Otkud Albanija u srcu Beograda: Zgrada koja je bila kafana, banka, bunker, a ime joj niko nije menjao
Ukras prestonice
Na mestu gde se danas nalazi Palata Albanija, nekada je bila kafana, pa je nikla sadašnja građevina, koja je tada bila i najviša zgrada u međuratnom dobu.
OBJAŠNJENO: Evo zbog čega se novogodišnja rasveta u Beogradu postavlja u septembru
U samom srcu Beograda na uglu Kolarčeve i Knez Mihajlove ulice nalazi se prvi oblakoder na Balkanu - čuvena Palata Albanija. Izgrađena je 1938. godine i njeni počeci protkani su nevericom, a mnogi ne znaju ni odakle joj ime.
Podignuta je na mestu nekadašnje žute kuće od drveta, poznatije kao "Kafana kod Albanije". Ona je predstavljala sedište boemskog života prestonice, a kontraverze oko njenog imena nikada nisu rešene.
Neki kažu da je ime dobila u znak zahvalnosti prema Albaniji koja je u Prvom svetskom ratu dopustila našoj vojsci da se povuče preko njene teritorije.
Vrištaćete od smeha! Pogledajte kakva "obrazovana elita" podržava Jankovića i Jeremića! (VIDEO)
Drugi, opet, spominju izvesnog ugostitelja Mihajla Kostića koji je račune u obližnjoj kafani "Albanez" potpisivao "kod Albaneza Skenderbega". On je 1896. godine prešao da radi u kafanu "Albanija", ali se ne zna da li je zatekao to ime po dolasku ili je hteo da na stari ugled privuče mušterije.
Kafana "Albanija", se sastojala od podruma, prizemlja i jednog sprata. Sredinom tridesetih godina 20. veka, prilikom inspekcijskog pregleda, ostao je zapisan izveštaj u kome je izražen opšti utisak o njenom zapuštenom stanju, kao i zaključak da se ona popravkom neće moći dovesti u red.
Ljigava masa od blata, organskih materija i raznih tečnosti prekrivale su pod kafane. I pored lošeg stanja u kome se kafana nalazila, ona je predstavljala omiljeno mesto starih Beograđana, većina je svraćala zbog društva, pa im nije smetao njen loš spoljašnji, a ni unutrašnji izled. Jedan od čestih gostiju tada, bio je i Branislav Nušić, koji je, uveren da će kafana zauvek ostati na svom mestu, jednom prilikom zapisao:
"Počev od terazijskog čvora, desnom ulicom koja spaja Terazije i Pozorišni trg (Kolarčeva ulica), nastaje niz kafana, od kojih su mnoge već ranije izumrle. Jedino, na vrhu te ulice, postoji i danas, kao trag staroga Beograda, i postojaće, kako izgleda vekovima, kafana 'Albanija', ruglo Beograda, ali eldorado svih zakupaca te kafane. Ne postoji kafana sa manje režije, a više prometa; niti postoji kafana koju posećuje tako raznolika i tako mešovita publika".
Na nesreću svih Beograđana, kafana je srušena 17. oktobra 1936. godine. Tek dve godine kasnije raspisan je konkurs za izgradnju višespratnice na tom mestu. Konkurs za idejne skice je raspisala Hipotekarna banka Trgovačkog fonda u Beogradu. Gradnja je započela 16. jula 1938. i trajala je do 20. oktobra 1939. godine.
Remek delo svog doba ima 13 nadzemnih i četiri podzemna sprata, visoko je 53 metra, ukupne površine 8.000 m². U trenutku kada je izgrađena bila je najviša zgrada na Balkanu u međuratnom dobu.
Kada je u Beograd stigao Drugi svetski rat, u dnu Albanije bio je bunker gde su se sklanjali oficiri Rajha tokom savezničkog bombardovanja. Na Vaskrs 1944. godine bomba je upala u Palatu Albanija, ali nije eksplodirala. 20. oktobra 1944. godine, na zgradi je istaknuta jugoslovenska zastava sa petokrakom kao znak da su Narodnooslobodilačka vojska Jugoslavije i Crvena armija oslobodile Beograd od nemačkih okupacionih snaga.
U Titovom periodu umela je da posluži i kao idealno mesto za bilbord.
Konačno, Palata je 1983. godine proglašena je za kulturno dobro od velikog značaja.
U Palati Albanija danas je smeštena Agencija za osiguranje depozita.
U skorije vreme zgrada je dobila još jednu namenu. Kada su se 2015. i 2016. godine dogodili teroristički napadi u Francuskoj i Belgiji, palata je bila mesto na kojem je Beograd iskazao saučešće sa nastradalima paljenjem svetla u bojama zastava ožalošćenih država.