Rekonstruisana Zemunska gimnazija jedna je od najmodernijih ustanova u Srbiji
U srcu Beograda, u prelepom Zemunu, smeštena je jedna od najprestižnijih srednjoškolskih ustanova u Srbiji - Zemunska gimnazija. Osnovana davne 1858. godine, ova škola ima dugu i bogatu istoriju, oblikujući generacije talentovane omladine, od umetnika do naučnika i lidera. Njena izuzetna arhitektura, koju je izgradio Nikola Kolar 1879. godine, postala je prepoznatljiv simbol Zemuna i Beograda.
Tokom vekova, Zemunska gimnazija je svedok mnogih istorijskih događaja, a danas je škola koja se ponosi svojim bogatim nasleđem i modernim obrazovnim standardima. Kako bi očuvali istorijsku vrednost ovog izvanrednog zdanja i obezbedili da ono i dalje služi kao mesto obrazovanja za buduće generacije, pokrenut je ambiciozan projekat rekonstrukcije i renoviranja Zemunske gimnazije.
Nakon više od dve godine intenzivnih radova, Zemunska gimnazija je danas ne samo obnovljena, već je postala jedna od najmodernijih prosvetnih ustanova u Srbiji i širem regionu. Rekonstrukcija ovog spomenika kulture, koji je smešten u Gradskom parku Zemuna, predstavlja simbol predanosti države obrazovanju i stvaranju uslova za kvalitetno učenje. Sa ulaganjem od 489 miliona dinara, površina od 6.500 kvadratnih metara je obnovljena, a učionice, kabineti i sale opremljeni su prema najvišim svetskim standardima.
Zemunska gimnazija nije samo škola, već i kolevka talenta i uspeha. Mnoge poznate ličnosti, od slikara Save Šumanovića do reditelja Gorana Paskaljevića i pisca Davida Albaharija, prošle su kroz ove učionice. Međutim, svaka generacija je donela nove talente i lideri su se rodili iz učionica ove gimnazije.
Predsednik Gradske opštine Zemun, Gavrilo Kovačević, nije krio oduševljenje rekonstrukcijom ove važne obrazovne ustanove koja ima dugu i bogatu istoriju.
- Zemunska gimnazija je jedan od simbola, ne samo Zemuna, već i Beograda i Srbije. Objekat izgleda fenomenalno i mnoge obrazovne ustanove širom sveta bi nam pozavidele na ovako dobro urađenom poslu. Država je uložila više od 4,5 miliona evra u rekonstrukciju gimnazije koju su pohađali mnogi uspešni ljudi koji su zadužili našu zemlju. Ponosan sam što je ova ustanova dobila i veliku biblioteku u kojoj se nalazi preko 35.000 knjiga, kao i stomatološku ordinaciju i mnogo radionica – naglasio je Kovačević.
On je istakao da je ovo samo jedan od projektata u Zemunu koji se odnosi na obnovu i izgradnju obrazovnih ustanova u gradskoj opštini.
Predsednik GO Zemun dodaje da su mnoge škole u Zemunu rekonstruisane i zasijale punim sjajem, dok su u ostalima radovi na rekonstrukciji i uređenju škola u toku, i to u naseljima Nova Galenika, Zemun Polje, u Gornjem Gradu i u Batajnici.
- U OŠ ''Mihailo Pupin'' zamenjene su podne obloge u sanitarnim čvorovima i poboljšana hidroizolacija, jer je dolazilo do prodiranja vode na etažama ispod. Urađeni su i molersko-farbarski radovi u OŠ ''Ilija Birčanin''. Okrečene su učionice, ofarbani radijatori, zamenjena rasveta, utičnice, prekidači i podna obloga. U OŠ ''Gornja Varoš'' popravljen je parking i zamenjene podne obloge u učionicama, a u OŠ ''Lazar Savatić'' u završeni su molersko-farbarski radovi u hodnicima škole – rekao je Kovačević i istakao da je najponosniji na kompletnu rekonstrukciju OŠ „Svetislav Golubović Mitraljeta” u Batajnici.
