NAŠA JE OBAVEZA DA SE SEĆAMO! Položeni venci na Spomenik žrtvama genocida na Starom sajmištu (FOTO)
Sedmu godinu zaredom Beograd obeležava Dan sećanja na žrtve Holokausta u Beogradu
Predsednik Skupštine grada Nikola Nikodijević i zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić položili su danas, povodom Dana sećanja na žrtve Holokausta, venac na Spomenik žrtvama genocida na Starom sajmištu.
GRČKA: Senzacionalna ponuda za hotele 4* i 5* - polupansion na 7 noći od 138 € - All inclusive od 268 €
Unapređene verzije aplikacije i e-šaltera "Parking servis"
PUNKT NA KOM NIJE POTREBNO ZAKAZIVANJE! U TC "Ušće" do sada vakcinisano više od 2.500 ljudi, u imunološkom autobusu više od 500
Vence su položili i predsednik Jevrejske opštine Beograd Aleksandar Jinker, predsednik Gradskog odbora SUBNOR-a Bora Ercegovac, predstavnici Udruženja "6. lička divizija" i predstavnici diplomatskog kora. U programu obeležavanja Dana sećanja na žrtve Holokausta u Beogradu učestvovao je i hor "Braća Baruh".
Goran Vesić je istakao da sedmu godinu zaredom Beograd obeležava Dan sećanja na žrtve Holokausta u Beogradu, na naše sugrađane jevrejske nacionalnosti koji su stradali na ovom mestu samo zato što su bili druge vere i nacije.
- Prva odluka Skupštine grada posle izbora 2014. godine bila je da se 10. maj proglasi Danom sećanja na žrtve Holokausta u Beogradu. Ovaj dan je izabran zato što je, nažalost, tog dana 1942. godine nacistički okupator proglasio Beograd gradom bez Jevreja. Na našu sreću, a na njihovu žalost, to nije bilo potpuno tačno jer su neki Jevreji uspeli da prežive tako što su se skrivali kod prijatelja Srba ili su bili u narodnooslobodilačkoj borbi. Ali, nažalost, većina Jevreja je tragično stradala upravo ovde na ovom mestu - istakao je Vesić.
On je dodao da ne smemo da zaboravimo naše sugrađane, te da je obaveza našeg grada da se seća tih ljudi.
- Iako je ovim logorom upravljala nacistička Nemačka, ovaj dan je prilika da se takođe prisetimo da su pripadnici specijalne policije učestvovali u odvođenju Jevreja na stratište. To su ljudi koji ne zaslužuju rehabilitaciju već večnu osudu. Oni će ostati večna mrlja na našem obrazu iako smo mi narod i grad koji zaista ima dobre odnose sa Jevrejima, jer nismo antisemitski narod - rekao je Vesić.
Naveo je da očekuje da se tokom narednih meseci oformi Upravni odbor Memorijalnog centra Staro sajmište.
- Kada Upravni odbor bude formiran, u skladu sa zakonom krenuće eksproprijacija zemljišta i objekata. Nakon toga biće raspisan međunarodni konkurs za idejno rešenje memorijalnog kompleksa, kako bismo počeli da ga gradimo sledeće godine. Ovo je poslednji koncentracioni nacistički kamp u Evropi koji nije obeležen - istakao je zamenik gradonačelnika.
Vesić je istakao da kada je pre nekoliko godina bio u Jad Vašemu, njegovi predstavnici su prihvatili predlog da učestvuju u tome da ovo mesto pored sećanja na Jevreje, Rome, Srbe i sve druge koji su stradali postane i mesto obrazovanja gde će mlade generacije učiti o svim užasima Holokausta ne samo u Srbiji nego i u čitavom regionu.
- Tokom ove godine rešićemo konačno i problem Topovskih šupa, uspeli smo da postignemo dogovor da Grad preuzme taj prostor i očekujem da će taj proces biti završen do septembra. Tada ćemo moći da raspišemo i konkurs za uređenje Topovskih šupa i izgradnju takođe memorijalnog kompleksa. To će uraditi Grad Beograd, jer to je naša obaveza - rekao je Vesić.
On je podsetio da je Grad poslednjih godina uradio mnogo toga kako bi se sačuvalo sećanje na žrtve Holokausta, podsetivši da je Srbija jedna od prvih država u svetu koja je donela zakon za obeštećenje žrtava čije su porodice potpuno nestale u Holokaustu.
- Možemo sa ponosom da kažemo da sve činimo da se sačuva sećanje na naše sugrađane Jevreje koji su mnogo zadužili Srbiju, koji su učestvovali u našem društvenom životu. Oni su bili i ostaće deo istorije ovog grada, a stradali su samo zato što su druge vere i nacije - rekao je zamenik gradonačelnika.
Aleksandar Jinker, predsednik Jevrejske opštine Beograd, zahvalio je Gradu Beogradu na tome što je prepoznao ovaj datum i pomaže sunarodnicima da se on ne zaboravi.
- Ovakvi događaji nikada ne smeju da se zaborave, na prvom mestu zbog budućih generacija - rekao je Jinker.
On je podsetio da je donet zakon o izgradnji i osnivanju Memorijalnog centra Staro sajmište koji će zajedno sa Topovskim šupama biti mesto sećanja na žrtve Holokausta.
- Država je donela jedinstven zakon u Evropi o povraćaju imovine, a tim prihodima uspevamo da revitalizujemo našu zajednicu i da omogućimo ostarelim članovima da žive dostojanstveno - kazao je Jinker.