезницима, али да су неки имали "конзервативан став" за који је рекао да је настао због "страха од промена у међународној архитектури".
Подољак није издвојио Немачку, за коју се од почетка рата сматра да нерадо наоружава Украјину, као ни Америку, која је предводила војну помоћ Украјини, али је подвукла црту код авиона.
Портпарол Пентагона описао је потенцијално слање авиона као "мало повећање способности" и то добро сумира став Америке према овом питању. Вашингтон од почетка сукова преферира помоћ у виду артиљерије, оклопних возила и копнених система противваздушне одбране.
Бајденова администрација се одупирала позивима да испоручи теже оружје у прошлости, због страха да би је такав потез довео у конфронтацију са Русијом.
Које земље ће прве попустити?
Велики број западних војних званичника и дипломата потврдило је анонимно медијима да су дебате о борбеним авионима у току у њиховим земљама. Тренутно највећа подршка постоји у балтичким државама, које су међу најватренијим западним подржаваоцима Кијева.
Након рампе из Берлина и Вашингтона, Кијев се окренуо Француској. Украјински министар одбране Алексиј Резников састаје се у Паризу са француским председником Емануелом Макроном и очекује се да ће му тражити да пошаље борбене авионе у Украјину.
Макрон и ранијим изјавама није искључио слање авиона, али уз одређене услове. Макрон је нагласио да потенцијално слање борбених авиона у Украјину зависи од неколико фактора: потребе да се избегне ескалација и уверавања да борбени авиони "неће додирнути руско тло".
У међувремену, пољски премијер Матеуш Моравјецки такође није искључио могућу испоруку "Ф-16" суседној Украјини, као одговор на питање новинара пре него што је Бајден дао своју изјаву.
Моравјецки је рекао у коментарима објављеним на његовој веб страници да ће се сваки такав трансфер одвијати "у потпуној координацији" са земљама НАТО-а. Јермак је такође додао да је приметио "позитивне сигнале" из Пољске.
Пољска је још у марту расправљала о слању своје флоте совјетских "МиГ-ова 29", познатих украјинским пилотима – али је договор поништен након што га је стопирала Америка. Извештаји у Пољској сугеришу да је Варшава уместо тога обезбедила резервне делове.
Из Холандије су недавно поручили да "нема табуа" када је у питању војна подршка Украјини, што је изазвало негодовање у појединим земљама савезницама. Холандији су остала 24 "Ф-16" авиона, али планира да их се реши до следеће године, пошто пређе на следећу генерацију "Ф-35".
Британски министар одбране Бен Волас иронично је прокоментарисао дебате о слању борбених авиона: "Оно што сви знамо о овим захтевима је да први одговор буде 'не', а онда буде 'да'".