НАША ЈЕ ОБАВЕЗА ДА СЕ СЕЋАМО! Положени венци на Споменик жртвама геноцида на Старом сајмишту (ФОТО)
Седму годину заредом Београд обележава Дан сећања на жртве Холокауста у Београду
Председник Скупштине града Никола Никодијевић и заменик градоначелника Београда Горан Весић положили су данас, поводом Дана сећања на жртве Холокауста, венац на Споменик жртвама геноцида на Старом сајмишту.
ГРЧКА: Сензационална понуда за хотеле 4* и 5* - полупансион на 7 ноћи од 138 € - All инцлусиве од 268 €
Унапређене верзије апликације и е-шалтера "Паркинг сервис"
ПУНКТ НА КОМ НИЈЕ ПОТРЕБНО ЗАКАЗИВАЊЕ! У ТЦ "Ушће" до сада вакцинисано више од 2.500 људи, у имунолошком аутобусу више од 500
Венце су положили и председник Јеврејске општине Београд Александар Јинкер, председник Градског одбора СУБНОР-а Бора Ерцеговац, представници Удружења "6. личка дивизија" и представници дипломатског кора. У програму обележавања Дана сећања на жртве Холокауста у Београду учествовао је и хор "Браћа Барух".
Горан Весић је истакао да седму годину заредом Београд обележава Дан сећања на жртве Холокауста у Београду, на наше суграђане јеврејске националности који су страдали на овом месту само зато што су били друге вере и нације.
- Прва одлука Скупштине града после избора 2014. године била је да се 10. мај прогласи Даном сећања на жртве Холокауста у Београду. Овај дан је изабран зато што је, нажалост, тог дана 1942. године нацистички окупатор прогласио Београд градом без Јевреја. На нашу срећу, а на њихову жалост, то није било потпуно тачно јер су неки Јевреји успели да преживе тако што су се скривали код пријатеља Срба или су били у народноослободилачкој борби. Али, нажалост, већина Јевреја је трагично страдала управо овде на овом месту - истакао је Весић.
Он је додао да не смемо да заборавимо наше суграђане, те да је обавеза нашег града да се сећа тих људи.
- Иако је овим логором управљала нацистичка Немачка, овај дан је прилика да се такође присетимо да су припадници специјалне полиције учествовали у одвођењу Јевреја на стратиште. То су људи који не заслужују рехабилитацију већ вечну осуду. Они ће остати вечна мрља на нашем образу иако смо ми народ и град који заиста има добре односе са Јеврејима, јер нисмо антисемитски народ - рекао је Весић.
Навео је да очекује да се током наредних месеци оформи Управни одбор Меморијалног центра Старо сајмиште.
- Када Управни одбор буде формиран, у складу са законом кренуће експропријација земљишта и објеката. Након тога биће расписан међународни конкурс за идејно решење меморијалног комплекса, како бисмо почели да га градимо следеће године. Ово је последњи концентрациони нацистички камп у Европи који није обележен - истакао је заменик градоначелника.
Весић је истакао да када је пре неколико година био у Јад Вашему, његови представници су прихватили предлог да учествују у томе да ово место поред сећања на Јевреје, Роме, Србе и све друге који су страдали постане и место образовања где ће младе генерације учити о свим ужасима Холокауста не само у Србији него и у читавом региону.
- Током ове године решићемо коначно и проблем Топовских шупа, успели смо да постигнемо договор да Град преузме тај простор и очекујем да ће тај процес бити завршен до септембра. Тада ћемо моћи да распишемо и конкурс за уређење Топовских шупа и изградњу такође меморијалног комплекса. То ће урадити Град Београд, јер то је наша обавеза - рекао је Весић.
Он је подсетио да је Град последњих година урадио много тога како би се сачувало сећање на жртве Холокауста, подсетивши да је Србија једна од првих држава у свету која је донела закон за обештећење жртава чије су породице потпуно нестале у Холокаусту.
- Можемо са поносом да кажемо да све чинимо да се сачува сећање на наше суграђане Јевреје који су много задужили Србију, који су учествовали у нашем друштвеном животу. Они су били и остаће део историје овог града, а страдали су само зато што су друге вере и нације - рекао је заменик градоначелника.
Александар Јинкер, председник Јеврејске општине Београд, захвалио је Граду Београду на томе што је препознао овај датум и помаже сународницима да се он не заборави.
- Овакви догађаји никада не смеју да се забораве, на првом месту због будућих генерација - рекао је Јинкер.
Он је подсетио да је донет закон о изградњи и оснивању Меморијалног центра Старо сајмиште који ће заједно са Топовским шупама бити место сећања на жртве Холокауста.
- Држава је донела јединствен закон у Европи о повраћају имовине, а тим приходима успевамо да ревитализујемо нашу заједницу и да омогућимо остарелим члановима да живе достојанствено - казао је Јинкер.