Malo je falilo da u Beograd stigne POGREŠAN SPOMENIK Stefanu Nemanji: Ruski vajar objasnio kako se dogodio KIKS
Postavljanje spomenika Stefanu Nemanji, visokog čak 23 metra, počelo je pre pet dana u Beogradu
Postavljanje spomenika Stefanu Nemanji, visokog čak 23 metra, počelo je pre pet dana u Beogradu. Međutim, prema priznanju samog skulptora ovog najvećeg spomenika u prestonici, na Savskom trgu zamalo da bude podignuta statua pogrešnom čoveku!
"RASTE" STEFAN NEMANJA: Ovako izgleda napredovanje postavljanja spomenika na Savskom trgu (FOTO)
Ambrozija usred korone veoma OPASNA: Prestonica se uhvatila u koštac sa ovim problemom!
VELELEPNO! Osvećen novi krst za hram Svetog Velikomučenika Georgija u Ugrinovcima (FOTO)
A sve je počelo još na samom konkursu za izbor umetnika koji će napraviti monumentalni spomenik.
- "Moj" je bio više istočnjačkog izgleda, sa jačim obrvama. Ja sam njega i napravio, uradio sam fragment — glavu, a ispostavilo se da sam napravio drugog čoveka, a ne Nemanju. Kada je žiri to video, rekli su mi: 'Izgleda da ste napravili drugog čoveka'. Pokazao sam im čiji sam portret koristio, pa se ispostavilo da je to bio, recimo, njegov praunuk - ispričao je autor spomenika Stefanu Nemanji, ruski vajar Aleksandar Rukavišnjikov.
Srećom, greška je uočena pa na Savskom trgu neće biti postavljen spomenik kralju Milutinu ili Dragutinu, već njihovom pradedi Stefanu Nemanji kako je i planirano. Spomenik velikom županu biće najveći u Beogradu sa visinom od 23 metra i težinom od 68 tona. Da budemo precizni, njegova visina će biti oko 21 metar pošto će par metara biti ukopano pod zemlju.
Monumentalno delo ruskog vajara moralo je biti isečeno u delove kako bi se lakše dopremilo iz Moskve do Beograda. Očekivano je da će delovi spomenika biti dopremeni iz tri puta, a prva tura je stigla u Beograd pre nekoliko dana i njihovo sklapanje i postavljanje je već počelo. Građani su već mogli da primete da su delovi postamentia džinovski i unutar njih će posetioci moći da uđu i vide reljefe iz života Stefana Nemanje.
Da podsetimo, na izradi spomenika radilo je 120 ljudi godinu i po dana. Aleksandar Rukavišnjikov počeo je izradu nakon pobede na međunarodnom konkursu u Srbiji. U postament, koji predstavlja vizantisjki štit, moći će da uđe pedesetak ljudi. Posetioci će moći da vide ugravirane scene iz Nemanjinog života i srpske istorije.
Za završne radove spomenika biće potrebno još oko dva meseca, a početkom septembra se očekuje dolazak samog vajara Aleksandara Rukavišnjikova u Beograd koji će nadgledati postavljanje spomenika. Autor priželjkuje da to bude jedan od simbola Beograda kao što je to Hram Svetog Save.