BURSAĆ: Tim koji vodi Beograd dao je sve od sebe da predlog budžeta za 2023. godinu bude skrojen po meri svih Beograđana
Član Gradskog veća doc.dr Boris Bursać izjavio je za portal Srbija Danas da je novi tim koji vodi Beograd dao sve od sebe da predlog budžeta Grada Beograda za 2023. godinu bude skrojen po meri svih Beograđana
- Ono što moramo istaći kada govorimo o predlogu budžetu za 2023. godinu jeste da smo uz ogroman trud uložen u ravnomernu raspodelu budžetskih sredstava Grada Beograda, dobili jedan od najvećih budžeta u istoriji grada, koji je skrojen po meri i u interesu svih Beograđana i iznosi 205.5 milijardi dinara.
- Preko 30 milijardi dinara planirano je za oblast obrazovanja
Tu bih pre svega izdvojio besplatne vrtiće i udžbenike za osnovce i srednjoškolce - dakle budžetom je predviđeno da od sledeće godine, tačnije od septembra 2023. godine godine, svi vrtići na teritoriji Beograda budu besplatni. Sredstva su planirana kako za gradske vrtiće tako i za naknade koje Grad plaća za boravak dece u privatnim vrtićima.
Takođe predlogom budžeta je predviđeno da od sledeće školske godine svi beogradski osnovci i srednjoškolci dobiju besplatne udžbenike.
Pored toga u oblasti obrazovanja nastavlja se ulaganjima - opredeljena su sredstva za nove vrtiće ali i sredstva za rekonstrukciju i sanaciju već postojećih obrazovnih institucija. Tako da se u 2023.godini planira izgradnja novih predškolskih ustanova i za tu svrhu opredeljeno je 735.405.245 dinara. Sa druge strane radi se na rekonstrukciji i sanaciji već postojećih objekata tako na primer za rekonstrukciju OŠ „Svetislav Golubović Mitraljeta“ u Batajnici opredeljeno je 290.742.000 dinara, za sanaciju OŠ „Petar Kočić“ u Zemunu opredeljeno je 72.106.260 dinara, za izgradnju nove fiskulturne sale u OŠ „Karađorđe“ na Čukarici 14.640.000 dinara...
- Za zaštitu životne sredine preko 8 milijardi
Da je ovoj gradskoj vlasti važna i životna sredina govori podatak da je upravo u cilju zaštite životne sredine samo na pošumljavanje izdvojeno je preko 199 miliona dinara, ako tome pridodamo održavanje i izgradnju kanalizacione mreže, upravljanje otpadom i otpadnim vodama, troškove priključenja na daljinsko grejanje, praćenje... dolazimo do neverovatne cifre od 8 milijardi dinara.
- Službe javnog reda
Ovim predlogom budžetom opredeljena su sredstva za postavljanje objekata javnog reda širom Grada Beograda. Ideja je da svaka opština u Beogradu ima po nekoliko stanica javnog reda (broj zavisi od veličine opštine) u kojoj će boraviti komunalni policajci čiji je zadatak poboljšanje javnog reda, bezbednosti i sigurnosti na beogradskim ulicama. Za sada je u planu izgradnja 101 takve stanice u Beogradu.
- Preko 100 ulica biće rekonstruisano u Beogradu
S obzirom da je za tekuće popravke i održavanje planirano preko 9 milijardi dinara, moramo naglasaiti da se ova stavka u budžetu u najvećem obimu odnosi na održavanje ulica i putne infrastrukture, s tim u vezi sledeće godine biće obnovljeno ili rekonstruisano više od 100 ulica u Beogradu. Sredstva su obezbeđena za projekte poput saobraćajnice Patrijarha Pavla, uređenja saobraćajnice Bulevara kralja Aleksandra - od Cvetkove pijace do okretnice Ustanička, rekonstrukciju Glavne ulice u Zemunu itd.
Pored navedenog, novi, odnosno započeti projekti sa najvećim iznosom planiranih sredstava za 2023. godinu su:
- Regionalni vodovod Makiš-Mladenovac (početak radova VI etape)
- Izgradnja predškolske ustanove u naselju Braće Jerković
- Pružni prelaz u Batajnici sa pripadajućim saobraćajnicama
- Vodovodna mreža u naselju Ritopek (druga faza)
- Vodovodna mreža u naselju Šangaj
- Kanalizaciona mreža u naselju Jajinci
- Groblje u Ugrinovcima
- Rekonstrukcija Trga Nikole Pašića
- Izgradnja gradske pijace u Lazarevcu
- Rekonstrukcija i dogradnja IX gimnazije
- Rekonstrukcija pozorišta „Dadov“ (završna faza radova)