Ova beogradska ulica krije STRAŠNU tajnu: Mladić čije ime nosi je ŽIV SPALJEN
Priča ledi krv u žilama
Srpska prestonica je grad koji je najviše puta rušen i podizan iz pepela, prelazio je iz ruke u ruku mnogih vladara, a svaki od tih događaja je ostavio neki trag bilo u ruševinama, u arhitekturi, kulturi ili legendama koje se još uvek prepričavaju. Upravo jedna od takvih je priča o beogradskoj ulici i Đorđu Kratovcu, čije ime nosi voždovačka ulica koja se nalazi u blizini "Šumica".
Urbana legenda sa BEOGRADSKOG ASFALTA: Evo zašto SRPSKI narod nikada neće PROPASTI
Đorđe Kratovac, mladi kovač, od roditelja Srba, odrastao je u malom gradu koji se danas nalazi u Makedoniji. Prema istorijskim podacima koji su poznati, kada je napunio osamnaest godina, pobegao je u Sofiju, kako ga janjičari ne bi uhvatili, odvojili od porodice i naterali da promeni veru, što je tada bio običaj.
Živeo je u kući sveštenika Petra, gde je usavršio svoje obrazovanje, ali i utvrdio ljubav prema hrišćanskoj veri. Kao takav, zapao je za oko "Muhamedancima", koji su ga pokušali privoleti na svoju stranu i naterati da promenii veru.
Kako nije želeo da se odrekne hrišćanstva i ljubavi prema Hristu, on biva zarobljen i bačen u tamnicu, gde su ga nedeljama mučili najstrašnijim mukama.
- Bičevima su mu pravili brazde po leđima, čupali nokte, rastezali ruke i noge vezane lancima, stavljali u kazan sa vrelom vodom, ali nisu uspeli ubiti hrišćansku veru- stoji u jednom od sačuvanih spisa.
Kako nisu uspeli naterati ga da se odrekne svog identiteta i Hrista, njega su živog spalili na lomači 11. februara 1515. godine u Sofiji, za vreme sultana Selima I.
Legenda kaže da su nakon što je spaljen na lomači, hrišćani došli po njegovo telo kako bi ga sahranili, a kada im je sudija dozvolio da ga uzmu, videli su da ono "nije izgorelo".
Tada je sveštenik Peja napisao njegovo žitije u Sofiji, a potom i jeromonah Ilija 1539. godine u Rusiji.
Uskoro nov simbol Beograda: Upućen poziv vajarima za konkurs za spomenik Stefanu Nemanji
Pored Svetog Igumana Paisija, Svete Zlate Meglenske i Đakona Avakuma spada u red najpoznatijih novomučenika među Srbima pravoslavne vere.
Srpska pravoslavna crkva slavi ga 11. februara po crkvenom, a 24. februara po gregorijanskom kalendaru. Bugarska pravoslavna crkvaslavi ga 11. februara.