План детаљне регулације спречава еколошки колапс Бајдине падине: Пошумљавање овог дела Миријева решава кључно питање клизишта које угрожава становништво
Терен Бајдине падине у Миријеву, познат по вишедеценијским проблемима са клизиштима, нашао се у фокусу планова за урбанизацију Београда пре десетак године. Док противници урбанизације упозоравају на ризике градње у овом делу града, стручњаци тврде да је пошумљавање један од најефикаснијих начина за решавање проблема клизишта и стабилизацију земљишта.
Пошумљавање представља природно и одрживо решење за клизишта, јер коренов систем дрвећа делује као "сидро" које повезује слојеве тла и спречава његово померање.
На клизиштима попут оних у Бајдиној падини, сађење шума које је предвиђено планом детаљне регулације може допринети:
Повећању стабилности тла:
Корење дрвећа продире дубоко у тло, везује га и смањује ризик од ерозије. Ово је посебно важно на падинама, где су слојеви тла подложни померању услед киша или подземних вода.
Регулисању нивоа подземних вода:
Шуме апсорбују вишак воде, смањујући њено задржавање у земљишту. Тиме се елиминишу фактори који често изазивају клизишта, попут засићења тла водом током обилних киша.
Заштити постојећих насеља:
Пошумљавање критичних делова Бајдине падине деловало би као природна баријера, смањујући ризик од померања земљишта према стамбеним зонама.
План пошумљавања у Бајдиној падини
Према плану детаљне регулације Београда, 23% Бајдине падине биће посвећено шумским површинама и парковима. Ова иницијатива има вишеструки циљ – не само решавање проблема клизишта, већ и унапређење квалитета ваздуха, очување биодиверзитета и стварање пријатнијег окружења за живот.
Урбаниста Михаило Микавица истиче да су стручне анализе већ спроведене како би се идентификовале локације са највећим ризиком од клизишта. На тим подручјима планира се интензивно сађење дрвећа, при чему ће се користити аутохтоне врсте које су прилагођене локалном екосистему. Ове шуме неће само стабилизовати тло, већ ће и допринети смањењу ефеката урбаног загађења.
Равнотежа између пошумљавања и урбанизације
Иако план предвиђа и изградњу стамбених и инфраструктурних објеката, урбанисти наглашавају да ће делови терена подложни клизиштима бити претворени искључиво у шумске површине. Тиме ће се постићи баланс између урбаног развоја и очувања природе.
750 ха шуме као заштита од депоније
Потез Бајдина представља велику депонију разноразног отпада, која узрокује изливење фекалија и ширење смрада, стварајући озбиљан извор заразе за Миријево. Бајдина се налази између Миријева 2 и депоније, док су Миријево 3 и 4, који су најгушће насељени делови, позиционирани директно према депонији, ван домета планираног потеза Бајдина.
Планом генералне регулације система зелених површина предвиђено 750 ха шуме која се налази између Миријева и депоније, како би се у стварности заштитило цело насеље и околна насеља од негативног утицаја депониј.
Важно је напоменути да је планирани потез од 750 ха шума, због своје позиције и намене, вишеструко јефтинији за откуп у односу на земљиште на потезу Бајдина, а значајан део ове површине већ сада чини шумско подручје.
Пошумљавање као део ширег решења
Поред пошумљавања, план укључује и обимне радове на изградњи модерне канализације и водовода, што ће додатно смањити ризик од засићења тла водом и допринети стабилности земљишта. Микавица објашњава да ће интеграција ових решења обезбедити сигурност грађевинских радова и одрживост овог дела Београда.
Пошумљавање није само кључно за решавање проблема клизишта у Бајдиној падини, већ и за унапређење целокупног екосистема Миријева. У комбинацији са инфраструктурним радовима, овај приступ омогућава безбедну урбанизацију и заштиту природних ресурса, обезбеђујући дугорочну стабилност и квалитет живота за становнике овог дела Београда.
Екипа портала Србија Данас је обишла Бајдину падину, место за које је погрешно уврежено мишљење да представља "еколошку оазу". Увидом на терену, приметили смо малу "еколошку катастрофу" на овом подручју. Дивље депоније, самоникло шибље и језера фекалија која се сливају из околних септичких јама, само су неке од "гадних" кадрова које смо тамо усликали, а које можете погледати у галерији испод.