Почело са тржним центрима, а сад граде велелепна насеља: Инвеститори из ове ЗЕМЉЕ држе пола Београда
Успон престонице
Куповина "Депоа" у Булевару краља Александра, који је плаћен 4,15 милиона евра, само је још једном потврдила да су израелски инвеститори најактивнији и најозбиљнији у српској престоници.
"ЧИСТА ДЕСЕТКА": У петак десети Београдски ноћни маркет на пијаци Каленић
ПОМОЋ ОД ПРИМАРНОГ ЗНАЧАЈА: Подељено 550 пакета за најугроженије самохране родитеље у Београду
- Иза ове куповине стоји израелска групација на челу са мном као директором, али и са њиховим предводником Нир Макдасијем. У питању су исте фирме које су купиле америчку амбасаду, а овога пута на месту некадашњег "Депоа" градиће се нов и леп пројекат - рекао је за "Блиц" Миша Марковић, директор фирме "БКА дивелопмент" која је купила локацију у Булевару краља Александра.
Неколико озбиљних израелских фирми присутне су већ годинама у Београду и углавном се баве изградњом тржних центара, али и других пословних, као и великих стамбених комплекса.
- Они као инвеститори данас доминирају, а то вам је најбољи знак да је тржиште оздравило, будући да су они увек први који одлазе са било ког тржишта и то не кад већ почне да гори, него шест месеци пре тога. Ако се они шире и купују, знајте да је тржиште стабилно. А њих је све више у Београду - објаснио је недавно Милош Вуловић, градски секретар за урбанизам.
Од тржних центара у Београду, израелски инвеститори су изградили тек отворену "Рајићеву", па "Биг" на Карабурми, "Земун парк" на Новосадском путу, "Авив парк" на Звездари, али и у суседном Панчеву, а почела је изградња и још једног великог шопинг мола "Биг" на Видиковцу.
Најпознатији и тренутно највећи пословни комплекс у власништву израелских фирми је "Ерпорт сити", пословни парк на Новом Београду који се и даље надограђује и шири, на месту бившег МУП-а у Улици кнеза Милоша фирма која је купила "Депо" гради и пројекат "Скајлајн Београд", комплекс са три велике куле, а Израелци су пазарили и цео простор где се налазила некадашња америчка амбасада и на којем је у току изградња пословно-стамбеног комплеса.
Међутим, ни то није све: последњих година Израелци се све више окрећу и градњи стамбених насеља. Један такав комплекс никао је испод Ботаничке баште, на месту некадашње фабрике ИКЛ, а почела је и градња "Вождових капија" на Вождовцу, где ће на 70.000 квадрата бити саграђено 700 станова.
Долазе и као туристи
Оно што је карактеристично за све израелске инвестиције је да се све ради максимално озбиљно и да када крене градња нема кашњења, већ се објекти отварају у тачно зацртаном року.
Велике израелске инвестиције умногоме су допринеле и све већем броју Израелаца који у Београд долазе пословно или туристички. Њихов број је последњих годину дана скоро упетостручен, и уз Турке су постали најбројнији гости у српској престоници.