Bogata prolećna ponuda na pijacama Beograda u vreme Uskršnjeg posta i Prvomajskih praznika
Bogata ponuda svežeg voća i povrća na pijacama za vreme Velikog posta nudi i pregršt uvek sveže ribe, meda, vina, domaćeg slatkog od jagoda i ostalih domaćih poluproizvoda koje su pravile vredne domaćice po starim recepturama svojih majki i baka.
Svako godišnje doba sa sobom donosi ukuse, mirise i različitu paletu boja na pijacama širom našeg grada. Međutim, jedno godišnje doba koje se po mišljenju mnogih ljubitelja pijačne kupovine ipak posebno izdvaja jeste upravo proleće.
BEOGRAD - GRAD LJUBAVI: Satelitski snimak prestonice Srbije pokazao "SRCE" SRBIJE! (VIDEO)
KAD ZAGRME SRPSKE HAUBICE: Plotuni odjekuju Kalemegdanom, BEOGRAD SLAVI HEROJSKU ISTORIJU! (FOTO)
KAKO ĆE BITI UPRILIČENI DOGAĐAJI POVODOM DANA BEOGRADA? Obilasci muzeja i kafana, putevima znamenitih ličnosti
Proleće je živopisno ušetalo među tezgama koje ne samo da su bogate, mirisne, šarene i za oko ugodne, već su i pune zdravih dugo iščekivanih sezonskih plodova prirode, mameći domaćice i domaćine u potrazi za idealnim svežim i kvalitetnim namirnicama radi spremanja laganih i ukusnih jela.
Zelena, crvena, narandžasta, žuta boja pomešana sa mirisom zelene salate, rotkvica i svežih jagoda i još mnoštvom prolećnih namirnica među kojima su artičoke, žpargle, mladi luk, i spanać, sve zajedno učiniće da Vaš odlazak na pijacu preraste u doživljaj pravog odlaska u prirodu.
Proleće nam takođe donosi i jedan od najradosnijih hrišćanskih praznika, USKRS!! Radujemo se druženju sa najmilijima, šarenoj trpezi i još šarenijim jajima. Prvo obojeno jaje, koje je po pravilu crvene boje smatra se "čuvarkućom" zaštitnikom kuće i zdravlja. Za vreme Uskršnjeg ili Velikog Posta koji je od posebne važnosti vernicima za ishranu se koristi hrana koja nije životinjskog porekla. Ovaj post ukupno traje 48 dana i završava se praznikom Vaskrsenja.
Bogata ponuda svežeg voća i povrća na pijacama za vreme Velikog posta nudi i pregršt uvek sveže ribe, meda, vina, domaćeg slatkog od jagoda i ostalih domaćih poluproizvoda koje su pravile vredne domaćice po starim recepturama svojih majki i baka.
Tradicija nalaže da za Uskršnje i Prvomajske praznike pripremamo bogate trpeze koje pravimo za užu i širu porodicu. Pijace su sjajan odabir, jer na njima mogu da se snabdeju svi oni koji pripremaju i posni i mrsni meni za praznične trpeze.
Naši sugrađani za koje su pijace nezaobilazna mesta kvalitetne kupovine, znaju da na beogradskim pijacama tokom cele godine mogu naći raznovrsno voće i povrće koje je prešlo kratak puta od njive do njihove trpeze.
IDEJE ZA UKRAŠAVANJE JAJA
KREP PAPIR: Pripremite tvrdo kuvana jaja, kada se ohlade obrišite ih. Krep papir raznih boja, iscepkajte na veće komade. Uzmite papir u boji sa kojom prvo želite da bojite, pa ga dobro nakvasite. Zatim višak vode iscedite i zgužvanim krep papirom "tapkajte" po površini jajeta. Potom uzmite papir u drugoj boji, skvasite ga i nastavite da tapkate. Dobićete veselo šareno "isprskano" jaje.
MRAMORNA JAJA: Ljuske crnog ili belog luka isecepkajte na komade. Jaje pokvasite, uvaljajte u ljuske, potom umotajte u tanku najlon čarapu vežite. Kuvajte u šerpi sa bojom koju ste izabrali.
BUBAMARA: Ofarbajte jaja u crvenu boju. Umutite jedno belance i četkicom pravite tufne na ofarbanom jajetu. Potom ga uvaljajte u mak.
DEKUPAŽ TEHNIKA: Koristite skuvana i ohlađena jaja sa belom ljuskom. Za ukrašavanje su vam potrebne salvete sa sitnim detaljima, belance, čaša vode, mali sunđerčić i čašica za rakiju koja će poslužiti kao držač za jaje. Odvojite prvi sloj salvete sa sličicama i isecite željenu šaru. Jaje premažite sunđerčićem koji ste natoplili u belance, pa na njega stavite isečeni deo salvete, potom suđerčićem još malo natapkajte belance. Na ovaj način možete delimično ili potpuno oslikati jaje. Stavite ga u rakijsku čašicu da se belance osuši.
Uoči Velikog petka u mlečnim halama na Gradskim pijacama najviše se kupuju domaća jaja. Počinju pripreme za jedan od najradosnijih običaja, farbanje i ukrašavanje jaja.