"СВЕ СЕ СПРЖИ, НЕМА ЧАК НИ ЛЕША" Америчко оружје мења ток рата у Украјини?! Опасност је велика, а на ово питање сви чекају одговор
Русија је осудила одлуку да амерички тенкови Абрамс, који су намењени украјинској војсци, буду опремљени мунуцијом са осиромашеним уранијумом.
Најава још једног војног пакета у низу за Украјину уследила је током посете високог америчког дипломате Ентонија Блинкена Кијеву, иако је на пролеће високи званичник Пентагона тврдио да Америка неће слати никакву муницију са осиромашеним уранијумом.
Уранијумске гранате калибра 120 милиметара намењени су тенковима М1 Абрамс који ће бити испоручени Украјини касније ове године.
Русија је иначе и на унутрашњем плану суочена са бројним проблемима након претњи руском председнику Владимиру Путину након смрти шефа Вагнера Јевгенија Пригожина.
ВЕЛИКА ПОБЕДА УКРАЈИНАЦА У ДОЊЕЦКОЈ РЕГИЈИ: Застрашујући ХИМАРС једним прецизним пројектилом уништио складишта и угасио животе руских војника (ВИДЕО)
ЗАВРШИЋЕ СЕ КАД РУСИЈА КАЖЕ "АМИН" Француски генерал брутално искрен, РАТ ЋЕ ОКОНЧАТИ РУСКА КОНТРАОФАНЗИВА
"УВИЂАМО НАПРЕДАК УКРАЈИНЕ У КОНТРАОФАНЗИВИ" Састанак Зеленског и Блинкена у Кијеву (ВИДЕО)
Да ли ће муниција са осиромашеним уранијумом променити ток рата, између осталог, одгонентули су гости “Усијања” на Курир телевизији Зоран Спасић- председник Центра за безбедносну и међународну политику и Небојша Обркнежев - Центар за друштвену стабилност.
Обркнежев је рекао да војницима треба времена да се обуче за донације с Запада, те да је питање колико ће уопште дана опстати на фронту.
- Последице које се остави осиромашени уранијум, једноставно почевши од нас, може нам дати назнаке шта ће се догодити на самом простору Украјине. Дакле, нова помоћ од 175 милиона долара, говорећи само о осиромашеном уранијуму, ставља Украјину у једну нову размеру самога рата. Како ће Русија да одговори на то је већ питање. Генерално, украјинско становништво ће највише испаштати од ове муниције. Све што се испоручи, одмах иде на терен. Међутим, док се сами војници обуче да ратују на томе, док дође до употребе, питање је колико дана они опстану на самом бојишту - започео је Обркнежев, па се фокусирао на опасност поменутог уранијума:
- Све ово око осиромашеног уранијума је веома опасно, као што знате, време распада тог елемента је и те како дуг. На место на које се буде употребио остаће тамо много, много година. Оруђе које се сада испоручује показаће своје праве последице тек наредних година и деценија становништву које тамо буде живело.
Спасић је рекао да последицом удара пројектила са осиромашеним уранијумом од тенка који се користи у рату не би остали ни лешеви који су били унутар њега.
- Осиромашени уранијум је изузетно густ, чак је гушћи и од олова. То му пружа невероватну борбену могућност. Када говоримо о пројектилима са осиромашеним уранијумом, они при свој брзини, лако пробијају оклопе, а не само да га пробију, већ су и изузетно запаљиви. Међутим, Америка је још 70-тих година развила оклопе на тенковима, у виду плоче, како би се тенкови заштитили од таквих пројектила. Када пројектил са осиромашеним уранијумом удари у ту плочу, она се уништи, али тенк остане борбено способан - рекао је Спасић, па наставио:
- Шта се дешава када тенк нема такав оклоп, као што немају ови који су у употреби данас. Дешава се то да такав пројектил невероватном брзином пробије оклоп тенка и онда је призор заиста застрашујућ. Толико застрашујућ да готово не можете препознати људе који се нађу у том тенку. Све се спржи! Не можете да урадите увиђај, нема чак ни леша. - рекао је Спасић.