Нова нада за Украјину: Путинови блиски савезници му окренули леђа
Руски покушаји да наметну своју верзију догађаја нису успели, отварајући нову наду за Украјину. Најближи савезници Москве нису поклекли под притисцима из Кремља.
Нова нада за Украјину: Одговор на декларацију са самита БРИКС-а
Украјинско министарство спољних послова огласило се данас поводом недавно усвојене декларације са самита БРИКС-а, јасно указујући да организација није постигла јединствен став о сукобу у Украјини.
У саопштењу Министарства истиче се да покушаји Русије да наметне идеју о "алтернативној позицији" земаља Глобалног југа у вези са руском агресијом на Украјину нису успели.
Покушаји Москве да измени перцепцију сукоба
Украјинска влада види овај развој догађаја као победу над руским покушајима да формира шири међународни наратив који би подржао њене ставове о сукобу. Како се наводи у саопштењу, руска дипломатија, усмерена на стварање слике о подршци Глобалног југа Москви, поново није дала резултате.
Изјава украјинског министарства наглашава да су земље БРИКС-а, упркос блиским односима са Русијом, остале резервисане када је реч о заузимању јасног става по питању украјинског сукоба. "Покушаји Москве да наметне идеју о наводној алтернативној позицији такозваног Глобалног југа у вези са руском агресијом на Украјину поново су пропали", стоји у саопштењу.
Казањска декларација БРИКС-а
Самит БРИКС-а, одржан уз учешће водећих земаља попут Бразила, Русије, Индије, Кине и Јужне Африке, усвојио је Казањску декларацију која је била предмет многих дискусија. Документ садржи заједничке оцене о глобалним питањима и дугорочним циљевима, али кључни део који се тиче сукоба у Украјини није пружио подршку нити оштру осуду било које стране.
У декларацији се наводе "предлози о посредовању за мирно решавање украјинског сукоба кроз дијалог", што указује на став земаља БРИКС-а да се сукоб реши дипломатским путем. Међутим, изостанак чврстог става или осуде руске агресије од стране већине чланова БРИКС-а може се сматрати повољном ситуацијом за Москву, али није директна подршка њеној политици.
Проширење БРИКС-а и изазови за Украјину
БРИКС је основан 2006. године, а укључује земље попут Бразила, Русије, Индије, Кине и Јужне Африке, које су заједно чиниле снажан економски блок. Недавно проширење ове организације, које укључује земље као што су Египат, Етиопија, Иран, Саудијска Арабија и Уједињени Арапски Емирати од јануара 2024. године, може додатно компликовати дипломатске односе у контексту украјинског сукоба.
Нове чланице БРИКС-а, од којих су многе стратешки важне за глобалну енергетску и политичку стабилност, могле би допринети већој разноврсности ставова унутар организације, али истовремено и отежати постизање заједничког става о питањима попут рата у Украјини.
Нова нада за Украјину у међународном дијалогу
Иако су ставови БРИКС-а о сукобу у Украјини остали неутрални, то не значи да су покушаји Москве да придобије ширу подршку успешни. Напротив, многе земље које су део ове организације задржавају неутралан тон, истовремено апелујући на мировне преговоре, што Украјини даје прилику да се дипломатским путем избори за подршку својих интереса.
Украјина може искористити ову прилику како би кроз међународне канале подсетила на своју борбу за суверенитет и нагласила потребу за ширим глобалним решењем које ће обезбедити дуготрајан мир. Нова нада за Украјину лежи у чињеници да, иако Русија користи све доступне ресурсе да придобије подршку, многе земље остају опрезне и не желе отворено стати на њену страну.