Гимназија у којој се школују информатички генијалци: Већ 163. године ствара академце за понос целе Србије (ФОТО)
Велики бенефит ове београдске гимназије јесте увођење специјализованог одељења за ученике са посебним способностима за рачунарство и информатику.
Легендарна гимназија у Земуну одувек је школовала изузетне ђаке, многи од њих су постали познати широм света и исписали поједине странице светске историје.
Њени ђаци били су Давид Албахари, Предраг Кораксић, Сава Шумановић, Павле Паја Радосављевић (лични секретар Николе Тесле), двоструки академик на Универзитету у Њујорку Гордана Вуњак, Калина Ковачевић, Андрија Младеновић, Нада Димић, Горан Паскаљевић, Млађан Динкић, Александар Вучић и многе друге личности.
Њена бронза сија као злато: Упознајте Ању Дожић - математичарку која ће покорити планету (ВИДЕО/ФОТО)
Човек који препознаје таленте: Николу генијалци обожавају, а он са њима ствара најлепшу будућност Београда!
Генијалци који красе Србију заслужују најбоље: Фондација за младе таленте града Београда пази на наше будуће звезде (ФОТО/ВИДЕО)
Одувек се у овој гимназији неговало умеће и таленат и жеља за напреднијим знањем које отвара врата неке другачије будућности. Већ 163. године предњачи у образовању будућих научника и генијалаца, те не чуди што је једна од најомиљенијих гимназија престонице. У њој се сада друже и школују генијалци и то поготово генијалци ИТ струке.
Велики бенефит ове београдске гимназије јесте увођење специјализованог одељења за ученике са посебним способностима за рачунарство и информатику.
Гимназијско ИТ одељење представља специјализовано одељење за ученике са израженим дигиталним компетенцијама. Предвиђено је да овакво одељење има највише 20 ученика. Већи део наставе такозваних рачунарских предмета одвија се у групама са по 10 ученика. Управо та подела одељења на групе омогућава бољи квалитет рада, а самим тим и боља постигнућа ученика.
Земунска гимназија некад
Нижа реална школа основана је 1858. године одобрењем Врховне војне команде, потом 1881. године добија назив Велика реалка, да би 1895. године прерасла у Реалну гимназију. Важно је истаћи да је земунска реалка била и расадник учитеља за банатско-сремски округ, јер је постојао течај за учитеље.
Данас Земунска гимназија има статус споменика културе. До сада је изнедрила више од 40 хиљада матураната, а тренутно наставу похађа 1300 ђака у 48 разреда.
Наставу држе гимназијски професори, али одређене стручне предмете на овом смеру предају и гостујући професори и асистенти са факултета Универзитета у Београду. Ученици за четири године имају укупно 934 часа информатичких предмета.
Током свог школовања, генијалци ових специјализованих одељења добијају додатне вештине и знање о природним наукама, али и за такмичења било домаћег било светског карактера. Ђаци који заврше школовање кроз ова специјализована одељења неретко имају многобројне стипендије и уписују се на жељене факултете и без пријемних испита. Ђаци се кроз четири године школовања упознају и са напредним концептима програмирања и то им омогућава да приликом студирања дођу већ и до првих запослења и реализација ИТ идеја.
Стручни предмети које ученици изучавају су: програмирање, примена рачунара, објектно оријентисано програмирање, базе података, програмске парадигме, веб програмирање, рачунарски системи, оперативни системи и рачунарске мреже. За упис у оваква одељења осмаци полажу пријемни испит на ком решавају тест из математике. На пријемном испиту задаци су средњег и напредног нивоа, а за припрему се могу користити збирке задатака за припрему завршног испита.
Ђаци који успешно заврше школовање у оквиру ИТ одељења имају веома добар пласман на пријемном испиту за факултете попут Електротехничког факултета, Факултета организационих наука, Математичког факултета, Економског факултета, Хемијског, Физичког, Саобраћајном факултету и многим другим у земљи и иностранству.
Одељења ученика са посебним способностима за рачунарство и информатику један су од начина на који образовни систем настоји да одговори на потребе тржишта рада. Развој ИТ сектора један је од приоритета Владе Републике Србије, те је школовање генијалаца овог калибра и више него похвално.
Земунска гимназија је од ове године за ђаке спремила и лепши амбијент. Земунска гимназија сада након 163. године свог постојања изгледа као потпуно нова образовна институција. Уређен је у потпуности ентеријер и екстеријер гимназије, а ђацима је на располагању и модерна библиотека са дигиталним компонентама. Држава Србија је уложила у комплетну реконструкцију Земунске гимназије нешто више од 4,5 милиона евра.
Ова гимназија је изнедрила много великана који су задужили нашу земљу и несумњиво је да ће још много генијалаца сести у ове клупе и постати понос Србије. Гимназија сада има 1.300 ученика у 48 одељења на четири смера.
Пројекат је финансиран из буџета Града Београда. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Града Зрењанина, који је доделио средства.