ZLU NE TREBALO! Ovako će Beograđani ubuduće BITI UPOZORAVANI u slučaju opasnosti
Centar u Tiršovoj radiće 365 dana u godini
Gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić najavio je da će uskoro biti gotov novi sistem koji će značajno sprečiti i smanjiti posledice elementarnih nepogoda. Ukoliko zatreba poruke će moći da čuju svi u Beogradu i to ne samo u stanovima i automobilima, nego i na aerodromoma, prilaznim putevima, u tržnim centrima...
Te poruke čuće se preko sirena koje će biti postavljene na 316 lokacija u gradu, a najpre u prigradskim opštinama.
Vreme je za lepši Beograd: U ponedeljak velika akcija čišćenja Čukaričkog rukavca!
AKTIVNOSTI ŠIROM GRADA Ovo su lokacije gde će ekipe JKP "Javno osvetljenje" izvoditi radove
- Budući situaciono-komandni centar Sistema ranog upozorenja nalaziće se u Tiršovoj 1, a ovaj moderan način obaveštavanja i uzbunjivanja biće od velikog značaja za građane Beograda u slučajevima opasnosti - rekao je gradonačelnik Beograda.
Radojičić je naveo da će Sistem ranog upozorenja funkcionisati pomoću detektora na 316 lokacija u gradu koji će sakupljati informacije i prosleđivati ih u komandni centar. To znači da će građani biti na vreme obavešteni kao i sve službe sistema zaštite i spasavanja.
- Podaci će se u situaciono-komandnom centru analizirati i tako obrađeni ponovo će biti vraćeni na tih 316 lokacija sa obaveštenjima ili upozorenjima. To će se postići posredstvom sirena, ali i govornim porukama koje će upućivati ljude kako da reaguju - precizirao je Radojičić.
On je podsetio da se u ovaj sistem tri decenije nije ulagalo, te da će novi sistem biti savremen po uzoru na velike svetske gradove, poput Rima i Moskve. Takođe je istakao da elementarne nepogode koje su zbog klimatskih promena sve češće visokog intenziteta kako u Srbiji tako i u celom svetu ne možemo da sprečimo, ali možemo da radimo na preventivnim merama. Te preventivne mere će znatno ublažiti posledice elementarnih nepogoda.
- Ovo je preporuka Evropske Unije i na ovaj način znatno ćemo sprečavati i smanjivati posledice elementarnih nepogoda i drugih opasnosti. Ovaj sistem će mnogo značiti gradskim službama jer će imati monitoring koji prati situaciju, prate se svi relevantni parametri i sistem ukoliko će doći do opasnosti unapred upozorava. Centar u Tiršovoj radiće 365 dana u godini, a građani i mediji imaće zahvaljujući njemu sve blagovremene informacije - rekao je Radojičić.
Sistem sirena će pratiti sistem procedura za postupanje u vanrednim situacijama. Ovaj sistem je projektovan tako da funkcioniše još 72 časa i u slučaju da padnu sve druge telekomunikacione mreže.
- Projekat je vredan ukupno 16miliona evra, od čega će 12 miliona biti uloženo u 316 lokacija i mrežu koja će ih povezivati, a preostalih četiri miliona u komandni centar - naglasio je gradonačelnik.
NEŠTO ŠTO BEOGRAD NIKAD NIJE IMAO: "Vrabac" stigao u prestonicu, evo kada se pušta u saobraćaj i koja mu je trasa (FOTO)
AUTOBUSKA SE SELI NA NOVI BEOGRAD Sve što treba da znate o novoj stanici u Bloku 42 i kada je POSLEDNJI ROK za preseljenje
Od jeseni besplatan i četvrti pokušaj vantelesne oplodnje
- Projektna dokumentacija je spremna, u septembru se raspisuje tender i nadam se da će u narednih godinu, godinu i po dana biti potpuno omogućeno da sistem počne da funkcioniše. Za početak ovaj sistem će se instalirati najpre u prigradskim opštinama gde je procena rizika veća - rekao je Radojičić.
Gradonačelnik je dodao da je u svetu detektovano da postoji 15-16 različitih vrsta opasnosti, među kojima su požari, zemljotresi, hemijske, radioaktivne opasnosti, epidemije, terorizam, a jedne od najčešćih su poplave. Grad Beograd je odgovoran za vodotok drugog reda, podsetio je gradonačelnik, pa će jedna vrsta detektora biti povezana i sa ovim sistemom.
Zašto je bio OMILJENI GRADONAČELNIK: Ovih 5 stvari u Beogradu ne bi bilo bez Branka Pešića (VIDEO)