Sprema se ozbiljna konfrontacija sa Rusijom! NATO okreće novi list nakon sastanka ministara!
Ministri odbrane NATO-a sastaće se sledeće nedelje kako bi preispitali svoju decenijama staru politiku prema Rusiji.
Ovaj susret dolazi kao odgovor na sve veće bezbednosne izazove koje predstavlja Kremlj, sa posebnim fokusom na trenutnu situaciju u Ukrajini, navodi briselski portal Politiko.
Odnosi NATO-a i Rusije: Duboko pogoršani nakon rata u Ukrajini
Odnosi između NATO-a i Rusije dostigli su najniži nivo od početka rata u Ukrajini. NATO je Rusiju nazvao "najznačajnijom i najdirektnijom pretnjom po bezbednost saveznika". U isto vreme, Kremlj tvrdi da širenje NATO-a na istok predstavlja egzistencijalnu pretnju za Rusiju, što dodatno pogoršava napetosti.
Uprkos tome, NATO je zadržao "Temeljni akt" sa Rusijom iz 1997. godine, koji je bio potpisan šest godina nakon raspada Sovjetskog Saveza. Ovaj dokument se odnosi na zajednički cilj izgradnje "stabilne, mirne i nepodeljene Evrope", što pokazuje da i dalje postoji osnov za saradnju, uprkos značajnim nesuglasicama.
Savet Rusija-NATO: Zastoj i pogoršanje odnosa
Savet Rusija-NATO, telo oformljeno posle hladnog rata za bezbednosnu saradnju i zajedničke projekte, nije se sastajalo još od 2022. godine. Od tada, odnosi sa Rusijom su postajali sve napetiji, sa stalnim pogoršanjima, što je kulminiralo trenutnom situacijom.
Prema rečima visokog zvaničnika američke vlade, zemlje NATO-a trenutno rade na razgraničenju različitih elemenata strategije prema Rusiji i unapređivanju interne debate. Cilj je razviti novu strategiju koja će uzeti u obzir konkretne stavove svih 32 članice NATO-a.
Neslaganja unutar NATO-a: Da li je nova strategija previše agresivna?
Iako još uvek ne postoji nacrt nove strategije, jedan od NATO diplomata naglašava da postoje neslaganja među članicama o tome koliko daleko NATO treba da ide u stvaranju novog seta pravila prema Rusiji. Neke zemlje Alijanse smatraju da bi previše agresivna strategija mogla izazvati još agresivniju reakciju Rusiju, što stvara dileme unutar same organizacije.
Stavovi Mađarske i Slovačke prema Rusiji: Strateške razlike unutar NATO-a
Poseban izazov predstavljaju stavovi Mađarske i Slovačke, dve članice NATO-a koje nastavljaju da održavaju kontakte sa Rusijom. Ove zemlje smatraju interakciju sa Kremljom strateški važnom, što se kosi sa stavovima ostalih članica, koje teže daljoj distanci prema Rusiji.
NATO vežbe Steadfast Noon: Demonstracija snage i odvraćanja
U ponedeljak, 14. oktobra, NATO će pokrenuti vežbu nuklearnog odvraćanja Steadfast Noon, kako je najavio generalni sekretar NATO-a Mark Rute. Ove vežbe će se održavati u Severnom moru, u blizini Velike Britanije, Belgije i Holandije, i predstavljaju značajnu demonstraciju vojne spremnosti saveznika, kao i odgovora na pretnje iz Rusije.
Budućnost odnosa NATO-a i Rusije u visokom riziku
Odnosi između NATO-a i Rusije i dalje ostaju na vrlo delikatnom nivou. Sledeći sastanci ministara odbrane NATO-a i potencijalne promene u strategiji prema Rusiji biće ključni za formiranje nove formulacije u vezi sa sigurnosnim izazovima u Evropi. Kako se situacija u Ukrajini nastavlja razvijati, tako će i odluke NATO-a imati dugoročne posledice na globalnu bezbednost.