Nova nada za Ukrajinu: Putinovi bliski saveznici mu okrenuli leđa
Ruski pokušaji da nametnu svoju verziju događaja nisu uspeli, otvarajući novu nadu za Ukrajinu. Najbliži saveznici Moskve nisu poklekli pod pritiscima iz Kremlja.
Nova nada za Ukrajinu: Odgovor na deklaraciju sa samita BRIKS-a
Ukrajinsko ministarstvo spoljnih poslova oglasilo se danas povodom nedavno usvojene deklaracije sa samita BRIKS-a, jasno ukazujući da organizacija nije postigla jedinstven stav o sukobu u Ukrajini.
U saopštenju Ministarstva ističe se da pokušaji Rusije da nametne ideju o "alternativnoj poziciji" zemalja Globalnog juga u vezi sa ruskom agresijom na Ukrajinu nisu uspeli.
Pokušaji Moskve da izmeni percepciju sukoba
Ukrajinska vlada vidi ovaj razvoj događaja kao pobedu nad ruskim pokušajima da formira širi međunarodni narativ koji bi podržao njene stavove o sukobu. Kako se navodi u saopštenju, ruska diplomatija, usmerena na stvaranje slike o podršci Globalnog juga Moskvi, ponovo nije dala rezultate.
Izjava ukrajinskog ministarstva naglašava da su zemlje BRIKS-a, uprkos bliskim odnosima sa Rusijom, ostale rezervisane kada je reč o zauzimanju jasnog stava po pitanju ukrajinskog sukoba. "Pokušaji Moskve da nametne ideju o navodnoj alternativnoj poziciji takozvanog Globalnog juga u vezi sa ruskom agresijom na Ukrajinu ponovo su propali", stoji u saopštenju.
Kazanjska deklaracija BRIKS-a
Samit BRIKS-a, održan uz učešće vodećih zemalja poput Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike, usvojio je Kazanjsku deklaraciju koja je bila predmet mnogih diskusija. Dokument sadrži zajedničke ocene o globalnim pitanjima i dugoročnim ciljevima, ali ključni deo koji se tiče sukoba u Ukrajini nije pružio podršku niti oštru osudu bilo koje strane.
U deklaraciji se navode "predlozi o posredovanju za mirno rešavanje ukrajinskog sukoba kroz dijalog", što ukazuje na stav zemalja BRIKS-a da se sukob reši diplomatskim putem. Međutim, izostanak čvrstog stava ili osude ruske agresije od strane većine članova BRIKS-a može se smatrati povoljnom situacijom za Moskvu, ali nije direktna podrška njenoj politici.
Proširenje BRIKS-a i izazovi za Ukrajinu
BRIKS je osnovan 2006. godine, a uključuje zemlje poput Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike, koje su zajedno činile snažan ekonomski blok. Nedavno proširenje ove organizacije, koje uključuje zemlje kao što su Egipat, Etiopija, Iran, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati od januara 2024. godine, može dodatno komplikovati diplomatske odnose u kontekstu ukrajinskog sukoba.
Nove članice BRIKS-a, od kojih su mnoge strateški važne za globalnu energetsku i političku stabilnost, mogle bi doprineti većoj raznovrsnosti stavova unutar organizacije, ali istovremeno i otežati postizanje zajedničkog stava o pitanjima poput rata u Ukrajini.
Nova nada za Ukrajinu u međunarodnom dijalogu
Iako su stavovi BRIKS-a o sukobu u Ukrajini ostali neutralni, to ne znači da su pokušaji Moskve da pridobije širu podršku uspešni. Naprotiv, mnoge zemlje koje su deo ove organizacije zadržavaju neutralan ton, istovremeno apelujući na mirovne pregovore, što Ukrajini daje priliku da se diplomatskim putem izbori za podršku svojih interesa.
Ukrajina može iskoristiti ovu priliku kako bi kroz međunarodne kanale podsetila na svoju borbu za suverenitet i naglasila potrebu za širim globalnim rešenjem koje će obezbediti dugotrajan mir. Nova nada za Ukrajinu leži u činjenici da, iako Rusija koristi sve dostupne resurse da pridobije podršku, mnoge zemlje ostaju oprezne i ne žele otvoreno stati na njenu stranu.