ЗЛУ НЕ ТРЕБАЛО! Овако ће Београђани убудуће БИТИ УПОЗОРАВАНИ у случају опасности
Центар у Тиршовој радиће 365 дана у години
Градоначелник Београда Зоран Радојичић најавио је да ће ускоро бити готов нови систем који ће значајно спречити и смањити последице елементарних непогода. Уколико затреба поруке ће моћи да чују сви у Београду и то не само у становима и аутомобилима, него и на аеродромома, прилазним путевима, у тржним центрима...
Те поруке чуће се преко сирена које ће бити постављене на 316 локација у граду, а најпре у приградским општинама.
Време је за лепши Београд: У понедељак велика акција чишћења Чукаричког рукавца!
АКТИВНОСТИ ШИРОМ ГРАДА Ово су локације где ће екипе ЈКП "Јавно осветљење" изводити радове
- Будући ситуационо-командни центар Система раног упозорења налазиће се у Тиршовој 1, а овај модеран начин обавештавања и узбуњивања биће од великог значаја за грађане Београда у случајевима опасности - рекао је градоначелник Београда.
Радојичић је навео да ће Систем раног упозорења функционисати помоћу детектора на 316 локација у граду који ће сакупљати информације и прослеђивати их у командни центар. То значи да ће грађани бити на време обавештени као и све службе система заштите и спасавања.
- Подаци ће се у ситуационо-командном центру анализирати и тако обрађени поново ће бити враћени на тих 316 локација са обавештењима или упозорењима. То ће се постићи посредством сирена, али и говорним порукама које ће упућивати људе како да реагују - прецизирао је Радојичић.
Он је подсетио да се у овај систем три деценије није улагало, те да ће нови систем бити савремен по узору на велике светске градове, попут Рима и Москве. Такође је истакао да елементарне непогоде које су због климатских промена све чешће високог интензитета како у Србији тако и у целом свету не можемо да спречимо, али можемо да радимо на превентивним мерама. Те превентивне мере ће знатно ублажити последице елементарних непогода.
- Ово је препорука Европске Уније и на овај начин знатно ћемо спречавати и смањивати последице елементарних непогода и других опасности. Овај систем ће много значити градским службама јер ће имати мониторинг који прати ситуацију, прате се сви релевантни параметри и систем уколико ће доћи до опасности унапред упозорава. Центар у Тиршовој радиће 365 дана у години, а грађани и медији имаће захваљујући њему све благовремене информације - рекао је Радојичић.
Систем сирена ће пратити систем процедура за поступање у ванредним ситуацијама. Овај систем је пројектован тако да функционише још 72 часа и у случају да падну све друге телекомуникационе мреже.
- Пројекат је вредан укупно 16милиона евра, од чега ће 12 милиона бити уложено у 316 локација и мрежу која ће их повезивати, а преосталих четири милиона у командни центар - нагласио је градоначелник.
НЕШТО ШТО БЕОГРАД НИКАД НИЈЕ ИМАО: "Врабац" стигао у престоницу, ево када се пушта у саобраћај и која му је траса (ФОТО)
АУТОБУСКА СЕ СЕЛИ НА НОВИ БЕОГРАД Све што треба да знате о новој станици у Блоку 42 и када је ПОСЛЕДЊИ РОК за пресељење
Од јесени бесплатан и четврти покушај вантелесне оплодње
- Пројектна документација је спремна, у септембру се расписује тендер и надам се да ће у наредних годину, годину и по дана бити потпуно омогућено да систем почне да функционише. За почетак овај систем ће се инсталирати најпре у приградским општинама где је процена ризика већа - рекао је Радојичић.
Градоначелник је додао да је у свету детектовано да постоји 15-16 различитих врста опасности, међу којима су пожари, земљотреси, хемијске, радиоактивне опасности, епидемије, тероризам, а једне од најчешћих су поплаве. Град Београд је одговоран за водоток другог реда, подсетио је градоначелник, па ће једна врста детектора бити повезана и са овим системом.
Зашто је био ОМИЉЕНИ ГРАДОНАЧЕЛНИК: Ових 5 ствари у Београду не би било без Бранка Пешића (ВИДЕО)