U BEOGRADU HITNA POMOĆ NEPRESTANO NA TERENU! Sve je više virusa ali mnogi stradaju od OVOGA!
U Beogradu i juče i danas ekipe hitne pomoći imale su pune ruke, a sve je više pacijenata koji se javljaju simptomima hipertenzije, aritmije i visoke temperature zbog virusa.
Ekipe hitne pomoći imale su pune ruke posla tokom jučerašnjeg dana u Beogradu.
Kako kaže doktorka Danijela Jevtić, zabeležena su pogoršanja kod hroničnih bolesnika, kao i da se sve više pacijenata javlja sa simptomima hipertenzije, aritmije i visoke temperature.
Ovog jutra zabeleženo je ukupno 77 poziva, uključujući tri infarkta, koji su prevezeni do operacionih sala i devet poziva na javnim mestima. U jednoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila sedam minuta pre ponoći, jedna osoba je lakše povređena i zbrinuta na licu mesta.
Paralela sa jučerašnjim danom je sledeća - broj obavljenih poziva je bio 160, uključujući 62 na javnim mestima, imali smo 3 infarkta, od kojih je jedan zahtevno transport do operacione sale. Ukupno 7 saobraćajnih nesreća bilo je 8 lakše povređenih, - kaže doktorka Jevtić.
Takođe, zabeležen je težak incident u naselju Galenika u 9 časova, gde je muškarac u svojim 50-im godinama pretrpeo tešku telesnu povredu nakon pada sa visine i prevezen je u bolnicu.
Imamo mnogo hipertenzija, aritmija i visokih temperatura zbog virusa
Doktorka Jevtić je naglasila da je prethodnog dana VMA dežurala, obradivši 1.415 telefonskih kontakata.
- Zabeležili smo pogoršanja kod hroničnih bolesnika, mnogo hipertenzija, aritmija i visoke temperature sa stomačnim tegobama poput bola u stomaku, povraćanja i dijareje među različitim starosnim grupama - rekla je doktorka za Pink TV.
Kako pomoći sebi, šta raditi
Na pitanje o savetima za pacijente sa ovakvim simptomima, doktorka Jevtić preporučuje izbegavanje antibiotika u početku, higijensko-dijetetski režim, izbacivanje masne i slatke hrane iz ishrane, te unos tečnosti putem supa, prepečenog hleba, barenog povrća i pirinča.
Za kontrolu tenzije i olakšanje simptoma, savetuje položaj autotransfuzije (podizanje podkolenica) i unos probiotika. Ako ovi pristupi ne pomognu, posebno kod starih osoba i dece, uvode se lekovi poput enterofurila.
Temperatura je prvi odbrambeni bedem organizma i ne snižavamo je dok ne pređe 38 stepeni. U takvim slučajevima, preporučujemo paracetamol za sve, uključujući decu, trudnice i osobe na antikoagulantnoj terapiji - zaključuje doktorka Jevtić.
Izvor: Srbija Danas/Kurir