Богата пролећна понуда на пијацама Београда у време Ускршњег поста и Првомајских празника
Богата понуда свежег воћа и поврћа на пијацама за време Великог поста нуди и прегршт увек свеже рибе, меда, вина, домаћег слатког од јагода и осталих домаћих полупроизвода које су правиле вредне домаћице по старим рецептурама својих мајки и бака.
Свако годишње доба са собом доноси укусе, мирисе и различиту палету боја на пијацама широм нашег града. Међутим, једно годишње доба које се по мишљењу многих љубитеља пијачне куповине ипак посебно издваја јесте управо пролеће.
БЕОГРАД - ГРАД ЉУБАВИ: Сателитски снимак престонице Србије показао "СРЦЕ" СРБИЈЕ! (ВИДЕО)
КАД ЗАГРМЕ СРПСКЕ ХАУБИЦЕ: Плотуни одјекују Калемегданом, БЕОГРАД СЛАВИ ХЕРОЈСКУ ИСТОРИЈУ! (ФОТО)
КАКО ЋЕ БИТИ УПРИЛИЧЕНИ ДОГАЂАЈИ ПОВОДОМ ДАНА БЕОГРАДА? Обиласци музеја и кафана, путевима знаменитих личности
Пролеће је живописно ушетало међу тезгама које не само да су богате, мирисне, шарене и за око угодне, већ су и пуне здравих дуго ишчекиваних сезонских плодова природе, мамећи домаћице и домаћине у потрази за идеалним свежим и квалитетним намирницама ради спремања лаганих и укусних јела.
Зелена, црвена, наранџаста, жута боја помешана са мирисом зелене салате, ротквица и свежих јагода и још мноштвом пролећних намирница међу којима су артичоке, жпаргле, млади лук, и спанаћ, све заједно учиниће да Ваш одлазак на пијацу прерасте у доживљај правог одласка у природу.
Пролеће нам такође доноси и један од најрадоснијих хришћанских празника, УСКРС!! Радујемо се дружењу са најмилијима, шареној трпези и још шаренијим јајима. Прво обојено јаје, које је по правилу црвене боје сматра се "чуваркућом" заштитником куће и здравља. За време Ускршњег или Великог Поста који је од посебне важности верницима за исхрану се користи храна која није животињског порекла. Овај пост укупно траје 48 дана и завршава се празником Васкрсења.
Богата понуда свежег воћа и поврћа на пијацама за време Великог поста нуди и прегршт увек свеже рибе, меда, вина, домаћег слатког од јагода и осталих домаћих полупроизвода које су правиле вредне домаћице по старим рецептурама својих мајки и бака.
Традиција налаже да за Ускршње и Првомајске празнике припремамо богате трпезе које правимо за ужу и ширу породицу. Пијаце су сјајан одабир, јер на њима могу да се снабдеју сви они који припремају и посни и мрсни мени за празничне трпезе.
Наши суграђани за које су пијаце незаобилазна места квалитетне куповине, знају да на београдским пијацама током целе године могу наћи разноврсно воће и поврће које је прешло кратак пута од њиве до њихове трпезе.
ИДЕЈЕ ЗА УКРАШАВАЊЕ ЈАЈА
КРЕП ПАПИР: Припремите тврдо кувана јаја, када се охладе обришите их. Креп папир разних боја, исцепкајте на веће комаде. Узмите папир у боји са којом прво желите да бојите, па га добро наквасите. Затим вишак воде исцедите и згужваним креп папиром "тапкајте" по површини јајета. Потом узмите папир у другој боји, сквасите га и наставите да тапкате. Добићете весело шарено "испрскано" јаје.
МРАМОРНА ЈАЈА: Љуске црног или белог лука исецепкајте на комаде. Јаје поквасите, уваљајте у љуске, потом умотајте у танку најлон чарапу вежите. Кувајте у шерпи са бојом коју сте изабрали.
БУБАМАРА: Офарбајте јаја у црвену боју. Умутите једно беланце и четкицом правите туфне на офарбаном јајету. Потом га уваљајте у мак.
ДЕКУПАЖ ТЕХНИКА: Користите скувана и охлађена јаја са белом љуском. За украшавање су вам потребне салвете са ситним детаљима, беланце, чаша воде, мали сунђерчић и чашица за ракију која ће послужити као држач за јаје. Одвојите први слој салвете са сличицама и исеците жељену шару. Јаје премажите сунђерчићем који сте натоплили у беланце, па на њега ставите исечени део салвете, потом суђерчићем још мало натапкајте беланце. На овај начин можете делимично или потпуно осликати јаје. Ставите га у ракијску чашицу да се беланце осуши.
Уочи Великог петка у млечним халама на Градским пијацама највише се купују домаћа јаја. Почињу припреме за један од најрадоснијих обичаја, фарбање и украшавање јаја.