У Београду одржана Конференција мира: До сада су мушкарци водили ратове, ред је да жене донесу мир
Живимо у свету у којем је све теже водити дијалоге и користити права и законе, а све лакше ратовати и користити силу
За производњу наоружања дневно се у свету троши четири милијарде долара, док дневно више од 20 хиљада деце старости од једне до пет година умре од глади, изјавио је данас председник Савета Европског центра за мир и развој (ЕЦПД) Федерико Мајор.
Вулин посетио Сајам књига: Присуствовао промоцији дела "Срби,амерички ратни херој" (ФОТО)
- То је стварност коју морамо да променимо, морамо да пронађемо решења и креирамо нову будућност - поручио је Мајор на отварању Међународне конференције "Мир и демократски мултилатерализам" која се одржава у Београду.
Према његовим речима, живимо у свету у којем је све теже водити дијалоге и користити права и законе, а све лакше ратовати и користити силу.
- Од када је света и века, сви ратови који су се водили, водили су се због моћи, а водили су их мушкарци како би демонстрирали своју силу - указао је Мајор и истакао да је данас улога жена за мир у свету од изузетног значаја.
Указао је да је "постављено много дијагноза" које угрожавају свет на глобалном нивоу, уз упозорење да су хитно потребна решења, али и уз најаву да ће о тим решењима, по први пут у историји, одлучивати и жене.
За разлику од прошлог времена, наглашава он, данас је ситуација другачија, располажемо информацијама и знамо шта се дешава у свету, те да због тога, каже, можемо не само да изразимо мишљење, већ и да то мишљење спроведемо у пракси.
- Ми смо Центар који је посвећен миру и развоју, а данас смо ту да говоримо и подржимо мир и демократски мутилатерализам - закључио је Мајор.
Конференцији о миру и демократији је присуствовала је и добитница Нобелове награде за мир 2015. године др Оуидед Боучамаоуи која је истакла да се данас наша деца боре за мир и нагласила да то нисмо смели и да не смемо да дозволимо.
- Сваки грађанин, асоцијација, владе мора да преузму део одговорности како би се сачувао мир, свет мора постати слободна и демократска земља - поручила је добитница Нобелове награде.
Наводи да се организовани криминал, етничко насиље, верска нетолеранција и терористички напади могу спречити само сарадњом владе и невладиних организација које су дужне да људима обезбеде сигурност.
- Без те сарадње, не може бити обезбеђен ни мир у свету - оценила је Боучамаоуи.
Некадашњи вицепремијер Аустрије и главни координатор Пакта за стабилност Југоисточне Европе Ерхард Бусек говорећи о актуелним кризама у свету - ратовима, миграцијама, климатским променама, терористичким нападима, рекао је да смо постали песимисти, јер се свакодневно трудимо да објаснимо шта та криза знаци, али не и како да је решимо.
Бусек поручује "живети у кризи је шанса за даљи развој" и додаје да напредак у науци и технологији не кориситимо у позитивном смислу, већ од њих стварамо још веће проблеме.
- Техника доноси опасност за мир, лидер у Северној Кореји претњама о демонстрирању атомске силе доводи у питање мир у свету - рекао је Бусек.
Говорећи о религијама које се погрешно користе у савременом свету, додао је да се ратови више не воде на границама, већ унутар наших друштава - на железничким и аутобуским станицама, пешачким зонама, ресторанима...
- Тренутно немамо одговарајући систем којим можемо да управљамо и одговоримо на те претње, зато се све више шири страх - објашњава Бусек уз предлог да се треба окренути образовању и кроз тај систем покренути емпатију и саосећање.
Европски центар за мир и развој Универзитета за мир Уједињених нација је међународна образовна и истраживачка организација иза академског система Уједињених нација.
У раду данашње Конференције учествују бројни истакнути научници, политичари и дипломате, представници међународних организација и дипломатских мисија из Европе, САД, Канаде, Јапана, Кине, Индије, Аустралије...