БУРСАЋ: Тим који води Београд дао је све од себе да предлог буџета за 2023. годину буде скројен по мери свих Београђана
Члан Градског већа доц.др Борис Бурсаћ изјавио је за портал Србија Данас да је нови тим који води Београд дао све од себе да предлог буџета Града Београда за 2023. годину буде скројен по мери свих Београђана
- Оно што морамо истаћи када говоримо о предлогу буџету за 2023. годину јесте да смо уз огроман труд уложен у равномерну расподелу буџетских средстава Града Београда, добили један од највећих буџета у историји града, који је скројен по мери и у интересу свих Београђана и износи 205.5 милијарди динара.
- Преко 30 милијарди динара планирано је за област образовања
Ту бих пре свега издвојио бесплатне вртиће и уџбенике за основце и средњошколце - дакле буџетом је предвиђено да од следеће године, тачније од септембра 2023. године године, сви вртићи на територији Београда буду бесплатни. Средства су планирана како за градске вртиће тако и за накнаде које Град плаћа за боравак деце у приватним вртићима.
Такође предлогом буџета је предвиђено да од следеће школске године сви београдски основци и средњошколци добију бесплатне уџбенике.
Поред тога у области образовања наставља се улагањима - опредељена су средства за нове вртиће али и средства за реконструкцију и санацију већ постојећих образовних институција. Тако да се у 2023.години планира изградња нових предшколских установа и за ту сврху опредељено је 735.405.245 динара. Са друге стране ради се на реконструкцији и санацији већ постојећих објеката тако на пример за реконструкцију ОШ „Светислав Голубовић Митраљета“ у Батајници опредељено је 290.742.000 динара, за санацију ОШ „Петар Кочић“ у Земуну опредељено је 72.106.260 динара, за изградњу нове фискултурне сале у ОШ „Карађорђе“ на Чукарици 14.640.000 динара...
- За заштиту животне средине преко 8 милијарди
Да је овој градској власти важна и животна средина говори податак да је управо у циљу заштите животне средине само на пошумљавање издвојено је преко 199 милиона динара, ако томе придодамо одржавање и изградњу канализационе мреже, управљање отпадом и отпадним водама, трошкове прикључења на даљинско грејање, праћење... долазимо до невероватне цифре од 8 милијарди динара.
- Службе јавног реда
Овим предлогом буџетом опредељена су средства за постављање објеката јавног реда широм Града Београда. Идеја је да свака општина у Београду има по неколико станица јавног реда (број зависи од величине општине) у којој ће боравити комунални полицајци чији је задатак побољшање јавног реда, безбедности и сигурности на београдским улицама. За сада је у плану изградња 101 такве станице у Београду.
- Преко 100 улица биће реконструисано у Београду
С обзиром да је за текуће поправке и одржавање планирано преко 9 милијарди динара, морамо нагласаити да се ова ставка у буџету у највећем обиму односи на одржавање улица и путне инфраструктуре, с тим у вези следеће године биће обновљено или реконструисано више од 100 улица у Београду. Средства су обезбеђена за пројекте попут саобраћајнице Патријарха Павла, уређења саобраћајнице Булевара краља Александра - од Цветкове пијаце до окретнице Устаничка, реконструкцију Главне улице у Земуну итд.
Поред наведеног, нови, односно започети пројекти са највећим износом планираних средстава за 2023. годину су:
- Регионални водовод Макиш-Младеновац (почетак радова ВИ етапе)
- Изградња предшколске установе у насељу Браће Јерковић
- Пружни прелаз у Батајници са припадајућим саобраћајницама
- Водоводна мрежа у насељу Ритопек (друга фаза)
- Водоводна мрежа у насељу Шангај
- Канализациона мрежа у насељу Јајинци
- Гробље у Угриновцима
- Реконструкција Трга Николе Пашића
- Изградња градске пијаце у Лазаревцу
- Реконструкција и доградња IX гимназије
- Реконструкција позоришта „Дадов“ (завршна фаза радова)