Plan detaljne regulacije sprečava ekološki kolaps Bajdine padine: Pošumljavanje ovog dela Mirijeva rešava ključno pitanje klizišta koje ugrožava stanovništvo
Teren Bajdine padine u Mirijevu, poznat po višedecenijskim problemima sa klizištima, našao se u fokusu planova za urbanizaciju Beograda pre desetak godine. Dok protivnici urbanizacije upozoravaju na rizike gradnje u ovom delu grada, stručnjaci tvrde da je pošumljavanje jedan od najefikasnijih načina za rešavanje problema klizišta i stabilizaciju zemljišta.
Pošumljavanje predstavlja prirodno i održivo rešenje za klizišta, jer korenov sistem drveća deluje kao "sidro" koje povezuje slojeve tla i sprečava njegovo pomeranje.
Na klizištima poput onih u Bajdinoj padini, sađenje šuma koje je predviđeno planom detaljne regulacije može doprineti:
Povećanju stabilnosti tla:
Korenje drveća prodire duboko u tlo, vezuje ga i smanjuje rizik od erozije. Ovo je posebno važno na padinama, gde su slojevi tla podložni pomeranju usled kiša ili podzemnih voda.
Regulisanju nivoa podzemnih voda:
Šume apsorbuju višak vode, smanjujući njeno zadržavanje u zemljištu. Time se eliminišu faktori koji često izazivaju klizišta, poput zasićenja tla vodom tokom obilnih kiša.
Zaštiti postojećih naselja:
Pošumljavanje kritičnih delova Bajdine padine delovalo bi kao prirodna barijera, smanjujući rizik od pomeranja zemljišta prema stambenim zonama.
Plan pošumljavanja u Bajdinoj padini
Prema planu detaljne regulacije Beograda, 23% Bajdine padine biće posvećeno šumskim površinama i parkovima. Ova inicijativa ima višestruki cilj – ne samo rešavanje problema klizišta, već i unapređenje kvaliteta vazduha, očuvanje biodiverziteta i stvaranje prijatnijeg okruženja za život.
Urbanista Mihailo Mikavica ističe da su stručne analize već sprovedene kako bi se identifikovale lokacije sa najvećim rizikom od klizišta. Na tim područjima planira se intenzivno sađenje drveća, pri čemu će se koristiti autohtone vrste koje su prilagođene lokalnom ekosistemu. Ove šume neće samo stabilizovati tlo, već će i doprineti smanjenju efekata urbanog zagađenja.
Ravnoteža između pošumljavanja i urbanizacije
Iako plan predviđa i izgradnju stambenih i infrastrukturnih objekata, urbanisti naglašavaju da će delovi terena podložni klizištima biti pretvoreni isključivo u šumske površine. Time će se postići balans između urbanog razvoja i očuvanja prirode.
750 ha šume kao zaštita od deponije
Potez Bajdina predstavlja veliku deponiju raznoraznog otpada, koja uzrokuje izlivenje fekalija i širenje smrada, stvarajući ozbiljan izvor zaraze za Mirijevo. Bajdina se nalazi između Mirijeva 2 i deponije, dok su Mirijevo 3 i 4, koji su najgušće naseljeni delovi, pozicionirani direktno prema deponiji, van dometa planiranog poteza Bajdina.
Planom generalne regulacije sistema zelenih površina predviđeno 750 ha šume koja se nalazi između Mirijeva i deponije, kako bi se u stvarnosti zaštitilo celo naselje i okolna naselja od negativnog uticaja deponij.
Važno je napomenuti da je planirani potez od 750 ha šuma, zbog svoje pozicije i namene, višestruko jeftiniji za otkup u odnosu na zemljište na potezu Bajdina, a značajan deo ove površine već sada čini šumsko područje.
Pošumljavanje kao deo šireg rešenja
Pored pošumljavanja, plan uključuje i obimne radove na izgradnji moderne kanalizacije i vodovoda, što će dodatno smanjiti rizik od zasićenja tla vodom i doprineti stabilnosti zemljišta. Mikavica objašnjava da će integracija ovih rešenja obezbediti sigurnost građevinskih radova i održivost ovog dela Beograda.
Pošumljavanje nije samo ključno za rešavanje problema klizišta u Bajdinoj padini, već i za unapređenje celokupnog ekosistema Mirijeva. U kombinaciji sa infrastrukturnim radovima, ovaj pristup omogućava bezbednu urbanizaciju i zaštitu prirodnih resursa, obezbeđujući dugoročnu stabilnost i kvalitet života za stanovnike ovog dela Beograda.
Ekipa portala Srbija Danas je obišla Bajdinu padinu, mesto za koje je pogrešno uvreženo mišljenje da predstavlja "ekološku oazu". Uvidom na terenu, primetili smo malu "ekološku katastrofu" na ovom području. Divlje deponije, samoniklo šiblje i jezera fekalija koja se slivaju iz okolnih septičkih jama, samo su neke od "gadnih" kadrova koje smo tamo uslikali, a koje možete pogledati u galeriji ispod.