ПЕТ ПОТЕНЦИЈАЛНИХ СЦЕНАРИЈА ЗА КРАЈ РАТА У УКРАЈИНИ: Хоће ли Путину бити довољно већ освојено или је заузимање КИЈЕВА КРАЈЊИ ЦИЉ
Након 100 дана, поставља се питање куда би овај сукоб могао даље да иде
Ратови имају своје плиме и осеке, а ни рат Владимира Путина није изузетак.
КАДИРОВ ПРОГОВОРИО О НАЈНОВИЈЕМ ВОЈНОМ ПЛАНУ РУСИЈЕ: Добили нову наредбу - ово је следећи потез у Украјини
КУЉА ЦРНИ ДИМ - ГРАЂАНИ У ПАНИЦИ: ГОРИ БИЗНИС ЦЕНТАР У МОСКВИ - Ватрена стихија гута објекат
ОВА ОБЛАСТ ЈЕ СЛЕДЕЋА МЕТА РУСИЈЕ? "За две недеље ће пасти" Огласили се Британци - војска Русије контролише 90 одсто територије
Међутим, након 100 дана, куда би овај сукоб могао даље да иде?
BBC је представио пет потенцијалних сценарија које наводимо у наставку текста. Како пишу, они се међусобно не искључују, али су сви у границама веродостојности.
1. Рат исцрпљивања
Сукоб се може наставити месецима, ако не и годинама, док руске и украјинске снаге "мељу" једна другу.
Замах се помера тамо-амо док обе стране остварују добитке и губитке. Ниједна страна није вољна да одустане. Руски председник сматра да може да добије демонстрирањем стратешког стрпљења, коцкајући се да ће западне земље патити од "замора Украјине" и више се фокусирати на своју економску кризу и претњу од Кине.
Запад, међутим, показује одлучност и наставља да снабдева Украјину оружјем. Успостављају се полусталне линије фронта. Рат постепено постаје замрзнути конфликт, "вечни рат".
- Мало је изгледа за оперативну или стратешку победу било које стране у кратком року. Ниједна зараћена страна није показала способност да зада стратешки одлучујући ударац - рекао је Мик Рајан, пензионисани аустралијски генерал и војни научник.
2. Путин објављује прекид ватре
Шта ако би председник Путин изненадио свет једностраним прекидом ватре? Могао би да "стави у џеп" своје територијалне добитке и прогласи "победу".
Могао би да тврди да је његова војна операција завршена: заштићени сепаратисти у Донбасу које подржава Русија; успостављен копнени коридор за Крим. Он би тада могао да тражи високо моралну позадину, вршећи притисак на Украјину да престане да се бори.
- Ово је трик који би Русија могла да искористи у било ком тренутку, ако жели да искористи европски притисак на Украјину да се преда и одрекне територије у замену за идејни мир - каже Кир Гилис, стручњак за Русију у истраживачком центру Четам Хаус.
Аргументи се већ чују у Паризу, Берлину и Риму: нема потребе за продужењем рата, време је да се оконча глобална економска патња, хајде да се заложимо за прекид ватре.
Томе би се, међутим, успротивиле САД, Велика Британија и већи део источне Европе, где креатори политике верују да руска војна операција мора да пропадне, зарад Украјине и међународног поретка.
Дакле, једнострано руско примирје могло би променити наратив, али не и окончати борбе.
3. Застој на бојном пољу
Шта ако и Украјина и Русија закључе да не могу постићи више у војном смислу и уђу у преговоре о политичком решењу?
Њихове армије су исцрпљене, недостаје им људства и муниције. Цена у "крви и новцу" више не оправдава даљу борбу. Украјински народ је уморан од рата, неспреман да ризикује више живота за вечно неухватљиву победу.
Шта ако руководство у Кијеву, које не верује више у континуирану подршку Запада, одлучи да је дошло време за разговор? Амерички председник Џо Бајден отворено признаје да је циљ Америке да Украјина буде "у најјачој могућој позицији за преговарачким столом".
Али можда неће бити застоја на бојном пољу током много месеци и било какво политичко решење би било тешко, не само због неповерења Украјине Русији. Мировни споразум можда неће издржати и могло би да буде праћено новим сукобима.
4. "Победа" за Украјину
Да ли би Украјина, упркос изгледима, могла да постигне нешто близу победе? Да ли би Украјина могла да примора руске трупе да се повуку тамо где су биле пре почетка специјалне операције?
- Украјина ће дефинитивно победити у овом рату - рекао је ове недеље холандској телевизији председник земље Володимир Зеленски.
Шта ако Русија не успе да заузме цео Донбас и претрпи још губитака? Западне санкције погодиле су руску ратну машину. Украјина изводи контранападе, користећи своје нове ракете дугог домета, враћајући територију на којој су руске линије снабдевања растегнуте. Украјина трансформише своју војску из дефанзивне у офанзивну.
Овај сценарио је довољно вероватан да креатори политике већ брину о његовим последицама. Ако би се Путин суочио са поразом, да ли би могао да ескалира, потенцијално користећи хемијско или нуклеарно оружје?
- Чини ми се мало вероватним да ће Путин прихватити конвенционални војни пораз када има нуклеарну опцију - рекао је историчар Најл Фергусон недавно на семинару на Кингс колеџу у Лондону.
5. "Победа" за Русију
А шта је са могућом руском "победом"?
Западни званичници наглашавају да Русија, упркос раним неуспесима, и даље планира да заузме главни град Кијев и потчини велики део Украјине.
- Ти максималистички циљеви остају на месту - рекао је један званичник.
Русија би могла да искористи своје добитке у Донбасу, ослобађајући снаге за употребу на другим местима, можда чак и поново гађајући Кијев. Украјинске снаге настављају да пате.
Председник Зеленски већ признаје да до 100 украјинских војника гине, а још 500 буде рањено сваког дана.
Народ Украјине би могао да се подели, једни желе да се боре, други желе да траже мир. Неке западне земље би се могле уморити од подршке Украјини. Али исто тако, ако су мислили да Русија побеђује, други би можда желели да ескалирају.
Будућност овог рата још није написана.