PET POTENCIJALNIH SCENARIJA ZA KRAJ RATA U UKRAJINI: Hoće li Putinu biti dovoljno već osvojeno ili je zauzimanje KIJEVA KRAJNJI CILJ
Nakon 100 dana, postavlja se pitanje kuda bi ovaj sukob mogao dalje da ide
Ratovi imaju svoje plime i oseke, a ni rat Vladimira Putina nije izuzetak.
KADIROV PROGOVORIO O NAJNOVIJEM VOJNOM PLANU RUSIJE: Dobili novu naredbu - ovo je sledeći potez u Ukrajini
KULJA CRNI DIM - GRAĐANI U PANICI: GORI BIZNIS CENTAR U MOSKVI - Vatrena stihija guta objekat
OVA OBLAST JE SLEDEĆA META RUSIJE? "Za dve nedelje će pasti" Oglasili se Britanci - vojska Rusije kontroliše 90 odsto teritorije
Međutim, nakon 100 dana, kuda bi ovaj sukob mogao dalje da ide?
BBC je predstavio pet potencijalnih scenarija koje navodimo u nastavku teksta. Kako pišu, oni se međusobno ne isključuju, ali su svi u granicama verodostojnosti.
1. Rat iscrpljivanja
Sukob se može nastaviti mesecima, ako ne i godinama, dok ruske i ukrajinske snage "melju" jedna drugu.
Zamah se pomera tamo-amo dok obe strane ostvaruju dobitke i gubitke. Nijedna strana nije voljna da odustane. Ruski predsednik smatra da može da dobije demonstriranjem strateškog strpljenja, kockajući se da će zapadne zemlje patiti od "zamora Ukrajine" i više se fokusirati na svoju ekonomsku krizu i pretnju od Kine.
Zapad, međutim, pokazuje odlučnost i nastavlja da snabdeva Ukrajinu oružjem. Uspostavljaju se polustalne linije fronta. Rat postepeno postaje zamrznuti konflikt, "večni rat".
- Malo je izgleda za operativnu ili stratešku pobedu bilo koje strane u kratkom roku. Nijedna zaraćena strana nije pokazala sposobnost da zada strateški odlučujući udarac - rekao je Mik Rajan, penzionisani australijski general i vojni naučnik.
2. Putin objavljuje prekid vatre
Šta ako bi predsednik Putin iznenadio svet jednostranim prekidom vatre? Mogao bi da "stavi u džep" svoje teritorijalne dobitke i proglasi "pobedu".
Mogao bi da tvrdi da je njegova vojna operacija završena: zaštićeni separatisti u Donbasu koje podržava Rusija; uspostavljen kopneni koridor za Krim. On bi tada mogao da traži visoko moralnu pozadinu, vršeći pritisak na Ukrajinu da prestane da se bori.
- Ovo je trik koji bi Rusija mogla da iskoristi u bilo kom trenutku, ako želi da iskoristi evropski pritisak na Ukrajinu da se preda i odrekne teritorije u zamenu za idejni mir - kaže Kir Gilis, stručnjak za Rusiju u istraživačkom centru Četam Haus.
Argumenti se već čuju u Parizu, Berlinu i Rimu: nema potrebe za produženjem rata, vreme je da se okonča globalna ekonomska patnja, hajde da se založimo za prekid vatre.
Tome bi se, međutim, usprotivile SAD, Velika Britanija i veći deo istočne Evrope, gde kreatori politike veruju da ruska vojna operacija mora da propadne, zarad Ukrajine i međunarodnog poretka.
Dakle, jednostrano rusko primirje moglo bi promeniti narativ, ali ne i okončati borbe.
3. Zastoj na bojnom polju
Šta ako i Ukrajina i Rusija zaključe da ne mogu postići više u vojnom smislu i uđu u pregovore o političkom rešenju?
Njihove armije su iscrpljene, nedostaje im ljudstva i municije. Cena u "krvi i novcu" više ne opravdava dalju borbu. Ukrajinski narod je umoran od rata, nespreman da rizikuje više života za večno neuhvatljivu pobedu.
Šta ako rukovodstvo u Kijevu, koje ne veruje više u kontinuiranu podršku Zapada, odluči da je došlo vreme za razgovor? Američki predsednik Džo Bajden otvoreno priznaje da je cilj Amerike da Ukrajina bude "u najjačoj mogućoj poziciji za pregovaračkim stolom".
Ali možda neće biti zastoja na bojnom polju tokom mnogo meseci i bilo kakvo političko rešenje bi bilo teško, ne samo zbog nepoverenja Ukrajine Rusiji. Mirovni sporazum možda neće izdržati i moglo bi da bude praćeno novim sukobima.
4. "Pobeda" za Ukrajinu
Da li bi Ukrajina, uprkos izgledima, mogla da postigne nešto blizu pobede? Da li bi Ukrajina mogla da primora ruske trupe da se povuku tamo gde su bile pre početka specijalne operacije?
- Ukrajina će definitivno pobediti u ovom ratu - rekao je ove nedelje holandskoj televiziji predsednik zemlje Volodimir Zelenski.
Šta ako Rusija ne uspe da zauzme ceo Donbas i pretrpi još gubitaka? Zapadne sankcije pogodile su rusku ratnu mašinu. Ukrajina izvodi kontranapade, koristeći svoje nove rakete dugog dometa, vraćajući teritoriju na kojoj su ruske linije snabdevanja rastegnute. Ukrajina transformiše svoju vojsku iz defanzivne u ofanzivnu.
Ovaj scenario je dovoljno verovatan da kreatori politike već brinu o njegovim posledicama. Ako bi se Putin suočio sa porazom, da li bi mogao da eskalira, potencijalno koristeći hemijsko ili nuklearno oružje?
- Čini mi se malo verovatnim da će Putin prihvatiti konvencionalni vojni poraz kada ima nuklearnu opciju - rekao je istoričar Najl Ferguson nedavno na seminaru na Kings koledžu u Londonu.
5. "Pobeda" za Rusiju
A šta je sa mogućom ruskom "pobedom"?
Zapadni zvaničnici naglašavaju da Rusija, uprkos ranim neuspesima, i dalje planira da zauzme glavni grad Kijev i potčini veliki deo Ukrajine.
- Ti maksimalistički ciljevi ostaju na mestu - rekao je jedan zvaničnik.
Rusija bi mogla da iskoristi svoje dobitke u Donbasu, oslobađajući snage za upotrebu na drugim mestima, možda čak i ponovo gađajući Kijev. Ukrajinske snage nastavljaju da pate.
Predsednik Zelenski već priznaje da do 100 ukrajinskih vojnika gine, a još 500 bude ranjeno svakog dana.
Narod Ukrajine bi mogao da se podeli, jedni žele da se bore, drugi žele da traže mir. Neke zapadne zemlje bi se mogle umoriti od podrške Ukrajini. Ali isto tako, ako su mislili da Rusija pobeđuje, drugi bi možda želeli da eskaliraju.
Budućnost ovog rata još nije napisana.