Projekat razvoja i širenja reciklažne mreže u Beogradu: „Eko-kesa za čistiji grad“
Ekipe JKP „Gradska čistoća“ sakupljene kese odvoze na Pogon za prikupljanje i promet sekundarnih sirovina, a potom se reciklabilni otpad podvrgava daljem procesu reciklaže
Projekat „Eko-kesa za čistiji grad“ sprovodi se već nekoliko godina na teritoriji deset beogradskih opština koje su u nadležnosti JKP „Gradska čistoća“. Ovaj projekat ima za cilj razvoj reciklaže i motivisanje što više beogradskih domaćinstava da uzmu učešće u primarnoj selekciji otpada.
Kako bi se sugrađani priključili akciji, dovoljno je da posete pogon „Gradske čistoće“ na opštini na kojoj žive i sa sobom ponesu uplatnicu „Infostan“. Tom prilikom dobiće jedinstveni bar-kod za svoje domaćinstvo, kao i 24 „eko-kese“ koje su namenjene za odlaganje mešovitog reciklabilnog otpada. Ovaj broj kesa je dovoljan za šest meseci, tako da građani treba samo dva puta u toku godine da posete pogon „Čistoće“ na njihovoj opštini.
U „eko-kesu“ se odlaže papir, plastična (PET), metalna (MET) i TETRA PAK ambalaža.
Jedna kesa je zapremine 120 litara i predviđena je za odlaganje reciklabila tokom jedne nedelje. Građani eko-kese mogu izneti jednom nedeljno i to danom koji je određen za svaku opštinu posebno, a pre iznošenja na kesu je neophodno zalepiti bar-kod. Njegovim učitavanjen na pogonu za prikupljanje i obradu sekundarnih sirovina, domaćinstvo koje na mesečnom nivou „Gradskoj čistoći“ preda četiri kese, ostvaruje 20% popusta na cenu usluge iznošenja smeća, koja se naplaćuje kroz objedinjenu uplatnicu „Infostan“.
„Eko-kese“ je neophodno izneti do 22.00 časa određenim danima i ostaviti ih u blizini kontejnera ili veće saobraćajnice, kako bi ih komunalni radnici “Čistoće“ lakše uočili, a dimanika prikupljanja, odnosno iznošenja „eko-kesa“ je sledeća:
Ponedeljak – GO Novi Beograd (3. smena) i Voždovac (1.smena – periferija – Ripanj, Jajinci, Pinosava),
Utorak – GO Zemun (3.smena),
Sreda – GO Čukarica (3. smena),
Četvrtak – GO Savski venac i Rakovica (3. smena),
Petak – GO Vračar i Zvezdara (3. smena),
Subota – GO Stari grad i Palilula (3. smena, centralni deo),
Nedelja – GO Voždovac i Palilula (1. smena – Palilula-Leva obala, Borča, Ovča, Krnjača), (3. smena – Voždovac centralni deo).
Ekipe JKP „Gradska čistoća“ sakupljene kese odvoze na Pogon za prikupljanje i promet sekundarnih sirovina, a potom se reciklabilni otpad podvrgava daljem procesu reciklaže.
Prva GO koja je prepoznala značaj reciklaže i očuvanja životne sredine je Savski venac. U želji da što više domaćinstava priključi akciji, u saradnji sa JKP „Gradska čistoća“ pokrenuta je akcija „Recikliraj za čistiji Savski venac“ sa ciljem da se stigne do savkog domaćinstva kako bismo zajedno dali doprinos razvoju ove grane, koja ima ogroman značaj za očuvanje prirodnih resursa, smanjenje zagađenja i očuvanje životne sredine.
U JKP „Gradska čistoća“ se nadaju da će primer GO Savski venac slediti i druge gradske opštine, jer samo saradnjom i motivisanjem svakog pojedinca Beograd može razviti primarnu selekciju otpada i time dostići druge svetske metropole po količinama reciklabila i stepenu razvoja reciklaže, ali i svesti o njenoj važnosti.
„Ekologije nema bez reciklaže, a danas imamo različite mogućnosti da damo svoj doprinos. JKP „Gradska čistoća“ je obezbedilo različite sudove za reciklažu, poput „reciklažnih“ ostrva sačinjenih od tri džambo kontejnera, za papir, PET i MET ambalažu, zatim mini setove za sitni reciklabilni otpad, plave PVC kante koje se dostavljaju domaćinstvima sa individualnom izgradnjom, a koja su u sistemu prikupljanja i odvoženja otpada tom tehnologijom. Pored toga popravili smo nefunkcionalne i ruinirane podzemne kontejnere i prenamenili ih u kontejnere za odlaganje reciklabila, po prvi put smo u Beogradu uveli i zvona za staklo i za sve one koji nemaju ovakve sudove u blizini svog doma, omogućili da putem „eko-kesa“ učestvuju u reciklaži. Nemamo više izgovora da ne recikliramo“, kaže Marko Popadić, direktor JKP „Gradska čistoća“.