RUSIJA OSUJETILA NAPAD UKRAJINSKE VOJSKE: Snage Kijeva pokušale da zauzmu ZMIJSKO OSTRVO, pretrpeli su velike gubitke!
Raketne snage i artiljerija Ruske Federacije izbacile su iz stroja oko 400 ukrajinskih vojnika i 48 jedinica vojne tehnike
Kijev je planirao veliku provokaciju - zauzimanje Zmijskog ostrva, ali ga je osujetila ruska vojska i pretrpeo je velike gubitke, izjavio je danas na brifingu general-major Igor Konašenkov, portparol ruskog Ministarstva odbrane.
RUSKI JURIŠNI HELIKOPTERI TUKU ŽESTOKO PO UKRAJINCIMA: Objavljen snimak novog napada "Aligatora" Ka-52 (VIDEO)
RUSKI PUKOVNIK ZAPANJIO JAVNOST: Nemamo rezervne pilote, ni avione, BLICKRIG u Ukrajini neće proći, moguć PARTIZANSKI rat!
LIDER SAMOPROGLAŠENE DNR OTKRIO NOVE NAMERE RUSIJE: Šta će biti sa gradom Marijupoljom posle rata?
U međuvremenu, raketne snage i artiljerija Ruske Federacije izbacile su iz stroja oko 400 ukrajinskih vojnika i 48 jedinica vojne tehnike, rekao je Konašenkov, prenela je agencija RIA Novosti.
Zmijsko ostrvo
Zmijsko ostrvo se nalazi u Crnom moru, nedaleko od obale Rumunije i Ukrajine. Ostrvo pripada okrugu Odesa, Ukrajini. Rumunija i Ukrajina vode spor oko teritorijalnih voda oko ostrva pred Međunarodnim sudom pravde.
Ostrvo je izgrađeno iz krečnjaka. Nalazi se oko 35 km istočno od delte Dunava. Ostrvo je oblika slova X, veličine 662 m puta 440 m, sa površinom od 0,17 km². Najviša tačka ostrva je 41 m iznad mora. Najbliži gradovi su Sulina u Rumuniji, udaljen od ostrva 45 km i Vilkovo u Ukrajini udaljen 50 km od ostrva.
Istorija Zmijskog ostrva
Posle raspada Sovjetskog Saveza 1991, kontrolu nad ostrvom je preuzela Ukrajina, iako je Rumunija tvrdila je ostrvo deo rumunske teritorije. 1997. godine, Rumunija i Ukrajina su potpisali sporazum o mirnom razrešenju spora. Dve zemlje su pristale da će, ako se ne nađe međusobno rešenje spora u roku od dve godine, obratiti Međunarodnim sudom pravde za konačnu odluku.
Rumunija je 2004. pokrenula postupak protiv Ukrajine pred Međunarodnim sudom pravde, tražeći da se donese presuda po kojoj nije u pitanju ostrvo već hrid, i da na osnovu toga bude određena granica između akvatorija Rumunije i Ukrajine. Presudom suda Zmijsko ostrvo je proglašeno za hrid kome pripada akvatorija u krugu od 12 nautičkih milja, i ne utiče ni na kakav drugi način na morsku granicu između Rumunije i Ukrajine.
Dana 24.02.2022. godine u 22 sata, u sklopu "specijalne vojne operacije" koju je Ruska Federacija sprovela u Ukrajini, objavljeno je da su Rusi zauzeli ostrvo, i uništili svu infrastrukturu na njemu. Društvenim mrežama je kružio audio snimak kako je sa ruskog ratnog broda poručeno da se predaju ili će biti ubijeni, a oni su odbili.
Ukrajinska strana je najpre tvrdila da su svi vojnici na ostrvu ubijeni, a ruska strana je to odmah negirala, navodeći da su se "82 ukrajinska vojnika iz ostrvskog garnizona dobrovoljno predali ruskoj vojsci". Posle toga, ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski izjavio je da je u napadu ruske mornarice ubijeno 13 vojnika koji su se "hrabro borili do poslednjeg" i da će biti posthumno odlikovani za hrabrost. Četiri dana posle toga, ukrajinska vojska je potvrdila da ih je ruska vojska zarobila.
Prema saopštenju ukrajinske vojske, izgubili su kontakt sa ostrvom, pa su stoga zaključili da su svi vojnici poginuli.
Kako izgleda život na ostrvu?
Na ostrvu živi oko 100 stanovnika, od kojih su većina pripadnici granične policije sa porodicama i tehničkim osobljem. Nacionalni univerzitet iz Odese je od 2003. poslao stalnu naučnu ekspediciju na ostrvo. Ostrvo je trenutno demilitarizovano i pod stalnom obnovom. Prema sporazumu Rumunije i Ukrajine iz 1997. godine, Ukrajina je bila dužna ukloniti vojni radar i sve vojne objekte pretvoriti u civilne.
Pored helikopterske platforme, 2002. godine je izgrađen mol za pristan brodova gaza do 8 m. Takođe je počela izgradnja luke. Ostrvo je opremljeno modernom navigacionom opremom, koja je ugrađena i u svetionik star 150 godina. Struja se dobija preko agregata koji radi na dizel i vetar. Ostrvo ima i civilne objekte, kao što su pošta, banka, stanicu prve pomoći, satelitsku televiziju, fiksnu telefoniju, mobilnu telefoniju i povezanost sa internetom.
Više informacija o dešavanjima u Ukrajini pročitajte OVDE.