У БЕОГРАДУ ХИТНА ПОМОЋ НЕПРЕСТАНО НА ТЕРЕНУ! Све је више вируса али многи страдају од ОВОГА!
У Београду и јуче и данас екипе хитне помоћи имале су пуне руке, а све је више пацијената који се јављају симптомима хипертензије, аритмије и високе температуре због вируса.
Екипе хитне помоћи имале су пуне руке посла током јучерашњег дана у Београду.
Како каже докторка Данијела Јевтић, забележена су погоршања код хроничних болесника, као и да се све више пацијената јавља са симптомима хипертензије, аритмије и високе температуре.
Овог јутра забележено је укупно 77 позива, укључујући три инфаркта, који су превезени до операционих сала и девет позива на јавним местима. У једној саобраћајној несрећи која се догодила седам минута пре поноћи, једна особа је лакше повређена и збринута на лицу места.
Паралела са јучерашњим даном је следећа - број обављених позива је био 160, укључујући 62 на јавним местима, имали смо 3 инфаркта, од којих је један захтевно транспорт до операционе сале. Укупно 7 саобраћајних несрећа било је 8 лакше повређених, - каже докторка Јевтић.
Такође, забележен је тежак инцидент у насељу Галеника у 9 часова, где је мушкарац у својим 50-им годинама претрпео тешку телесну повреду након пада са висине и превезен је у болницу.
Имамо много хипертензија, аритмија и високих температура због вируса
Докторка Јевтић је нагласила да је претходног дана ВМА дежурала, обрадивши 1.415 телефонских контаката.
- Забележили смо погоршања код хроничних болесника, много хипертензија, аритмија и високе температуре са стомачним тегобама попут бола у стомаку, повраћања и дијареје међу различитим старосним групама - рекла је докторка за Пинк ТВ.
Како помоћи себи, шта радити
На питање о саветима за пацијенте са оваквим симптомима, докторка Јевтић препоручује избегавање антибиотика у почетку, хигијенско-дијететски режим, избацивање масне и слатке хране из исхране, те унос течности путем супа, препеченог хлеба, бареног поврћа и пиринча.
За контролу тензије и олакшање симптома, саветује положај аутотрансфузије (подизање подколеница) и унос пробиотика. Ако ови приступи не помогну, посебно код старих особа и деце, уводе се лекови попут ентерофурила.
Температура је први одбрамбени бедем организма и не снижавамо је док не пређе 38 степени. У таквим случајевима, препоручујемо парацетамол за све, укључујући децу, труднице и особе на антикоагулантној терапији - закључује докторка Јевтић.
Извор: Србија Данас/Курир