ЈЕДАН КОШТА МИЛИОН ЕВРА: Шта су "Тауруси" које Украјина тако очајнички жели и тражи од Немачке? (ВИДЕО)
Погледајте о каквом оружју је реч
Украјина већ месецима покушава да наговори немачку владу да јој пошаље моћне далекометне крстареће ракете типа "Таурус". Међутим, немачки Бундестаг одбацио је данас захтев опозиционих демохришћана за испоруком крстарећих ракета "Таурус" Украјини, јавили су локални медији.
ХЛАДАН ТУШ ЗА УКРАЈИНЦЕ: Бундестаг донео ВАЖНУ одлуку
УКРАЈИНИ СЕ НЕ ПИШЕ ДОБРО: Кренуо је свеопшти напад! Руси напредују са свих страна
ЗЕЛЕНСКОМ СЕ СПРЕМА ДРЖАВНИ УДАР?! Украјински политичар: "Могуће је, под ЈЕДНИМ условом"
Предлог је одбачен већином гласова владајуће социјалдемократско-зелено-либералне коалиције, преноси Велт. Опозициона Унија ЦДУ/ЦСУ претходно је затражила "преокрет у немачкој спољној и безбедносној политици", чиме би се омогућила испорука ракета "Таурус" Украјини.
Председник посланичког клуба ЦДУ/ЦСУ у Бундестагу Фридрих Мерц истакао је да Украјина и даље не добија "у пуној мери средства која су јој потребна како би се успешно одбранила од руске агресије".
Крстареће ракете "Таурус" КЕПД-350 сматрају се једним од најмодернијих оружја немачке војске Бундесвера. Те ракете дуге пет метара и тешке 1400 килограма лансирају борбени авиони, имају млазни погон и самостално проналазе циљ на Земљи који им је задат, пише Deutsche Welle.
Крећу се брзином до 1170 километара на сат, дакле, нешто мањом од брзине звука, лете на висини од око 35 метара и зато их непријатељски радар тешко може открити. Домет им је до 500 километара. То значи да авион који их избацује не мора нужно да улази у непријатељски ваздушни простор, него може из даљине да напада непријатељске циљеве.
За какве циљеве се употребљава Таурус?
Ратно ваздухопловство говори о "циљевима велике важности", као што су бункери или командна места с којих се управља непријатељским положајима. "Таурус" је у стању да пробије и више зидова од армираног бетона. У ту сврху ракета се кратко пре циља подигне више у ваздух и онда се окомито обрушава на циљ великом кинетичком енергијом.
Пре него што стварна бојна глава експлодира, друга експлозија пробија рупу у зиду бункера. Кроз ту рупу онда улази 400 килограма тежак такозвани метални пенетратор, који сензорима испитује колики отпор још мора да савлада. Тако "Таурус" може да пробије и више спратова бункера пре него што експлодира бојева глава.
Како Таурус проналази циљ?
"Таурус" користи више међусобно независних навигационих система како би летео према зацртаном циљу. Сателитски систем за одређивање положаја на Земљи ГПС заштићен је од могућих покушаја ометања. Други систем који користи "Таурус" проверава конфигурацију тла и упоређује те податке с раније меморисаним подацима.
Помоћу видеосензора "Таурус" се може оријентисати и према мостовима, рекама или раскрсницама путева. Осим тога, Таурус може да одреди своју позицију тако што стално мери сопствено кретање.
Како би украјинска војска користила Таурус?
Крстарећим ракетама "Таурус" украјинска војска могла би да нападне руске положаје далеко иза прве линије фронта. То би јој омогућило уништавање путева снабдевања или командних центара руских снага. Украјина би тако могла да нападне и циљеве на Криму, који је под руском контролом, што би било можда и пресудно за потенцијално враћање ове области под контролу Кијева.
Велика Британија и Француска већ испоручују Украјини своје крстареће ракете "Сторм Shadow" и "Сцалп", које су сличне, али имају мањи домет, а наводно нису ни тако прецизне као "Таурус".
Зашто савезна влада одуговлачи с испоруком Тауруса?
Украјина би ракетама Таурус могла да нападне циљеве и далеко на руској територији. То савезна влада жели да избегне јер страхује од даљње ескалације рата. Нарочито се савезни канцелар Олаф Шолц зато противио испоруци Тауруса. Москва је у више наврата упозоравала да се Украјини не испоручују ракете "Таурус" или америчке АТАЦМС.
Из странака владајуће коалиције, као и из делова опозиције, све чешће се чују захтеви да се Украјини испоруче ракете "Таурус". Тврди се да се само тим ракетама Украјина може одбранити од руских напада.
Колико брзо би Немачка могла да испоручи Таурус?
Од око 600 ракета "Таурус", које има Бундесвер, између 150 и 300 је вероватно спремно за употребу, а остале би најприје морале да буду припремљене за то. Цена једне ракете је око милион евра. Пре тога би крстареће ракете "Таурус", које је развио концерн МБДА, морале да буду прилагођене за борбене авионе украјинске војске. Ракете "Таурус", које има Бундесвер, прилагођене су за авионе типа Торнадо и Eurofighter.
Вести из Украјине читајте ОВДЕ.
Извор: Србија Данас/DW/Пренео: В.М.