SKANDALOZAN TEKST BRITANSKOG GARDIJANA: Pogledajte kako su to Hrvati izveli sa Olujom i srpskim separatistima, Ukrajina treba da sledi primer
Stručnjak za kopneno ratovanje Ben Bari u tekstu za britanski Gardijan pomenuo je hrvatsku zločinačku akciju "Oluja" kao primer, kako Ukrajina treba da izvede kontraofanzivu.
Avgustovski napad 1995. planiran je godinama, a Hrvati su prošli američku vojnu obuku, čime je okončan trogodišnji zastoj na bojnom polju, rekao je on.
On u svojoj analizi navodi na koji način Ukrajina može prekrenuti trenutni rat u svoju korist i povrati teritorije.
"ŠALJU STOTINE NAORUŽANIH LETELICA" Rusija dobija NOVOG saveznika, Amerika u strahu - I oni ulaze u rat?
BITKA ZA JUG UKRAJINE POČINJE - ZELENSKI IZDAO NAREDBU KOMANDANTU ARMIJE! Žele da povrate OVU teritoriju - regrutovano MILION vojnika?
UKRAJINA IZVELA STRAŠAN NAPAD NA VAŽAN GRAD: Broje se mrtvi i povređeni, čeka se odgovor Moskve
Ukrajina se nada da će okupiti "milionsku" vojsku kako bi pokušala da povrati teritoriju koju je okupirala Rusija, izjavio je tokom vikenda ministar odbrane Aleksij Reznikov.
Njihove snage su, dodao je, takođe pokazale SAD da mogu dobro da iskoriste novonabavljene raketne sisteme većeg dometa, otvarajući tako vrata većem snabdevanju. Ali koliko god ove tvrdnje zvučale impresivno, teško je poverovati da je Ukrajina i dalje sposobna za efikasnu kontraofanzivu.
Naime, koliko god da su američki raketni sistemi HIMARS i britanski raketni sistemi M270 dobri, do sada ih nema ni izbliza da bi obezbedili značajnu prekretnicu u ratu (Amerikanci su Ukrajini do sada isporučili 8 sistema HIMARS, dolaze još četiri, a britanski sistemi verovatno još nisu isporučeni Kijevu).
Za preokret u Ukrajini, ako do njega uopšte i dođe, najverovatnije će trebati dosta vremena, piše Gardijan.
- Ideja o kontraofanzivi je izuzetno popularna ideja u Ukrajini - rekao je Orisije Lucevich, istraživač istraživačkog centra Chatham House, a Kijev treba da ubedi Zapad da, uz stalnu pomoć, ukrajinska vojska ima realne šanse za odbijanje ruskih napada.
Zemlja je započela rat sa vojskom od 125.000 vojnika plus 100.000 nacionalnih i graničnih stražara, ali oni tvrde da su taj broj podigli na 700.000 plus 300.000 paravojnih vojnika. Ali ako može da mobiliše toliki broj, ključno pitanje je koliko su dobro obučeni i pripremljeni za rat.
Artiljerijsko bombardovanje
Dosadašnja tromesečna bitka u Donbasu koštala je branioce mnogo žrtava, pošto je Rusija prešla na taktiku iscrpljujućeg artiljerijskog bombardovanja. Izvori ukrajinske vojne obaveštajne službe nedavno su rekli stručnjacima istraživačkog centra RUSI da je u proseku 100 njihovih boraca ubijeno svakog dana. Dodajte 300 ili 400 ranjenika dnevno, gubici bi mogli biti oko 15.000 mesečno - možda ukupno 35.000 do 45.000. Još 7.200 ukrajinskih vojnika nestalo je od početka rata, procenjuje ta zemlja u ponedeljak. Mnogi od ovih gubitaka spadaju među najiskusnije ukrajinske snage.
Zapad dobro prepoznaje potrebu za jačanjem ukrajinskih borbenih snaga. Britanija je počela da obučava ukrajinske regrute – 600 trenutno prolazi kroz višenedeljnu osnovnu obuku širom Ujedinjenog Kraljevstva – i postoji kapacitet za obuku po 2.400 istovremeno, ukupno 10.000 svakih 120 dana, pod pretpostavkom da se britanska vlada drži obećanja o odlasku premijera ministar Boris Džonson.
Neki od ukrajinskih regruta, starosti između 18 i 60 godina, su ljudi koji nikada nisu pucali iz oružja. Ovo je vojska koja se mora popuniti praktično od nule.
Strana vojna obuka
Njihova vojna obuka je očigledno ključna za Ukrajince, ali za uspešnu kontraofanzivu će biti potrebno više: strateška upotreba kombinacije oružja, sposobnost koncentriranja snaga na odabranom bojnom polju u odnosu od najmanje tri prema jedan, i napredno zapadno oružje. Ukrajina je snažno lobirala za standardnu municiju NATO-a jer joj postepeno ponestaje svojih sovjetskih zaliha (između ostalog i granate od 152 mm).
Novo oružje, međutim, stvara nove probleme, kao što su primetili stručnjaci Džek Votling i Nik Rejnolds u opsežnoj analizi za RUSI. Na primer, dok NATO snage koriste granate od 155 mm, ne postoji takva stvar kao što je jedna zapadna haubica, standardizacija NATO-a nije sasvim standardizovana, oni su napisali.
Istovremeno, SAD, vodeći dobavljač oružja, ostaju oprezne u pogledu količine kritične opreme koju će obezbediti. Ruski nacionalista Igor Girkin upozorio je u nedelju na svom Telegram kanalu da se ruski sistemi protivvazdušne odbrane pokazuju "neefikasnim protiv" raketnih napada HIMARS, i tvrdi da je "više od 10" skladišta municije i logistike pogođeno u proteklih pet do sedam dana.
- Kada će Rusi početi da se bore punom snagom? - upitao je Girkin. Ključni pokazatelj da li Ukrajina može da zaustavi Ruse je da li Moskva može da pokrene potpunu ofanzivu na Slavjansk i Kramatorsk, dva najveća naseljena centra u otcepljenoj Donjeckoj pokrajini. Rusija je do sada ispaljivala oko 20.000 granata dnevno, polako uništavajući Severodonjeck i druge gradove na svom putu.
Strpljivo jačanje snaga
- Ako ruska ofanziva u Donbasu kulminira, biće sve veći pritisak na Ukrajince da pokrenu veliki kontranapad. Ali što duže moraju da se pripremaju, grade obuku i zalihe, veća je verovatnoća da će uspeti - rekao je Ben Bari, stručnjak za kopneno ratovanje na Međunarodnom institutu za strateške studije.
Neuspeh bi, naprotiv, mogao da bude politička katastrofa za Kijev. Beri ističe operaciju Oluja, poslednju pobedničku ofanzivu u hrvatskom ratu protiv srpskih separatista 1990-ih. Avgustovski napad 1995. planiran je godinama, a Hrvati su prošli američku vojnu obuku, čime je okončan trogodišnji zastoj na bojnom polju. Za Hrvatsku je to bila jedna od poslednjih etapa rata nakon niza diplomatskih napora i pregovora, kao i strpljivog jačanja snaga, uz sprovođenje operacija taktičkog nivoa u kojima su oslobođeni manji delovi teritorije.
- Možda postoji razlog zašto ovakvi ratovi traju godinama, a ne mesecima - zaključio je Beri.
BONUS VIDEO: Atentat na bivšeg japanskog premijera Šinzo Abea