- Ispunjeno je obećanje dato roditeljima da će do 1. septembra biti gotovi svi radovi na kompletnoj rekonstrukciji i dogradnji škole. Gradska opština Zemun će i nadalje ulagati u kontinuirani razvoj školske i predškolske infrastrukture i pratiti vaspitno-obrazovni proces – zaključio je Kovačević.
I predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, koji je i sam pohađao Zemunsku gimnaziju, izrazio je svoje oduševljenje obnovljenim izgledom ove institucije. Njegova poseta rekonstruisanoj školi i reči pohvale za postignute rezultate svedoče o značaju obrazovanja u Srbiji i posvećenosti Vlade Republike Srbije obrazovanju.
Zemunska gimnazija danas ima više od 1.300 učenika raspoređenih u 48 odeljenja na četiri smera, a sve učionice i prostorije su opremljene najsavremenijom opremom za nastavu. Projektom rekonstrukcije Zemunske gimnazije vodila se posebna briga o očuvanju izvornog izgleda ovog istorijskog objekta. Sveobuhvatna revitalizacija uključivala je zamenu dotrajalih elemenata konstrukcije, obloga, instalacija i opreme, dok se istovremeno vodilo računa o očuvanju autentičnosti fasada i enterijera. Jedan od impresivnih aspekata ove obnove bila je zamena postojećih PVC prozora originalnim drvenim prozorima. Ovi novi prozori, sa rekonstruisanim profilacijama zasnovanim na istorijskim fotografijama, vratili su izgled prošlim vremenima, očuvajući stari stil i šarm zgrade. Posebno je značajno što su sva originalna drvena vrata ostala na svojim pozicijama bez promena načina otvaranja, čuvajući svoju izvornu funkcionalnost i estetiku. Ovakav pristup rekonstrukciji omogućio je zadržavanje istorijskog identiteta zgrade i očuvanje njenog bogatog nasleđa.
Rekonstrukcija nije obuhvatala samo strukturalne aspekte, već je posebna pažnja posvećena dekoraciji i stilskim detaljima. Kamena obloga stepeništa je zamenjena teracom, vraćajući stepeništu njegov prvobitni izgled i usklađujući ga sa originalnim teraco podom u hodnicima. Restauracija i rekonstrukcija teraca izvedene su uz primenu konzervatorskih metoda sanacije i restauracije kako bi se očuvao izvorni karakter ovog istorijskog prostora. Takođe, dekorativna zidna plastika je restaurirana i obnovljena, čuvajući izvornu estetiku zgrade. Svečana sala, karakteristična po dekorativnom moleraju, takođe je obnovljena, čineći je vernošću stilskim elementima vojvođanskih kuća. Ovaj aspekt rekonstrukcije ne samo da je oživeo izgled zgrade, već je i sačuvao njenu kulturnu vrednost i bogato nasleđe.
Revitalizacija podruma Zemunske gimnazije je još jedan značajan korak u očuvanju autentičnosti zgrade. Ovaj nekada zapušten prostor je sada hidroizolovan i priveden nameni, nudeći učenicima i nastavnicima prijatno okruženje sa prirodnom osvetljenjem i ventilacijom. Uvođenje svetla u podrum, uz očuvanje izvornog izgleda fasade, doprinosi stvaranju humanijeg i prijatnijeg okruženja. Ovakva rekonstrukcija ne samo da čuva izvorni izgled zgrade, već i otvara vrata novim mogućnostima za iskorišćavanje ovog prostora. Time se obezbeđuje da zgrada ostane živ i funkcionalan deo zajednice, pružajući koristi svim stanovnicima.
Sveobuhvatna rekonstrukcija Zemunske gimnazije odražava posvećenost očuvanju istorijskih i kulturnih vrednosti, dok istovremeno pruža savremene uslove za obrazovanje i rad. Ovaj projekat predstavlja primer kako se stari objekti mogu obnoviti i prilagoditi zahtevima modernog doba, a da pri tome sačuvaju svoj izvorni identitet. Ova ustanova, sa modernim izgledom i visokim obrazovnim standardima, spremna je da nastavi svoje istorijsko nasleđe i oblikuje buduće generacije lidera, umetnika i naučnika.