U Beogradu održana Konferencija mira: Do sada su muškarci vodili ratove, red je da žene donesu mir
Živimo u svetu u kojem je sve teže voditi dijaloge i koristiti prava i zakone, a sve lakše ratovati i koristiti silu
Za proizvodnju naoružanja dnevno se u svetu troši četiri milijarde dolara, dok dnevno više od 20 hiljada dece starosti od jedne do pet godina umre od gladi, izjavio je danas predsednik Saveta Evropskog centra za mir i razvoj (ECPD) Federiko Major.
Vulin posetio Sajam knjiga: Prisustvovao promociji dela "Srbi,američki ratni heroj" (FOTO)
- To je stvarnost koju moramo da promenimo, moramo da pronađemo rešenja i kreiramo novu budućnost - poručio je Major na otvaranju Međunarodne konferencije "Mir i demokratski multilateralizam" koja se održava u Beogradu.
Prema njegovim rečima, živimo u svetu u kojem je sve teže voditi dijaloge i koristiti prava i zakone, a sve lakše ratovati i koristiti silu.
- Od kada je sveta i veka, svi ratovi koji su se vodili, vodili su se zbog moći, a vodili su ih muškarci kako bi demonstrirali svoju silu - ukazao je Major i istakao da je danas uloga žena za mir u svetu od izuzetnog značaja.
Ukazao je da je "postavljeno mnogo dijagnoza" koje ugrožavaju svet na globalnom nivou, uz upozorenje da su hitno potrebna rešenja, ali i uz najavu da će o tim rešenjima, po prvi put u istoriji, odlučivati i žene.
Za razliku od prošlog vremena, naglašava on, danas je situacija drugačija, raspolažemo informacijama i znamo šta se dešava u svetu, te da zbog toga, kaže, možemo ne samo da izrazimo mišljenje, već i da to mišljenje sprovedemo u praksi.
- Mi smo Centar koji je posvećen miru i razvoju, a danas smo tu da govorimo i podržimo mir i demokratski mutilateralizam - zaključio je Major.
Konferenciji o miru i demokratiji je prisustvovala je i dobitnica Nobelove nagrade za mir 2015. godine dr Ouided Boučamaoui koja je istakla da se danas naša deca bore za mir i naglasila da to nismo smeli i da ne smemo da dozvolimo.
- Svaki građanin, asocijacija, vlade mora da preuzmu deo odgovornosti kako bi se sačuvao mir, svet mora postati slobodna i demokratska zemlja - poručila je dobitnica Nobelove nagrade.
Navodi da se organizovani kriminal, etničko nasilje, verska netolerancija i teroristički napadi mogu sprečiti samo saradnjom vlade i nevladinih organizacija koje su dužne da ljudima obezbede sigurnost.
- Bez te saradnje, ne može biti obezbeđen ni mir u svetu - ocenila je Boučamaoui.
Nekadašnji vicepremijer Austrije i glavni koordinator Pakta za stabilnost Jugoistočne Evrope Erhard Busek govoreći o aktuelnim krizama u svetu - ratovima, migracijama, klimatskim promenama, terorističkim napadima, rekao je da smo postali pesimisti, jer se svakodnevno trudimo da objasnimo šta ta kriza znaci, ali ne i kako da je rešimo.
Busek poručuje "živeti u krizi je šansa za dalji razvoj" i dodaje da napredak u nauci i tehnologiji ne korisitimo u pozitivnom smislu, već od njih stvaramo još veće probleme.
- Tehnika donosi opasnost za mir, lider u Severnoj Koreji pretnjama o demonstriranju atomske sile dovodi u pitanje mir u svetu - rekao je Busek.
Govoreći o religijama koje se pogrešno koriste u savremenom svetu, dodao je da se ratovi više ne vode na granicama, već unutar naših društava - na železničkim i autobuskim stanicama, pešačkim zonama, restoranima...
- Trenutno nemamo odgovarajući sistem kojim možemo da upravljamo i odgovorimo na te pretnje, zato se sve više širi strah - objašnjava Busek uz predlog da se treba okrenuti obrazovanju i kroz taj sistem pokrenuti empatiju i saosećanje.
Evropski centar za mir i razvoj Univerziteta za mir Ujedinjenih nacija je međunarodna obrazovna i istraživačka organizacija iza akademskog sistema Ujedinjenih nacija.
U radu današnje Konferencije učestvuju brojni istaknuti naučnici, političari i diplomate, predstavnici međunarodnih organizacija i diplomatskih misija iz Evrope, SAD, Kanade, Japana, Kine, Indije, Australije...