РУСИЈА ОСУЈЕТИЛА НАПАД УКРАЈИНСКЕ ВОЈСКЕ: Снаге Кијева покушале да заузму ЗМИЈСКО ОСТРВО, претрпели су велике губитке!
Ракетне снаге и артиљерија Руске Федерације избациле су из строја око 400 украјинских војника и 48 јединица војне технике
Кијев је планирао велику провокацију - заузимање Змијског острва, али га је осујетила руска војска и претрпео је велике губитке, изјавио је данас на брифингу генерал-мајор Игор Конашенков, портпарол руског Министарства одбране.
РУСКИ ЈУРИШНИ ХЕЛИКОПТЕРИ ТУКУ ЖЕСТОКО ПО УКРАЈИНЦИМА: Објављен снимак новог напада "Алигатора" Ка-52 (ВИДЕО)
РУСКИ ПУКОВНИК ЗАПАЊИО ЈАВНОСТ: Немамо резервне пилоте, ни авионе, БЛИЦКРИГ у Украјини неће проћи, могућ ПАРТИЗАНСКИ рат!
ЛИДЕР САМОПРОГЛАШЕНЕ ДНР ОТКРИО НОВЕ НАМЕРЕ РУСИЈЕ: Шта ће бити са градом Маријупољом после рата?
У међувремену, ракетне снаге и артиљерија Руске Федерације избациле су из строја око 400 украјинских војника и 48 јединица војне технике, рекао је Конашенков, пренела је агенција РИА Новости.
Змијско острво
Змијско острво се налази у Црном мору, недалеко од обале Румуније и Украјине. Острво припада округу Одеса, Украјини. Румунија и Украјина воде спор око територијалних вода око острва пред Међународним судом правде.
Острво је изграђено из кречњака. Налази се око 35 км источно од делте Дунава. Острво је облика слова X, величине 662 м пута 440 м, са површином од 0,17 км². Највиша тачка острва је 41 м изнад мора. Најближи градови су Сулина у Румунији, удаљен од острва 45 км и Вилково у Украјини удаљен 50 км од острва.
Историја Змијског острва
После распада Совјетског Савеза 1991, контролу над острвом је преузела Украјина, иако је Румунија тврдила је острво део румунске територије. 1997. године, Румунија и Украјина су потписали споразум о мирном разрешењу спора. Две земље су пристале да ће, ако се не нађе међусобно решење спора у року од две године, обратити Међународним судом правде за коначну одлуку.
Румунија је 2004. покренула поступак против Украјине пред Међународним судом правде, тражећи да се донесе пресуда по којој није у питању острво већ хрид, и да на основу тога буде одређена граница између акваторија Румуније и Украјине. Пресудом суда Змијско острво је проглашено за хрид коме припада акваторија у кругу од 12 наутичких миља, и не утиче ни на какав други начин на морску границу између Румуније и Украјине.
Дана 24.02.2022. године у 22 сата, у склопу "специјалне војне операције" коју је Руска Федерација спровела у Украјини, објављено је да су Руси заузели острво, и уништили сву инфраструктуру на њему. Друштвеним мрежама је кружио аудио снимак како је са руског ратног брода поручено да се предају или ће бити убијени, а они су одбили.
Украјинска страна је најпре тврдила да су сви војници на острву убијени, а руска страна је то одмах негирала, наводећи да су се "82 украјинска војника из острвског гарнизона добровољно предали руској војсци". После тога, украјински председник Владимир Зеленски изјавио је да је у нападу руске морнарице убијено 13 војника који су се "храбро борили до последњег" и да ће бити постхумно одликовани за храброст. Четири дана после тога, украјинска војска је потврдила да их је руска војска заробила.
Према саопштењу украјинске војске, изгубили су контакт са острвом, па су стога закључили да су сви војници погинули.
Како изгледа живот на острву?
На острву живи око 100 становника, од којих су већина припадници граничне полиције са породицама и техничким особљем. Национални универзитет из Одесе је од 2003. послао сталну научну експедицију на острво. Острво је тренутно демилитаризовано и под сталном обновом. Према споразуму Румуније и Украјине из 1997. године, Украјина је била дужна уклонити војни радар и све војне објекте претворити у цивилне.
Поред хеликоптерске платформе, 2002. године је изграђен мол за пристан бродова газа до 8 м. Такође је почела изградња луке. Острво је опремљено модерном навигационом опремом, која је уграђена и у светионик стар 150 година. Струја се добија преко агрегата који ради на дизел и ветар. Острво има и цивилне објекте, као што су пошта, банка, станицу прве помоћи, сателитску телевизију, фиксну телефонију, мобилну телефонију и повезаност са интернетом.
Више информација о дешавањима у Украјини прочитајте ОВДЕ.