ZAŠTO MAĐARSKA PODIŽE BORBENU GOTOVOST? Uvedeno vanredno stanje, pojačane vojne vežbe, pozvani rezervisti - DVA SU RAZLOGA
Mađarski premijer je već nekoliko puta upozoravao na opasnost koja se nadvija nad njegovom zemljom
Mađarska u svetlu ukrajinske krize preduzima mere na dva fronta - vojnom i energetskom: jača borbenu gotovost vojske i uvodi vanrednu situaciju zbog energenata.
ZEMLJE EU U PANICI: Ako Putin iskoristi svoj najveći adut čeka ih PAKAO - za ovaj scenario nema rešenja
"KRIM JE NAŠA LEGITIMNA META" Kijev uputio niz pretnji Rusiji, evo šta Ukrajinci planiraju da raketiraju
HITNO SE OGLASIO KONAŠENKOV: General tvrdi - uništeno skladište NATO raketa, ovako Rusi napreduju (VIDEO)
Kako kažu ruski vojni eksperti, ova zemlja se sprema da zaštiti svoje interese od mogućih provokacija kako Kijeva, tako i Brisela, kao i svoju manjinu u Ukrajini.
Kristof Šalaj-Bobrovnicki, ministar odbrane Mađarske, saopštio je u četvrtak da se zemlja suočava sa dosad neviđenim bezbednosnim izazovima i da će povećati borbenu gotovost svoje vojske, sprovesti intenzivne vežbe u različitim regionima zemlje, kao i aktivizirati poziv za rezerviste.
Budipešta objašnjava da jača borbenu gotovost vojske iz dva razloga: prvi je već hronični problem nelegalnih migranata koji preko Mađarske pokušavaju da se domognu bogatijih zemalja EU, dok je drugi aktuelniji i više brine vladu Viktora Orbana, a to su dešavanja u Ukrajini.
Kako je rekao šef mađarske diplomatije Peter Sijarto, razlog za zabrinutost je što ukrajinska vlast smatra zakarpatske Mađare pretnjom za nacionalnu bezbednost.
Sada, u uslovima sve većeg haosa u Ukrajini, Budimpešta očigledno strahuje za skoro 160.000 svojih sunarodnika s one strane Tise, među kojima veći deo ima mađarske pasoše.
Mađarska preduzima sve neophodne mere zaštite
Kako objašnjava ruski vojni ekspert Aleksej Leonkov, Mađarska je postala trn u oku Briselu i Ukrajini zbog korektnih odnosa sa Rusijom.
- Ova zemlja je veoma zavisna od snadbevanja goriva, kao i gasa. S obzirom da nema sopstvena nalazišta, njenim građanima je neophodna velika količina resursa. U vreme kada su cene gasa bile visoke, mađarski lider je zaključio veoma povoljne ugovore sa ruskom državom. Nakon toga, Mađarska je postala izložena pritisku ne samo od EU, već i SAD. Zahtevali su od nje da odbije saradnju i uvede sankcije Rusiji - objašnjava stručnjak.
Ipak, prema rečima Leonkova, Mađarska nije podržala sankcije protiv ruskog gasa.
- Zatim je uzročnik svih nevolja – Ukrajina, počela otvoreno da preti, kao i da se nediplomatski ponaša prema Mađarskoj - kaže Leonkov, objašnjavajući da je Ukrajina pretvorena u "terorističku državu na čijoj teritoriji postoje naoružane nacističke formacije", te se ne isključuje mogućnost od pokušaja izazivanja nestabilnosti u Mađarskoj.
Zbog toga, kako kaže Leonkov, ova zemlja povećava borbenu gotovost.
- Mađarska shvata da na teritoriji zemalja koje se protive politici SAD ili Evropske unije može doći do terorističkih napada. Zato se zemlja priprema i za najgore moguće nasrtaje protiv nje, jer vidi kako su prošli prijatelji Rusije – Pakistan i Šri Lanka - smatra sagovornik.
Prema njegovim rečima, u ovim zemljama izbili su državni udari.
- U Pakistanu je zapravo došlo do državnog udara i uklanjanja lidera sa vlasti, dok se u Šri Lanki dogodilo nešto slično obojenoj revoluciji. Kako se ovo ne bi desilo, Mađarska preduzima sve neophodne mere, ne samo da zaštiti sopstvene građane, već i da obezbedi sopstveni suverenitet - smatra ekspert.
Šta ako dođe do provokacija
Na pitanje, kako će Mađarska reagovati u slučaju mogućih provokacija Brisela i Kijeva, Leonkov kaže da bi taj postupak ozbiljno ugrozio NATO.
- Mađarska je, ipak, članica Evropske unije i deo je bloka NATO. Ako dođe do toga, Alijansa će se raspasti - objašnjava stručnjak.
Andrej Golovatjuk, pukovnik u rezervi i član predsedništva organizacije Oficiri Rusije, smatra da se Brisel i Kijev neće odlučiti na ozbiljnije provokacije protiv Mađarske.
- Mogli bi samo da izazovu neku vrstu unutrašnjeg sukoba koji bi mogao da dovede do promene vlasti. Mađarska će nastaviti da povećava borbenu gotovost. Trupe će biti u stepenu pripravnosti kako bi se sprečili mogući pokušaji provokacija - ističe Golovatjuk.
Šalaj-Bobrovnicki je izjavio da je u interesu očuvanja mira u Mađarskoj naložio načelniku generalštaba Romolušu Rušinu-Šendiju da stavi vojsku u viši stepen pripravnosti. To znači, dodao je, da će vojska imati više vežbi narednih nedelja i meseci. Vežbe će biti ubrzane i biće pozvano više rezervista.
Ranije je ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto izjavio da sukob u Ukrajini ima veoma snažan uticaj na Mađarsku, njenu ekonomiju, kao i energetsku bezbednost.
Savetnik premijera Gergelj Guljaš saopštio je 13.jula da je Mađarska uvela vanrednu situaciju u oblasti energetike.
- Poslednjih dana je postalo jasno da najverovatnije neće biti dovoljno gasa u periodu grejne sezone jesen-zima - izjavio je Guljaš.
- Da bi zaštitila mađarske porodice i obezbedila energiju kao i mnoge druge zemlje, mađarska vlada proglašava vanredno stanje u energetskom sektoru - dodao je on. S tim u vezi, Mađarska je zabranila izvoz energenata i drva.
Mađarski premijer Viktor Orban već je u junu upozorio na posledice uvođenja embarga na ruski gas, dok je u sredu Sijarto izjavio da Mađarska nije spremna ni da razgovara o embargu na gas iz Rusije, kao i da neće podržati paket sankcija ukoliko bude obuhvatao ograničenja protiv "Gasproma" ili "Gasprombanke".
Više o dešavanjima u Ukrajini pročitajte OVDE.
BONUS VIDEO: Ukrajinski ekstremistički "Kraken" u borbi protiv Rusa u Luganskoj oblasti