BEOGRAD DANAS: Dom najveličanstvenijih stvorenja na planeti i jedna od najlepših oaza mira u samom centru grada - Beo Zoo Vrt
Gde je i šta predstavlja Beograd danas? Švajcarski arhitekta Le Korbizije je jednom prilikom izjavio: “Beograd je najružniji grad na svetu, na najlepšem mestu na svetu”. Slažemo se sa delom o najlepšem mestu na svetu, a u okviru projekta “Beograd danas”, daćemo sve od sebe da demantujemo prvi segment Le Korbizijeove tvrdnje i istaknemo koliko je diverzitet, koji je obeležio bogatu istoriju našeg glavnog grada, važan i koliko se zapravo lepote krije u šarenilu stilova, epoha i kultura, koje su strujale gradom, kroz njegovu hiljadugodišnju povest.
Zoološki vrt u Beogradu, poznat i kao Beo Zoo Vrt, je jedna od najpopularnijih turističkih destinacija u Beogradu i jedan je od najstarijih zooloških vrtova na Balkanu. Otvoren je 12. juna 1936. godine na Malom Kalemegdanu, jednoj od najpoznatijih balkanskih i svakako najpoznatijoj beogradskoj tvrđavi.
BEOGRAD DANAS: Sveto mesto gde počivaju velikani - Novo groblje i Aleja zaslužnih građana
BEOGRAD DANAS: Najnoviji biser infrastrukture i simbol volje i sloge srpskog naroda - Obilaznica oko Beograda
BEOGRAD DANAS: Mesto gde je vreme prestalo da teče, gde zidovi kafana pamte priče koje su svi drugi zaboravili - Boemska četvrt - Skadarlija
Zoološki vrt je prvobitno osnovan kao sklonište za divlje životinje, koje su prenete u Beograd iz različitih delova tadašnje Jugoslavije. Ubrzo nakon otvaranja, zoološki vrt je postao dom za oko 1.200 životinja, koje su predstavljale različite vrste ptica, sisara, gmizavaca i vodozemaca.
Tokom svoje istorije, Beo Zoo Vrt je prolazio kroz razne faze razvoja i promena. U periodu između 1941. i 1944. godine, za vreme Drugog svetskog rata, zoološki vrt je bio zatvoren. Tokom rata, nacističke opsade i bombardovanja grada, mnoge životinje su stradale, a kompleks zoološkog vrta je pretrpeo ozbiljna oštećenja. Jedan omaleni omaž upravo ovom delu istorije Beo Zoo Vrta nalazi se u Kusturičinom filmu i osvajaču Zlatne palme u Kanu - Underground, ili Podzemlje: Bila jednom jedna zemlja.
Nakon rata, zoološki vrt je obnovljen i postepeno je ponovno stekao popularnost. Danas, Beo Zoo Vrt predstavlja dom za preko 2.000 životinja, uključujući retke i ugrožene vrste. Posetioci imaju priliku da uživaju, kako u biodiverzitetu, tako i u različitim izložbama, edukativnim programima i aktivnostima, koje promovišu očuvanje prirode i zaštitu životinja. Osim što je jatak raznovrsnoj paleti životinja sa svih paralela i meridijana, Beogradski zoološki vrt takođe je poznat i po nekim svojim izuzetnim stanovnicima.
Kakva bi to priča o Beo Zoo Vrtu bila, a da se ne spomene maskota vrta i njegov najstariji stanar - američki aligator po imenu Muja, koji se smatra najstarijom živom jedinkom svoje vrste na svetu. Muja je stigao u Beogradski zoološki vrt 9. avgusta 1937. godine, godinu dana nakon osnivanja vrta. Već je bio odrasla životinja kada je doputovao u Beograd. On je bio jedan od onih srećnika koji su uspeli da prežive bombardovanje u Drugom svetskom ratu.
Danas, Muja je i dalje živ i u prilično dobroj kondiciji. Hrani se jednom nedeljno i konzumira oko 5-6 kilograma mesa. Njegova dugovečnost postala je izuzetno zanimljiva naučnicima, jer će Muja postaviti gornju granicu dužine života za američke aligatore, koju inače nije moguće tačno utvrditi u prirodi.
Ipak, nije Muja jedini slavni stanovnik koji je obitavao u beogradskom zoološkom. Pored njega, jedna od tih slavnih životinja bila je i Gabi, ženka nemačkog ovčara. Jedne noći, Gabi je spasila noćnog čuvara od odbeglog jaguara, pri čemu je bila ozbiljno povređena. Ipak, vremenom se oporavila i nastavila da čuva Zoološki vrt. Zahvaljujući svom herojskom činu i velikoj medijskoj pažnji koju je dobila, Gabi je dobila spomenik u vrtu kao priznanje za svoj podvig.
Pored Muje i Gabi, još jedna značajna figura u Zoološkom vrtu bio je Sami, mužjak šimpanze. Sami je bio prvi predstavnik svoje vrste koji je stigao u vrt 1988. godine. Samo mesec dana nakon svog dolaska, Sami je pobegao i lutao okolnim ulicama, sve dok ga Vuk Bojović, tadašnji direktor, a današnja legenda vrta, nije umirio rečima "Hajde Sami, idemo kući". Bojović je, uz prisustvo policije, svojim kolima prevezao Samija nazad u Zoološki vrt. Sami je uginuo 1992. godine od infarkta creva, ali kao jedan od najslavnijih i najvoljenijih stanovnika vrta, on je dobio svoju bronzanu statuu, koja je i danas jedna od omiljenih destinacija za fotogradisanje unutar vrta, posebno obožavana od strane dece.
Projekat je finansiran iz budžeta Grada Beograd. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.