Počelo sa tržnim centrima, a sad grade velelepna naselja: Investitori iz ove ZEMLJE drže pola Beograda
Uspon prestonice
Kupovina "Depoa" u Bulevaru kralja Aleksandra, koji je plaćen 4,15 miliona evra, samo je još jednom potvrdila da su izraelski investitori najaktivniji i najozbiljniji u srpskoj prestonici.
"ČISTA DESETKA": U petak deseti Beogradski noćni market na pijaci Kalenić
POMOĆ OD PRIMARNOG ZNAČAJA: Podeljeno 550 paketa za najugroženije samohrane roditelje u Beogradu
- Iza ove kupovine stoji izraelska grupacija na čelu sa mnom kao direktorom, ali i sa njihovim predvodnikom Nir Makdasijem. U pitanju su iste firme koje su kupile američku ambasadu, a ovoga puta na mestu nekadašnjeg "Depoa" gradiće se nov i lep projekat - rekao je za "Blic" Miša Marković, direktor firme "BKA divelopment" koja je kupila lokaciju u Bulevaru kralja Aleksandra.
Nekoliko ozbiljnih izraelskih firmi prisutne su već godinama u Beogradu i uglavnom se bave izgradnjom tržnih centara, ali i drugih poslovnih, kao i velikih stambenih kompleksa.
- Oni kao investitori danas dominiraju, a to vam je najbolji znak da je tržište ozdravilo, budući da su oni uvek prvi koji odlaze sa bilo kog tržišta i to ne kad već počne da gori, nego šest meseci pre toga. Ako se oni šire i kupuju, znajte da je tržište stabilno. A njih je sve više u Beogradu - objasnio je nedavno Miloš Vulović, gradski sekretar za urbanizam.
Od tržnih centara u Beogradu, izraelski investitori su izgradili tek otvorenu "Rajićevu", pa "Big" na Karaburmi, "Zemun park" na Novosadskom putu, "Aviv park" na Zvezdari, ali i u susednom Pančevu, a počela je izgradnja i još jednog velikog šoping mola "Big" na Vidikovcu.
Najpoznatiji i trenutno najveći poslovni kompleks u vlasništvu izraelskih firmi je "Erport siti", poslovni park na Novom Beogradu koji se i dalje nadograđuje i širi, na mestu bivšeg MUP-a u Ulici kneza Miloša firma koja je kupila "Depo" gradi i projekat "Skajlajn Beograd", kompleks sa tri velike kule, a Izraelci su pazarili i ceo prostor gde se nalazila nekadašnja američka ambasada i na kojem je u toku izgradnja poslovno-stambenog komplesa.
Međutim, ni to nije sve: poslednjih godina Izraelci se sve više okreću i gradnji stambenih naselja. Jedan takav kompleks nikao je ispod Botaničke bašte, na mestu nekadašnje fabrike IKL, a počela je i gradnja "Voždovih kapija" na Voždovcu, gde će na 70.000 kvadrata biti sagrađeno 700 stanova.
Dolaze i kao turisti
Ono što je karakteristično za sve izraelske investicije je da se sve radi maksimalno ozbiljno i da kada krene gradnja nema kašnjenja, već se objekti otvaraju u tačno zacrtanom roku.
Velike izraelske investicije umnogome su doprinele i sve većem broju Izraelaca koji u Beograd dolaze poslovno ili turistički. Njihov broj je poslednjih godinu dana skoro upetostručen, i uz Turke su postali najbrojniji gosti u srpskoj prestonici.