"SVE SE SPRŽI, NEMA ČAK NI LEŠA" Američko oružje menja tok rata u Ukrajini?! Opasnost je velika, a na ovo pitanje svi čekaju odgovor
Rusija je osudila odluku da američki tenkovi Abrams, koji su namenjeni ukrajinskoj vojsci, budu opremljeni munucijom sa osiromašenim uranijumom.
Najava još jednog vojnog paketa u nizu za Ukrajinu usledila je tokom posete visokog američkog diplomate Entonija Blinkena Kijevu, iako je na proleće visoki zvaničnik Pentagona tvrdio da Amerika neće slati nikakvu municiju sa osiromašenim uranijumom.
Uranijumske granate kalibra 120 milimetara namenjeni su tenkovima M1 Abrams koji će biti isporučeni Ukrajini kasnije ove godine.
Rusija je inače i na unutrašnjem planu suočena sa brojnim problemima nakon pretnji ruskom predsedniku Vladimiru Putinu nakon smrti šefa Vagnera Jevgenija Prigožina.
VELIKA POBEDA UKRAJINACA U DONJECKOJ REGIJI: Zastrašujući HIMARS jednim preciznim projektilom uništio skladišta i ugasio živote ruskih vojnika (VIDEO)
ZAVRŠIĆE SE KAD RUSIJA KAŽE "AMIN" Francuski general brutalno iskren, RAT ĆE OKONČATI RUSKA KONTRAOFANZIVA
"UVIĐAMO NAPREDAK UKRAJINE U KONTRAOFANZIVI" Sastanak Zelenskog i Blinkena u Kijevu (VIDEO)
Da li će municija sa osiromašenim uranijumom promeniti tok rata, između ostalog, odgonentuli su gosti “Usijanja” na Kurir televiziji Zoran Spasić- predsednik Centra za bezbednosnu i međunarodnu politiku i Nebojša Obrknežev - Centar za društvenu stabilnost.
Obrknežev je rekao da vojnicima treba vremena da se obuče za donacije s Zapada, te da je pitanje koliko će uopšte dana opstati na frontu.
- Posledice koje se ostavi osiromašeni uranijum, jednostavno počevši od nas, može nam dati naznake šta će se dogoditi na samom prostoru Ukrajine. Dakle, nova pomoć od 175 miliona dolara, govoreći samo o osiromašenom uranijumu, stavlja Ukrajinu u jednu novu razmeru samoga rata. Kako će Rusija da odgovori na to je već pitanje. Generalno, ukrajinsko stanovništvo će najviše ispaštati od ove municije. Sve što se isporuči, odmah ide na teren. Međutim, dok se sami vojnici obuče da ratuju na tome, dok dođe do upotrebe, pitanje je koliko dana oni opstanu na samom bojištu - započeo je Obrknežev, pa se fokusirao na opasnost pomenutog uranijuma:
- Sve ovo oko osiromašenog uranijuma je veoma opasno, kao što znate, vreme raspada tog elementa je i te kako dug. Na mesto na koje se bude upotrebio ostaće tamo mnogo, mnogo godina. Oruđe koje se sada isporučuje pokazaće svoje prave posledice tek narednih godina i decenija stanovništvu koje tamo bude živelo.
Spasić je rekao da posledicom udara projektila sa osiromašenim uranijumom od tenka koji se koristi u ratu ne bi ostali ni leševi koji su bili unutar njega.
- Osiromašeni uranijum je izuzetno gust, čak je gušći i od olova. To mu pruža neverovatnu borbenu mogućnost. Kada govorimo o projektilima sa osiromašenim uranijumom, oni pri svoj brzini, lako probijaju oklope, a ne samo da ga probiju, već su i izuzetno zapaljivi. Međutim, Amerika je još 70-tih godina razvila oklope na tenkovima, u vidu ploče, kako bi se tenkovi zaštitili od takvih projektila. Kada projektil sa osiromašenim uranijumom udari u tu ploču, ona se uništi, ali tenk ostane borbeno sposoban - rekao je Spasić, pa nastavio:
- Šta se dešava kada tenk nema takav oklop, kao što nemaju ovi koji su u upotrebi danas. Dešava se to da takav projektil neverovatnom brzinom probije oklop tenka i onda je prizor zaista zastrašujuć. Toliko zastrašujuć da gotovo ne možete prepoznati ljude koji se nađu u tom tenku. Sve se sprži! Ne možete da uradite uviđaj, nema čak ni leša. - rekao je Spasić.