POZNATI PRENOSILAC BESNILA NA DORĆOLU: Da li smo svesni koliko je ova zver opasna? (VIDEO)
Lisica se sinoć prošetala Dorćolom.
Noćas, nešto posle ponoći, kamere su zabeležile zanimljiv prizor.
Gradonačelnik Šapić otkrio spomenik Tomi Zdravkoviću u Skadarliji (FOTO)
Gradonačelnik Šapić otkrio spomenik Tomi Zdravkoviću u Skadarliji (FOTO)
"EVO GA, SAMO JOŠ MALO, EVO GA, EVO, JAOOOOOJ!" Šok snimak iz centra Beograda izazvao pometnju na društvenim mrežama! (VIDEO)
U OVOM DELU BEOGRADA SU MOMCI ZA ŽENIDBU NA RASPRODAJI: Oglas koji je nasmejao mnoge (VIDEO)
U OVOM DELU BEOGRADA SU MOMCI ZA ŽENIDBU NA RASPRODAJI: Oglas koji je nasmejao mnoge (VIDEO)
Naime, na snimku koji se pojavio na društvenim mrrežama može se videti lisica koja uredno čeka da se na pešačkom prelazu upali zeleno svetlo kako bi prešla ulicu.
Iako ovo deluje kao simpatičan prizor uvek bi prvo trebalo imati na umu da su upravo lisice, pored vukova, glavni prenosioci besnia na našim prostorima.
Ove zveri se, u potrazi za hranom, spuštaju do naselja gde dolaze u sukob sa psima i inficiraju ih.
Virus besnila dospeva u ranu ili tkiva čoveka kada ga ugrizu obolele životinje, ili ga ližu po povređenoj ili ispucaloj koži.
Klinička slika besnila
Nakon ujeda besne životinje nastupa period inkubacije koji može biti različito dug, kretati se od od nekoliko dana do više godina. Bolest počinje prodromnim znacima koji su nekarakteristični a sastoje se od malaksalosti, zamora, glavobolje, anoreksije i groznice. U otprilike 50% pacijenata se na mestu ujeda javljaju bol ili parestezije. Ovaj stadijum traje 2-4 dana. Bolesnici često bezrazložno menjaju ćud i postaju razdražljivi, uznemireni ili utučeni i potišteni. Beže od kuće bez razloga. Žale se na nesanicu, glavobolju, nesanicu, bol u ždrelu, trbuhu, povraćanje ili proliv. Nakon ovog stadijuma bolest se može manifestovati u dva klinička oblika:
Furiozno besnilo-većina obolelih ima ovu formu bolesti, izraženi su psihomotorni nemir, promene ponašanja, halucinacije, razdražljivost. Među prvim simptomima se javljaju grčevi faringealne muskulature, pa bolesnik jedva može da proguta malo tečnosti, uz strah od pijenja vode što se zove hidrofobija. Dovoljno je da čuje šum vode ili da pomisli na pijenje vode pa da dobije grčeve mišića ždrela i grkljana koji mogu trajati od 1-5 minuta. Bolesnici obilno slinave, znoje se, stalno su u pokretu, brišu se i uplašeni su. Ovakvo stanje traje 2-3 dana, a zatim nastupaju paralize prvo kranijalnih nerava, pa disajne muskulature. Smrt nastupa za 4-5 dana sa pomućenjem svesti i znacima respiratorne insuficijencije.