ЗАШТО МАЂАРСКА ПОДИЖЕ БОРБЕНУ ГОТОВОСТ? Уведено ванредно стање, појачане војне вежбе, позвани резервисти - ДВА СУ РАЗЛОГА
Мађарски премијер је већ неколико пута упозоравао на опасност која се надвија над његовом земљом
Мађарска у светлу украјинске кризе предузима мере на два фронта - војном и енергетском: јача борбену готовост војске и уводи ванредну ситуацију због енергената.
ЗЕМЉЕ ЕУ У ПАНИЦИ: Ако Путин искористи свој највећи адут чека их ПАКАО - за овај сценарио нема решења
"КРИМ ЈЕ НАША ЛЕГИТИМНА МЕТА" Кијев упутио низ претњи Русији, ево шта Украјинци планирају да ракетирају
ХИТНО СЕ ОГЛАСИО КОНАШЕНКОВ: Генерал тврди - уништено складиште НАТО ракета, овако Руси напредују (ВИДЕО)
Како кажу руски војни експерти, ова земља се спрема да заштити своје интересе од могућих провокација како Кијева, тако и Брисела, као и своју мањину у Украјини.
Кристоф Шалај-Бобровницки, министар одбране Мађарске, саопштио је у четвртак да се земља суочава са досад невиђеним безбедносним изазовима и да ће повећати борбену готовост своје војске, спровести интензивне вежбе у различитим регионима земље, као и активизирати позив за резервисте.
Будипешта објашњава да јача борбену готовост војске из два разлога: први је већ хронични проблем нелегалних миграната који преко Мађарске покушавају да се домогну богатијих земаља ЕУ, док је други актуелнији и више брине владу Виктора Орбана, а то су дешавања у Украјини.
Како је рекао шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто, разлог за забринутост је што украјинска власт сматра закарпатске Мађаре претњом за националну безбедност.
Сада, у условима све већег хаоса у Украјини, Будимпешта очигледно страхује за скоро 160.000 својих сународника с оне стране Тисе, међу којима већи део има мађарске пасоше.
Мађарска предузима све неопходне мере заштите
Како објашњава руски војни експерт Алексеј Леонков, Мађарска је постала трн у оку Бриселу и Украјини због коректних односа са Русијом.
- Ова земља је веома зависна од снадбевања горива, као и гаса. С обзиром да нема сопствена налазишта, њеним грађанима је неопходна велика количина ресурса. У време када су цене гаса биле високе, мађарски лидер је закључио веома повољне уговоре са руском државом. Након тога, Мађарска је постала изложена притиску не само од ЕУ, већ и САД. Захтевали су од ње да одбије сарадњу и уведе санкције Русији - објашњава стручњак.
Ипак, према речима Леонкова, Мађарска није подржала санкције против руског гаса.
- Затим је узрочник свих невоља – Украјина, почела отворено да прети, као и да се недипломатски понаша према Мађарској - каже Леонков, објашњавајући да је Украјина претворена у "терористичку државу на чијој територији постоје наоружане нацистичке формације", те се не искључује могућност од покушаја изазивања нестабилности у Мађарској.
Због тога, како каже Леонков, ова земља повећава борбену готовост.
- Мађарска схвата да на територији земаља које се противе политици САД или Европске уније може доћи до терористичких напада. Зато се земља припрема и за најгоре могуће насртаје против ње, јер види како су прошли пријатељи Русије – Пакистан и Шри Ланка - сматра саговорник.
Према његовим речима, у овим земљама избили су државни удари.
- У Пакистану је заправо дошло до државног удара и уклањања лидера са власти, док се у Шри Ланки догодило нешто слично обојеној револуцији. Како се ово не би десило, Мађарска предузима све неопходне мере, не само да заштити сопствене грађане, већ и да обезбеди сопствени суверенитет - сматра експерт.
Шта ако дође до провокација
На питање, како ће Мађарска реаговати у случају могућих провокација Брисела и Кијева, Леонков каже да би тај поступак озбиљно угрозио НАТО.
- Мађарска је, ипак, чланица Европске уније и део је блока НАТО. Ако дође до тога, Алијанса ће се распасти - објашњава стручњак.
Андреј Головатјук, пуковник у резерви и члан председништва организације Официри Русије, сматра да се Брисел и Кијев неће одлучити на озбиљније провокације против Мађарске.
- Могли би само да изазову неку врсту унутрашњег сукоба који би могао да доведе до промене власти. Мађарска ће наставити да повећава борбену готовост. Трупе ће бити у степену приправности како би се спречили могући покушаји провокација - истиче Головатјук.
Шалај-Бобровницки је изјавио да је у интересу очувања мира у Мађарској наложио начелнику генералштаба Ромолушу Рушину-Шендију да стави војску у виши степен приправности. То значи, додао је, да ће војска имати више вежби наредних недеља и месеци. Вежбе ће бити убрзане и биће позвано више резервиста.
Раније је министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто изјавио да сукоб у Украјини има веома снажан утицај на Мађарску, њену економију, као и енергетску безбедност.
Саветник премијера Гергељ Гуљаш саопштио је 13.јула да је Мађарска увела ванредну ситуацију у области енергетике.
- Последњих дана је постало јасно да највероватније неће бити довољно гаса у периоду грејне сезоне јесен-зима - изјавио је Гуљаш.
- Да би заштитила мађарске породице и обезбедила енергију као и многе друге земље, мађарска влада проглашава ванредно стање у енергетском сектору - додао је он. С тим у вези, Мађарска је забранила извоз енергената и дрва.
Мађарски премијер Виктор Орбан већ је у јуну упозорио на последице увођења ембарга на руски гас, док је у среду Сијарто изјавио да Мађарска није спремна ни да разговара о ембаргу на гас из Русије, као и да неће подржати пакет санкција уколико буде обухватао ограничења против "Гаспрома" или "Гаспромбанке".
Више о дешавањима у Украјини прочитајте ОВДЕ.
БОНУС ВИДЕО: Украјински екстремистички "Кракен" у борби против Руса у Луганској области