Реконструисана Земунска гимназија једна је од најмодернијих установа у Србији
У срцу Београда, у прелепом Земуну, смештена је једна од најпрестижнијих средњошколских установа у Србији - Земунска гимназија. Основана давне 1858. године, ова школа има дугу и богату историју, обликујући генерације талентоване омладине, од уметника до научника и лидера. Њена изузетна архитектура, коју је изградио Никола Колар 1879. године, постала је препознатљив симбол Земуна и Београда.
Током векова, Земунска гимназија је сведок многих историјских догађаја, а данас је школа која се поноси својим богатим наслеђем и модерним образовним стандардима. Како би очували историјску вредност овог изванредног здања и обезбедили да оно и даље служи као место образовања за будуће генерације, покренут је амбициозан пројекат реконструкције и реновирања Земунске гимназије.
Након више од две године интензивних радова, Земунска гимназија је данас не само обновљена, већ је постала једна од најмодернијих просветних установа у Србији и ширем региону. Реконструкција овог споменика културе, који је смештен у Градском парку Земуна, представља симбол преданости државе образовању и стварању услова за квалитетно учење. Са улагањем од 489 милиона динара, површина од 6.500 квадратних метара је обновљена, а учионице, кабинети и сале опремљени су према највишим светским стандардима.
Земунска гимназија није само школа, већ и колевка талента и успеха. Многе познате личности, од сликара Саве Шумановића до редитеља Горана Паскаљевића и писца Давида Албахарија, прошле су кроз ове учионице. Међутим, свака генерација је донела нове таленте и лидери су се родили из учионица ове гимназије.
Председник Градске општине Земун, Гаврило Ковачевић, није крио одушевљење реконструкцијом ове важне образовне установе која има дугу и богату историју.
- Земунска гимназија је један од симбола, не само Земуна, већ и Београда и Србије. Објекат изгледа феноменално и многе образовне установе широм света би нам позавиделе на овако добро урађеном послу. Држава је уложила више од 4,5 милиона евра у реконструкцију гимназије коју су похађали многи успешни људи који су задужили нашу земљу. Поносан сам што је ова установа добила и велику библиотеку у којој се налази преко 35.000 књига, као и стоматолошку ординацију и много радионица – нагласио је Ковачевић.
Он је истакао да је ово само један од пројектата у Земуну који се односи на обнову и изградњу образовних установа у градској општини.
Председник ГО Земун додаје да су многе школе у Земуну реконструисане и засијале пуним сјајем, док су у осталима радови на реконструкцији и уређењу школа у току, и то у насељима Нова Галеника, Земун Поље, у Горњем Граду и у Батајници.
- У ОШ ''Михаило Пупин'' замењене су подне облоге у санитарним чворовима и побољшана хидроизолација, јер је долазило до продирања воде на етажама испод. Урађени су и молерско-фарбарски радови у ОШ ''Илија Бирчанин''. Окречене су учионице, офарбани радијатори, замењена расвета, утичнице, прекидачи и подна облога. У ОШ ''Горња Варош'' поправљен је паркинг и замењене подне облоге у учионицама, а у ОШ ''Лазар Саватић'' у завршени су молерско-фарбарски радови у ходницима школе – рекао је Ковачевић и истакао да је најпоноснији на комплетну реконструкцију ОШ „Светислав Голубовић Митраљета” у Батајници.
- Испуњено је обећање дато родитељима да ће до 1. септембра бити готови сви радови на комплетној реконструкцији и доградњи школе. Градска општина Земун ће и надаље улагати у континуирани развој школске и предшколске инфраструктуре и пратити васпитно-образовни процес – закључио је Ковачевић.
И председник Србије, Александар Вучић, који је и сам похађао Земунску гимназију, изразио је своје одушевљење обновљеним изгледом ове институције. Његова посета реконструисаној школи и речи похвале за постигнуте резултате сведоче о значају образовања у Србији и посвећености Владе Републике Србије образовању.
Земунска гимназија данас има више од 1.300 ученика распоређених у 48 одељења на четири смера, а све учионице и просторије су опремљене најсавременијом опремом за наставу. Пројектом реконструкције Земунске гимназије водила се посебна брига о очувању изворног изгледа овог историјског објекта. Свеобухватна ревитализација укључивала је замену дотрајалих елемената конструкције, облога, инсталација и опреме, док се истовремено водило рачуна о очувању аутентичности фасада и ентеријера. Један од импресивних аспеката ове обнове била је замена постојећих ПВЦ прозора оригиналним дрвеним прозорима. Ови нови прозори, са реконструисаним профилацијама заснованим на историјским фотографијама, вратили су изглед прошлим временима, очувајући стари стил и шарм зграде. Посебно је значајно што су сва оригинална дрвена врата остала на својим позицијама без промена начина отварања, чувајући своју изворну функционалност и естетику. Овакав приступ реконструкцији омогућио је задржавање историјског идентитета зграде и очување њеног богатог наслеђа.
Реконструкција није обухватала само структуралне аспекте, већ је посебна пажња посвећена декорацији и стилским детаљима. Камена облога степеништа је замењена терацом, враћајући степеништу његов првобитни изглед и усклађујући га са оригиналним терацо подом у ходницима. Рестаурација и реконструкција тераца изведене су уз примену конзерваторских метода санације и рестаурације како би се очувао изворни карактер овог историјског простора. Такође, декоративна зидна пластика је рестаурирана и обновљена, чувајући изворну естетику зграде. Свечана сала, карактеристична по декоративном молерају, такође је обновљена, чинећи је верношћу стилским елементима војвођанских кућа. Овај аспект реконструкције не само да је оживео изглед зграде, већ је и сачувао њену културну вредност и богато наслеђе.
Ревитализација подрума Земунске гимназије је још један значајан корак у очувању аутентичности зграде. Овај некада запуштен простор је сада хидроизолован и приведен намени, нудећи ученицима и наставницима пријатно окружење са природном осветљењем и вентилацијом. Увођење светла у подрум, уз очување изворног изгледа фасаде, доприноси стварању хуманијег и пријатнијег окружења. Оваква реконструкција не само да чува изворни изглед зграде, већ и отвара врата новим могућностима за искоришћавање овог простора. Тиме се обезбеђује да зграда остане жив и функционалан део заједнице, пружајући користи свим становницима.
Свеобухватна реконструкција Земунске гимназије одражава посвећеност очувању историјских и културних вредности, док истовремено пружа савремене услове за образовање и рад. Овај пројекат представља пример како се стари објекти могу обновити и прилагодити захтевима модерног доба, а да при томе сачувају свој изворни идентитет. Ова установа, са модерним изгледом и високим образовним стандардима, спремна је да настави своје историјско наслеђе и обликује будуће генерације лидера, уметника и научника.