JEDAN KOŠTA MILION EVRA: Šta su "Taurusi" koje Ukrajina tako očajnički želi i traži od Nemačke? (VIDEO)
Pogledajte o kakvom oružju je reč
Ukrajina već mesecima pokušava da nagovori nemačku vladu da joj pošalje moćne dalekometne krstareće rakete tipa "Taurus". Međutim, nemački Bundestag odbacio je danas zahtev opozicionih demohrišćana za isporukom krstarećih raketa "Taurus" Ukrajini, javili su lokalni mediji.
HLADAN TUŠ ZA UKRAJINCE: Bundestag doneo VAŽNU odluku
UKRAJINI SE NE PIŠE DOBRO: Krenuo je sveopšti napad! Rusi napreduju sa svih strana
ZELENSKOM SE SPREMA DRŽAVNI UDAR?! Ukrajinski političar: "Moguće je, pod JEDNIM uslovom"
Predlog je odbačen većinom glasova vladajuće socijaldemokratsko-zeleno-liberalne koalicije, prenosi Velt. Opoziciona Unija CDU/CSU prethodno je zatražila "preokret u nemačkoj spoljnoj i bezbednosnoj politici", čime bi se omogućila isporuka raketa "Taurus" Ukrajini.
Predsednik poslaničkog kluba CDU/CSU u Bundestagu Fridrih Merc istakao je da Ukrajina i dalje ne dobija "u punoj meri sredstva koja su joj potrebna kako bi se uspešno odbranila od ruske agresije".
Krstareće rakete "Taurus" KEPD-350 smatraju se jednim od najmodernijih oružja nemačke vojske Bundesvera. Te rakete duge pet metara i teške 1400 kilograma lansiraju borbeni avioni, imaju mlazni pogon i samostalno pronalaze cilj na Zemlji koji im je zadat, piše Deutsche Welle.
Kreću se brzinom do 1170 kilometara na sat, dakle, nešto manjom od brzine zvuka, lete na visini od oko 35 metara i zato ih neprijateljski radar teško može otkriti. Domet im je do 500 kilometara. To znači da avion koji ih izbacuje ne mora nužno da ulazi u neprijateljski vazdušni prostor, nego može iz daljine da napada neprijateljske ciljeve.
Za kakve ciljeve se upotrebljava Taurus?
Ratno vazduhoplovstvo govori o "ciljevima velike važnosti", kao što su bunkeri ili komandna mesta s kojih se upravlja neprijateljskim položajima. "Taurus" je u stanju da probije i više zidova od armiranog betona. U tu svrhu raketa se kratko pre cilja podigne više u vazduh i onda se okomito obrušava na cilj velikom kinetičkom energijom.
Pre nego što stvarna bojna glava eksplodira, druga eksplozija probija rupu u zidu bunkera. Kroz tu rupu onda ulazi 400 kilograma težak takozvani metalni penetrator, koji senzorima ispituje koliki otpor još mora da savlada. Tako "Taurus" može da probije i više spratova bunkera pre nego što eksplodira bojeva glava.
Kako Taurus pronalazi cilj?
"Taurus" koristi više međusobno nezavisnih navigacionih sistema kako bi leteo prema zacrtanom cilju. Satelitski sistem za određivanje položaja na Zemlji GPS zaštićen je od mogućih pokušaja ometanja. Drugi sistem koji koristi "Taurus" proverava konfiguraciju tla i upoređuje te podatke s ranije memorisanim podacima.
Pomoću videosenzora "Taurus" se može orijentisati i prema mostovima, rekama ili raskrsnicama puteva. Osim toga, Taurus može da odredi svoju poziciju tako što stalno meri sopstveno kretanje.
Kako bi ukrajinska vojska koristila Taurus?
Krstarećim raketama "Taurus" ukrajinska vojska mogla bi da napadne ruske položaje daleko iza prve linije fronta. To bi joj omogućilo uništavanje puteva snabdevanja ili komandnih centara ruskih snaga. Ukrajina bi tako mogla da napadne i ciljeve na Krimu, koji je pod ruskom kontrolom, što bi bilo možda i presudno za potencijalno vraćanje ove oblasti pod kontrolu Kijeva.
Velika Britanija i Francuska već isporučuju Ukrajini svoje krstareće rakete "Storm Shadow" i "Scalp", koje su slične, ali imaju manji domet, a navodno nisu ni tako precizne kao "Taurus".
Zašto savezna vlada odugovlači s isporukom Taurusa?
Ukrajina bi raketama Taurus mogla da napadne ciljeve i daleko na ruskoj teritoriji. To savezna vlada želi da izbegne jer strahuje od daljnje eskalacije rata. Naročito se savezni kancelar Olaf Šolc zato protivio isporuci Taurusa. Moskva je u više navrata upozoravala da se Ukrajini ne isporučuju rakete "Taurus" ili američke ATACMS.
Iz stranaka vladajuće koalicije, kao i iz delova opozicije, sve češće se čuju zahtevi da se Ukrajini isporuče rakete "Taurus". Tvrdi se da se samo tim raketama Ukrajina može odbraniti od ruskih napada.
Koliko brzo bi Nemačka mogla da isporuči Taurus?
Od oko 600 raketa "Taurus", koje ima Bundesver, između 150 i 300 je verovatno spremno za upotrebu, a ostale bi najprije morale da budu pripremljene za to. Cena jedne rakete je oko milion evra. Pre toga bi krstareće rakete "Taurus", koje je razvio koncern MBDA, morale da budu prilagođene za borbene avione ukrajinske vojske. Rakete "Taurus", koje ima Bundesver, prilagođene su za avione tipa Tornado i Eurofighter.
Vesti iz Ukrajine čitajte OVDE.
Izvor: Srbija Danas/DW/Preneo: V.M.