Gimnazija u kojoj se školuju informatički genijalci: Već 163. godine stvara akademce za ponos cele Srbije (FOTO)
Veliki benefit ove beogradske gimnazije jeste uvođenje specijalizovanog odeljenja za učenike sa posebnim sposobnostima za računarstvo i informatiku.
Legendarna gimnazija u Zemunu oduvek je školovala izuzetne đake, mnogi od njih su postali poznati širom sveta i ispisali pojedine stranice svetske istorije.
Njeni đaci bili su David Albahari, Predrag Koraksić, Sava Šumanović, Pavle Paja Radosavljević (lični sekretar Nikole Tesle), dvostruki akademik na Univerzitetu u Njujorku Gordana Vunjak, Kalina Kovačević, Andrija Mladenović, Nada Dimić, Goran Paskaljević, Mlađan Dinkić, Aleksandar Vučić i mnoge druge ličnosti.
Njena bronza sija kao zlato: Upoznajte Anju Dožić - matematičarku koja će pokoriti planetu (VIDEO/FOTO)
Čovek koji prepoznaje talente: Nikolu genijalci obožavaju, a on sa njima stvara najlepšu budućnost Beograda!
Genijalci koji krase Srbiju zaslužuju najbolje: Fondacija za mlade talente grada Beograda pazi na naše buduće zvezde (FOTO/VIDEO)
Oduvek se u ovoj gimnaziji negovalo umeće i talenat i želja za naprednijim znanjem koje otvara vrata neke drugačije budućnosti. Već 163. godine prednjači u obrazovanju budućih naučnika i genijalaca, te ne čudi što je jedna od najomiljenijih gimnazija prestonice. U njoj se sada druže i školuju genijalci i to pogotovo genijalci IT struke.
Veliki benefit ove beogradske gimnazije jeste uvođenje specijalizovanog odeljenja za učenike sa posebnim sposobnostima za računarstvo i informatiku.
Gimnazijsko IT odeljenje predstavlja specijalizovano odeljenje za učenike sa izraženim digitalnim kompetencijama. Predviđeno je da ovakvo odeljenje ima najviše 20 učenika. Veći deo nastave takozvanih računarskih predmeta odvija se u grupama sa po 10 učenika. Upravo ta podela odeljenja na grupe omogućava bolji kvalitet rada, a samim tim i bolja postignuća učenika.
Zemunska gimnazija nekad
Niža realna škola osnovana je 1858. godine odobrenjem Vrhovne vojne komande, potom 1881. godine dobija naziv Velika realka, da bi 1895. godine prerasla u Realnu gimnaziju. Važno je istaći da je zemunska realka bila i rasadnik učitelja za banatsko-sremski okrug, jer je postojao tečaj za učitelje.
Danas Zemunska gimnazija ima status spomenika kulture. Do sada je iznedrila više od 40 hiljada maturanata, a trenutno nastavu pohađa 1300 đaka u 48 razreda.
Nastavu drže gimnazijski profesori, ali određene stručne predmete na ovom smeru predaju i gostujući profesori i asistenti sa fakulteta Univerziteta u Beogradu. Učenici za četiri godine imaju ukupno 934 časa informatičkih predmeta.
Tokom svog školovanja, genijalci ovih specijalizovanih odeljenja dobijaju dodatne veštine i znanje o prirodnim naukama, ali i za takmičenja bilo domaćeg bilo svetskog karaktera. Đaci koji završe školovanje kroz ova specijalizovana odeljenja neretko imaju mnogobrojne stipendije i upisuju se na željene fakultete i bez prijemnih ispita. Đaci se kroz četiri godine školovanja upoznaju i sa naprednim konceptima programiranja i to im omogućava da prilikom studiranja dođu već i do prvih zaposlenja i realizacija IT ideja.
Stručni predmeti koje učenici izučavaju su: programiranje, primena računara, objektno orijentisano programiranje, baze podataka, programske paradigme, veb programiranje, računarski sistemi, operativni sistemi i računarske mreže. Za upis u ovakva odeljenja osmaci polažu prijemni ispit na kom rešavaju test iz matematike. Na prijemnom ispitu zadaci su srednjeg i naprednog nivoa, a za pripremu se mogu koristiti zbirke zadataka za pripremu završnog ispita.
Đaci koji uspešno završe školovanje u okviru IT odeljenja imaju veoma dobar plasman na prijemnom ispitu za fakultete poput Elektrotehničkog fakulteta, Fakulteta organizacionih nauka, Matematičkog fakulteta, Ekonomskog fakulteta, Hemijskog, Fizičkog, Saobraćajnom fakultetu i mnogim drugim u zemlji i inostranstvu.
Odeljenja učenika sa posebnim sposobnostima za računarstvo i informatiku jedan su od načina na koji obrazovni sistem nastoji da odgovori na potrebe tržišta rada. Razvoj IT sektora jedan je od prioriteta Vlade Republike Srbije, te je školovanje genijalaca ovog kalibra i više nego pohvalno.
Zemunska gimnazija je od ove godine za đake spremila i lepši ambijent. Zemunska gimnazija sada nakon 163. godine svog postojanja izgleda kao potpuno nova obrazovna institucija. Uređen je u potpunosti enterijer i eksterijer gimnazije, a đacima je na raspolaganju i moderna biblioteka sa digitalnim komponentama. Država Srbija je uložila u kompletnu rekonstrukciju Zemunske gimnazije nešto više od 4,5 miliona evra.
Ova gimnazija je iznedrila mnogo velikana koji su zadužili našu zemlju i nesumnjivo je da će još mnogo genijalaca sesti u ove klupe i postati ponos Srbije. Gimnazija sada ima 1.300 učenika u 48 odeljenja na četiri smera.
Projekat je finansiran iz budžeta Grada Beograda. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Grada Zrenjanina, koji je dodelio sredstva.